Wydarzenia > Aktualności > Polecane > Wydarzenia
W sobotę w Białogardzie mistrzostwa Polski na 10 000 metrów
Warszawa, 24.04.2016. Zdobywczyni 6. miejsca wśród kobiet, najlepsza z Polek Angelika Mach, na mecie Warsaw Orlen Marathon. Fot. PAP/Marcin Obara
Już w sobotę w Białogardzie rozegrane zostaną mistrzostwa Polski na dystansie 10 000 metrów. Jeden z najszybszych stadionów w Polsce gwarantuje warunki do szybkiego biegania, a w stawce zebrało się sporo młodych, interesujących zawodników.
Stadion w Białogardzie to wyjątkowy obiekt, chyba najbardziej malowniczy w Polsce. Położony na obrzeżach małego miasteczka, w okolicach lasu, otoczony drzewami. Ma tylko sześć torów, co sprawia, że wydaje się niewielki i nie męczy tak psychicznie, gdy pokonuje się kolejne okrążenia. Co więcej, po niedawnej renowacji na obiekcie położono najwyższej klasy nawierzchnię mondo – taką samą, na jakiej rozgrywa się zawody Diamentowej Ligi. Szybki, osłonięty od wiatru stadion położony w czystej okolicy sprawia, że jest to jedno z najlepszych w Polsce miejsc do wybiegania życiówek. Przed laty rozgrywano tu bardzo mocne mityngi nocne, obecnie w Białogardzie rzadko goszczą zawody rangi krajowej.
Do mistrzostw Polski na dychę zgłosiła się znacznie mocniejsza stawka męska niż żeńska. Kobiet na liście jest tylko dwanaście, a realnie wystartuje prawdopodobnie jeszcze mniej. Jest jednak kilka medalistek mistrzostw kraju. Marta Krawczyńska to mistrzyni Polski na tym dystansie sprzed dwóch lat, jej życiówka to 34:31,81. Wydaje się największą faworytką obok Angeliki Mach, zeszłorocznej brązowej medalistki dyszki, z życiówką 34:43,12. Pobiegnie też aktualna wicemistrzyni Polski w maratonie, Anna Szyszka, aktualna brązowa medalistka w półmaratonie, Karolina Pilarska oraz trzykrotna medalistka mistrzostw Polski w maratonie, Ewa Kucharska. Zupełnie inne rejony wiekowe reprezentują dwie ostatnie biegaczki, które można zaliczyć do pretendentek do czołowych miejsc. Monika Czapiewska to tegoroczna brązowa medalistka Młodzieżowych Mistrzostw Polski na 10 000 metrów, a niemal 36-letnia Patrycja Włodarczyk była mistrzynią Polski seniorek na 3000 metrów z przeszkodami… 13 lat temu. To jednak Patrycja ma najlepszą życiówkę w stawce – 34:16,65.
Wśród mężczyzn trudno wskazać jednego faworyta, ale wydaje się, że jest co najmniej kilku zawodników, którzy powinni rozprawić się z barierą 30 minut. Damian Roszko miał najlepszy wynik w kraju w zeszłym roku – 29:25,35. Szymon Kulka to obecnie jeden z kilku najlepszych długodystansowców w Polsce. Będzie reprezentantem kraju na mistrzostwa Europy w półmaratonie i jest trzykrotnym młodzieżowym mistrzem Polski na 10 000 metrów. Adam Nowicki to były mistrz Polski w półmaratonie. Tomasz Grycko to aktualny mistrz Polski w biegu przełajowym. Krzysztof Gosiewski – były mistrz Polski na tym samym dystansie. Jest też Szymon Dorożyński, który w zeszłym roku zdobył srebrny medal na 10 000 metrów podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski i Dawid Malina – brązowy medalista mistrzostw kraju na 5000 metrów. Najlepszą życiówkę – 28:57,12 – ma jednak ktoś zupełnie inny – Łukasz Oślizło. Przed kilkoma laty był dwa razy młodzieżowym mistrzem Polski na 10 000 metrów oraz wicemistrzem Polski seniorów. Dycha była jego koronnym dystansem i byłby tu zdecydowanym faworytem, gdyby nie fakt, że wraca do biegania po przerwie i jest obecnie zawodowym strażakiem.
Na liście zgłoszeniowej panów jest aż 30 nazwisk i nie wiadomo, czy odbędzie się jeden czy dwa biegi. Lista zgłoszeń dostępna po kliknięciu w link.