Trening > Biegi górskie i ultra > Trening > Strefa kobiet > Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez
Wytrzymałość jest kobietą, a wiek to tylko liczba. Kobiety biegają, bo chcą
O tym, że wytrzymałość to jeden z najważniejszych czynników decydujących nie tylko o formie sportowej, ale i o zdrowiu, wiadomo nie od dziś. A to właśnie wytrzymałość jest cechą, która działa na korzyść zwłaszcza kobiet w kolejnych dekadach życia. W tym kontekście powiedzenie, że nigdy nie jest za późno na to, by zacząć biegać, nabiera nowej, dodatkowej mocy. Drogie panie, do dzieła! Trasy CITY TRAIL czekają.
Dlaczego kobiety biegają? Według rezultatów badań i ankiet przeprowadzanych wśród kobiet, które biegają (co ciekawe, wcale nie od razu nazywają się one biegaczkami!) do głównych powodów należą, oczywiście, chęć poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego, zrzucenie nadprogramowych kilogramów, odreagowanie codziennego stresu, ogólną poprawę kondycji i potrzebę zrobienia “czegoś dla siebie”.
I choć z tym ostatnim bywa różnie w praktyce, bo z kolei do jednym z najważniejszych hamulców jest brak czasu i przestrzeni rozumiane jako trudności w pogodzeniu obowiązków zawodowych i rodzinnych z chęcią oddawania się pasji, to na ścieżkach biegowych widać coraz więcej kobiet.

Doceńmy dojrzałość i wytrzymałość
I to kobiet w różnym wieku, co zauważyli i postanowili docenić organizatorzy przełajowego cyklu City Trail. Już w 2023 roku wprowadzono nowe zasady rywalizacji drużynowej, ale także – nowe kategorie wiekowe, z jednej strony premiujące dojrzałość, a z drugiej – po prostu odzwierciedlające faktyczny stan związany z fizjologią wysiłku i… życia.
Niestety. Lata mijają i jesteśmy coraz starsi. Obserwujemy, że struktura wiekowa Uczestników naszych biegów cały czas się przesuwa. I to główny argument za wprowadzeniem zmian w kategoriach wiekowych – pisali w ubiegłym roku w lipcu organizatorzy przełajowych piątek.
I jak widać pomysł bardzo dobrze się sprawdził, skoro i w tym sezonie w CITY TRAIL rywalizacja – oprócz, oczywiście, klasyfikacji generalnej i dodatkowej klasyfikacji drużynowej – obejmuje następujące kategorie wiekowe: K/M16 (16-22 lata), K/M23 (23-34 lata), K/M35 (35-39 lat), K/M40 (40-44 lata), K/M45 (45-49 lat), K/M50 (50-54 lata), K/M55 (55-59 lat), K/M60 (60-64 lata), K/M65 (65 lat i więcej). Szczegóły znajdują się TUTAJ i TUTAJ.
Zmiany te premiują dojrzałość z prostego powodu: jak czytamy na stronie CITY TRAIL, zdecydowana większość zawodników, którzy stają na podium open, mieści się w przedziale 23-35 lat. A że nagrody się nie dublują, to na dodaniu kategorii wiekowych liczba osób nagradzanych zdecydowanie wzrasta – co zazwyczaj przyjmowane jest z dużym aplauzem uczestników, którzy są potem naturalnymi i najbardziej gorliwymi ambasadorami imprezy.

Leśne ścieżki w mieście nie tylko dla szybkich
W CITY TRAIL świetne jest też to, że tu wcale nie trzeba się ścigać. Bo przecież nie każdy chce walczyć o wyniki i kolejne rekordy, bardzo często wśród kobiet o starcie w imprezie decyduje chociażby chęć wspólnego spędzenia czasu z koleżanką czy z biegowym towarzystwem. Widać to zresztą właśnie na trasach CITY TRAIL w całej Polsce: panie biegają parami lub nawet całymi grupami, umawiają się na wspólną rozgrzewkę albo “plotkobieg”, noszą jednakowe koszulki. Realizują w ten sposób nie tylko potrzebę ruchu i wyjścia z domu, ale także potrzebę społeczną przynależności do środowiska, które wydaje się nam atrakcyjne i pomaga spełniać w określonym obszarze – co zresztą jest w pełni zgodne z ludzką naturą istoty społecznej.
Warto jednak podkreślić, że bieganie kobiet po 40. roku życia wiąże się również z koniecznością “zaopiekowania” innych sfer – i tym razem nie mam na myśli psychiki, lecz czystą fizyczność. Niezależnie od tego, czy to początek biegowej drogi, czy kolejne lata, do głosu dochodzą już takie obszary, jak regeneracja i zdrowie. I naprawdę nie są to slogany.
Bieganie nie polega tylko na bieganiu, czyli zadbaj o siebie holistycznie
Z naturą nie wygramy, możemy natomiast pięknie z niej czerpać. Ale żeby tak się stało, warto pochylić się nad tak ważnymi kwestiami, jak wzmacnianie mięśni (szczególnie tzw. mięśni core, ale także pośladków czy nóg), ponieważ to pozwoli nam utrzymywać właściwą postawę podczas biegu, ale i przeciwdziałać kontuzjom i przeciążeniom.
Nie można zapominać także o ćwiczeniach mięśni głębokich brzucha, rozciąganiu i rolowaniu. Wielce zalecany jest trening siłowy i oporowy, z hantlami, gumami oporowymi czy wykorzystujący ciężar własnego ciała. To właśnie on da nam nie tylko siłę, ale także pomoże opóźnić zanikanie tkanki mięśniowej, przed którym to procesem (ładnie nazywanym sarkopenią) nie ucieknie nikt niezależnie od płci.
And last but not least: sławetna regeneracja i relaks. Po 40. roku życia odpoczynek ważniejszy niż kiedykolwiek, ponieważ zachodzące w ciele procesy natury fizjologicznej mogą nas osłabić na tyle, że aktywność zamiast przynosić zdrowie będzie je odbierać. To właśnie moment, by pochylić się nad takimi elementami uzupełniającymi trening biegowy jak stretching, masaż i solanka, joga i pilates oraz… sen, game changer codzienności.

Oczywiście, warto również sięgnąć po właściwie dobraną suplementację, w której nie powinno zabraknąć takich składników, jak m.in. witamina D3, wapń i białko oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które nie tylko działają przeciwzapalnie, ale także są niezwykle istotne dla zdrowia stawów, serca i skóry. Jeśli do tego dodamy posiłki bogate w owoce i warzywa, a zredukujemy posiłki mocno przetworzone i obfitujące w cukier, będziemy na dobrej drodze do biegowych rekordów i… dobrego życia.
Podsumowując: nie tylko nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie aktywności fizycznej, ale wręcz jest to wskazane w każdym wieku. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza kobiety, które w bieganiu szukają czegoś więcej niż tylko rywalizacji sportowej. Przełajowe piątki CITY TRAIL to zawody bardzo egalitarne, dostępne dla wszystkich.
Można tu pobiegać z koleżanką, ale i porywalizować z sobą samą, obserwując swój progres na przestrzeni miesięcy, na tej samej trasie. Może to być wstęp do dłuższych dystansów albo okazja do comiesięcznej rutyny. Kluczem do sukcesu jest fakt, by nie zawsze biegać na czas, ale także znajdować czas na bieganie. A satysfakcja i biegowe endorfiny i tak nas wszystkich dopadną na mecie. Do zobaczenia na trasach CITY TRAIL!
