Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia
Wygrała 25 tys dol w NY Marathon. Całą kwotę przekaże na edukację kenijskich dzieci
3 listopada Nancy Kiprop z wynikiem 2:26:21 zajęła 4. miejsce w nowojorskim maratonie, za co otrzymała 25 tys dolarów. Wygraną kwotę przeznaczy na rozbudowę szkoły w wiejskiej miejscowości Chesitek, pod kenijskim Iten. Dzięki temu będzie mogło uczęszczać tam dodatkowe pięćdziesięcioro dzieci. Szkoła ta powstała z jej oraz jej ojca inicjatywy.
A wszystko zaczęło się na przełomie 2014 i 2015 roku, gdy zaczęła zarabiać pieniądze w biegach ulicznych. Po konsultacjach ze swoim tatą Cletiusem, kupiła w Chesitek działkę. Razem wybudowali dwa tymczasowe obiekty, które mieli przeznaczyć na szkołę. Niestety z braku funduszy projekt został wstrzymany na dwa lata. Aż do roku 2017, gdy Kiprop wygrała Vienna Marathon i czeski Półmaraton Mattoni w Ujściu. Prace budowlane ruszyły, dzięki czemu w styczniu 2018 r. pierwsi uczniowie przekroczyli próg Nancie Cletius Academy w Chesitek.
Na początku pracował tam tylko jeden nauczyciel, ucząc raptem sześcioro dzieci. Z czasem kadra powiększyła się, obecnie w szkole uczy się 128 dzieci.
Nancy oprócz finansowania pensji dla nauczycieli, dba o to, aby do szkoły mogły uczęszczać również dzieci niepełnosprawne oraz sieroty. Mąż Nancy, Joseph, pracując w rodzinnej farmie, dodatkowo rozwozi dzieci szkolnym autobusem. Za pieniądze wygrane w Nowym Jorku, Kiprop planuje rozbudować szkołę oraz zatrudnić dodatkowych nauczycieli, aby mogło do niej uczęszczać dodatkowych pięćdziesięcioro dzieci. Pieniędzy starczy również na opłacenie edukacji dwóm sierotom oraz zakup nowych mundurków.
Jeśli dzieci zdobędą wykształcenie, zmienią wioskę, założą rodziny, zmienią wszystko. Ta szkoła jest inwestycją długoterminową. Pomoże to kolejnym pokoleniom, wtedy, gdy mnie już nie będzie – mówi 40-letnia biegaczka.
Edukacja w Kenii
Według danych z 2015 r., ok. 1 mln kenijskich dzieci nie uczęszcza do szkoły, natomiast analfabetyzm sięga 14 proc. całej ludności kraju. Ponadto ze wszystkich dzieci, którym udało się podjąć naukę w szkole podstawowej, tylko 50 proc z nich kontynuuje edukację w szkole średniej, czego główną przyczyną jest bieda. Ważną rolę w kształceniu kenijskich dzieci odgrywają osoby prywatne, organizacje non-profit i społeczność lokalna.