fbpx

Triathlon > TRI: Wydarzenia > Triathlon

Wielki finał Mistrzostw Świata w Chicago [WYNIKI]

del_5061__medium

Fot. Delly Car / ITU Media

Obyło się bez niespodzianek. Tytuły mistrzów świata obronili liderzy rankingów ITU – Gwen Jorgensen i Javier Gomez. Kwalifikację do igrzysk w Rio de Janeiro mają już pewną, jednak na przyszły rok powinni szykować się na zaciętą walkę o olimpijskie medale…

Na podium cyklu mistrzostw świata u kobiet zmienić się mogło tylko wtedy, gdyby Gwen Jorgensen zaliczyła jakąś spektakularną awarię, a linię mety jako pierwsza przekroczyłaby Katie Zaferes. W sporcie nic nie jest niemożliwe, a w tak dynamicznej i nieprzewidywalnej dyscyplinie, jaką jest triathlon, można się spodziewać wszystkiego. Tym razem jednak wszystko przebiegło zgodnie z przewidywaniami i Jorgensen niezagrożona wpadła na metę jako pierwsza, uzyskując 30 sekund przewagi nad drugą zawodniczką, Non Stanford i kolejne 15 nad Vicky Holland. Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do większości poprzednich zwycięstw, Gwen nie biegnie już całej 10-kilometrowej trasy sama – przez większą część dystansu towarzyszą jej mocne Non Stanford i Vicky Holland. Czy którejś z nich uda się stanąć na wyższej lokacie w najważniejszym sprawdzianie – igrzyskach w Rio de Janeiro?
Mistrzynią świata z 1120-punktową przewagą została Amerykanka Gwen Jorgensen, która w Chicago zdobyła swoje 12 z rzędu zwycięstwo w zawodach ITU. Drugie miejsce przypadło Andrei Hewitt z Nowej Zelandii, trzecie Sarah True (Groff), rodaczce zwyciężczyni.
Dobry start zaliczyła Agnieszka Jerzyk, plasując się na 20. lokacie wśród ponad 70 zawodniczek. Warto także wspomnieć, że druga grupa kolarska, w której jechała nasza reprezentantka, pojechała część rowerową szybciej niż grupa prowadząca.

Agnieszka Jerzyk napisała na swoim fanpage’u:

Wielki Finał Mistrzostw Świata w Chicago kończę na 20. pozycji. Jest to najwyższe miejsce jakie kiedykolwiek zajęłam w Wielkim Finale w kategorii Elity. Cieszę się, że po pewnym przestoju moje wyniki znów zaczynają sprawiać mi satysfakcję, dodają motywacji i wiary w to, że przede mną jeszcze wiele wartościowych startów.

Start kobiet, podobnie jak wcześniej odbywające się konkurencje, został przeniesiony na wcześniejszą godzinę ze względu na niepewne warunki pogodowe. Niestety z uwagi na ten fakt na starcie nie zjawiła się druga Polka, Maria Cześnik. W godzinę startu zawodniczka napisała na swoim profilu na Facebooku:

Właśnie przyjechałam na basen zrobić rozplywanie przed startem o godzinie 13. I szok. Start za 2 minuty, ja jestem 90 minut drogi samochodem od zawodów. Przez ostatnie 12 godzin z powodu pożaru kabli w hotelu nie mieliśmy internetu. Wiem ze w dzisiejszych czasach internet jest codziennością ale może się coś zdarzyć, ze ktoś nie ma dostępu. Nie dostałam informacji o przesunięciu startu z 17 na 13. Nie wystartowałam. Całe przygotowania na marne. To sport indywidualny, każdy za siebie odpowiada… moja wina. Ale może ktoś mógł zadzwonić, poinformować? Czy z polskiego teamu czy z ITU (tez maja mój numer, bo zawsze trzeba podawać) – w każdym razie jest mi ogromnie przykro i przepraszam wszystkich którzy trzymali kciuki i tych którzy byli zaangażowani w przygotowania. To jeszcze nie koniec sezonu i obiecuję, że teraz jeszcze bardziej się przyłożę i postaram odrobić ten start.

Następnego dnia dopisała jeszcze:

Dziękuję wszystkim za mile słowa. Chcę jeszcze szybko wyjaśnić, że nie mam do nikogo pretensji za zaistniałą sytuację. Od 20 wieczorem w czwartek do 13 wczoraj nie miałam dostępu do internetu. Telefon mojego trenera również miał ograniczony dostęp do sieci (nie był wyłączony) i SMS-y nie przeszły. Mój telefon działał, ale wszystkie wiadomości wysyłane były tylko do trenera. Wszytko wydaje mi się splotem nieszczęśliwych wypadków, do nikogo nie mam pretensji. Agnieszce gratuluję występu i wysokiego 20-tego miejsca.

Agnieszka Jerzyk kończy cykl mistrzostw świata na 57. pozycji w rankingu (713 punktów), Maria Cześnik na 90 (305 punktów).
Pełne wyniki kobiet
Ranking na 2015 rok

Tegoroczna stawka mężczyzn jest zdecydowanie bardziej równa, w dużej mierze ze względu na brak braci Brownlee w większości liczących się imprez. Lider i faworyt Javier Gomez nie mógł w tym roku liczyć na samotny finisz – do ostatnich metrów musiał walczyć o zwycięstwo z niezwykle silnymi zawodnikami, takimi jak Mario Mola, Vincent Luis czy Richard Murray. Aby obronić mistrzowski tytuł sprzed roku, musiał uplasować się na podium w Chicago. Na jego szczęście udało mu się to, choć do mety pierwszy, z 4-sekundową przewagą, przybył Mario Mola. Trzecie miejsce zajął Richard Murray – zakończył wyścig 38 sekund za Gomezem. Mistrzem świata z niespełna 200-punktową przewagą został Javier Gomez – najbardziej utytułowany zawodnik w historii cyklu mistrzostw świata ITU, prawdopodobnie najbardziej równy triathlonista świata, u którego wprost nie da się znaleźć słabych punktów. Wicemistrzem został Mario Mola, a na trzecim miejscu uplasował się Richard Murray.
Pełne wyniki mężczyzn
Ranking na 2015 rok

del_8089__medium

Fot. Delly Car / ITU Media

W środę 16.09 w Chicago odbywały się też mistrzostwa świata w aquathlonie, które zwyciężył Richard Varga przed Igorem Polyianskim i Matthewem Mcelroyem. Wśród kobiet na podium stanęły Anastasia Abrosimova (28. lokata w triathlonie w sobotę), Elena Danilova (nie ukończyła zawodów w sobotę) i Long Hoi (65. lokata w sobotę).
Wyniki MŚ w aquathlonie – mężczyźni, kobiety

Warto także wspomnieć, że w zawodach paratriathlonowych w kategorii PT5 mężczyzn polski duet – Łukasz Wietecki i Tomasz Domagała – zajął trzecie miejsce i tym samym zakwalifikował się do igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro. W przyszłym roku konkurencja triathlonu zostanie rozegrana na igrzyskach po raz pierwszy.
Pełne wyniki zawodów w Chicago – wszystkie konkurencje
Strona organizatora

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Joanna Skutkiewicz

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Już tylko dni dzielą nas nie tylko od ulubionego święta wszystkich Polaków, czyli Majówki, ale także od kolejnej odsłony największego dobroczynnego biegu na świecie, czyli Wings for Life World Run. W najbliższą niedzielę, 4 maja, […]

Wings for Life World Run już w niedzielę! Jeszcze możesz dołączyć

Już można zapisać się na 14. Bieg Fabrykanta – jedną z najbardziej klimatycznych „dych” w centralnej Polsce! Start 30 sierpnia o godzinie 18:30 w sercu Łodzi to nie tylko świetna okazja, by sprawdzić swoją formę […]

Bieg Fabrykanta: jedna z najbardziej klimatycznych dyszek w centralnej Polsce. Zapisy trwają!

Już ponad 3,6 tys. osób zapisało się na 12. PKO Białystok Półmaraton, co oznacza, że dostępnych jest jeszcze tylko około 400 miejsc z nowej puli 4 tys. numerów startowych. Wszystko wskazuje na to, że w […]

Ostatnie 400 miejsc na 12. PKO Białystok Półmaraton

Bieg Konstytucji 3 Maja coraz bliżej! Już w sobotę tysiące biegaczy wspólnie uczci jedno z najważniejszych świąt państwowych, biorąc udział w pierwszej tegorocznej odsłonie Warszawskiej Triady Biegowej. W tym roku limit uczestników został zwiększony do […]

33. Bieg Konstytucji 3 Maja: Czas na sportowe święto w sercu stolicy!

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Bernard Kiprotich Too z Kenii zwycięzcą PKO Gdynia Półmaratonu. Pokonał trasę w czasie 1:03:54. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka – Valentine Jebet, która potrzebowała 1:10:24 na dotarcie do mety. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię […]

Rekord Polski M45 wśród mężczyzn i debiut w półmaratonie Mistrzyni Europy. Podium należało jednak do Kenijczyków – PKO Gdynia Półmaraton za nami!

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział