fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia

Wygrała 25 tys dol w NY Marathon. Całą kwotę przekaże na edukację kenijskich dzieci

nancy kiprop

3 listopada Nancy Kiprop z wynikiem 2:26:21 zajęła 4. miejsce w nowojorskim maratonie, za co otrzymała 25 tys dolarów. Wygraną kwotę przeznaczy na rozbudowę szkoły w wiejskiej miejscowości Chesitek, pod kenijskim Iten. Dzięki temu będzie mogło uczęszczać tam dodatkowe pięćdziesięcioro dzieci. Szkoła ta powstała z jej oraz jej ojca inicjatywy.

A wszystko zaczęło się na przełomie 2014 i 2015 roku, gdy zaczęła zarabiać pieniądze w biegach ulicznych. Po konsultacjach ze swoim tatą Cletiusem, kupiła w Chesitek działkę. Razem wybudowali dwa tymczasowe obiekty, które mieli przeznaczyć na szkołę. Niestety z braku funduszy projekt został wstrzymany na dwa lata. Aż do roku 2017, gdy Kiprop wygrała Vienna Marathon i czeski Półmaraton Mattoni w Ujściu. Prace budowlane ruszyły, dzięki czemu w styczniu 2018 r. pierwsi uczniowie przekroczyli próg Nancie Cletius Academy w Chesitek.


Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Nichole Sobecki (@nicholesobecki)

Na początku pracował tam tylko jeden nauczyciel, ucząc raptem sześcioro dzieci. Z czasem kadra powiększyła się, obecnie w szkole uczy się 128 dzieci.

Nancy oprócz finansowania pensji dla nauczycieli, dba o to, aby do szkoły mogły uczęszczać również dzieci niepełnosprawne oraz sieroty.  Mąż Nancy, Joseph, pracując w rodzinnej farmie, dodatkowo rozwozi dzieci szkolnym autobusem. Za pieniądze wygrane w Nowym Jorku, Kiprop planuje rozbudować szkołę oraz zatrudnić dodatkowych nauczycieli, aby mogło do niej uczęszczać dodatkowych pięćdziesięcioro dzieci. Pieniędzy starczy również na opłacenie edukacji dwóm sierotom oraz zakup nowych mundurków.

Jeśli dzieci zdobędą wykształcenie, zmienią wioskę, założą rodziny, zmienią wszystko. Ta szkoła jest inwestycją długoterminową. Pomoże to kolejnym pokoleniom, wtedy, gdy mnie już nie będzie – mówi 40-letnia biegaczka.

Edukacja w Kenii

Według danych z 2015 r., ok. 1 mln kenijskich dzieci nie uczęszcza do szkoły, natomiast analfabetyzm sięga 14 proc. całej ludności kraju. Ponadto ze wszystkich dzieci, którym udało się podjąć naukę w szkole podstawowej, tylko 50 proc z nich kontynuuje edukację w szkole średniej, czego główną przyczyną jest bieda. Ważną rolę w kształceniu kenijskich dzieci odgrywają osoby prywatne, organizacje non-profit i  społeczność lokalna.

mm
Iwona Ludwinek-Zarzeka

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

WIELKI TEST BUTÓW DO BIEGANIA – dla biegaczy o wyższej wadze

Biegowy plan odchudzający poziomu 2 – dla biegaczy o poziomie zaawansowania pozwalającym na 30-40 minut biegu. Jest oparty o interwały.

Plan odchudzający, odchudzanie poziom 2

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca