fbpx

Dieta > Zdrowie i motywacja

Zmęczenie po bieganiu? Zobacz co postawi Cię na nogi

Bieganie jest sportem mocno eksploatującym ciało. Przeciążenie organizmu po treningu może mocno dawać się we znaki. W poniższym artykule przedstawiamy suplementy pomagające uporać się z tym problemem.

Zmęczenie po treningu objawy

Suplementy na przeciążenie organizmu treningu powinno się brać, kiedy się ono pojawia, nie zaś prewencyjnie. Wypada więc wyjaśnić w tym miejscu, w jaki sposób rozpoznać u siebie ten stan. Wskaźnikiem, który powinien szybko alarmować, jest utrata co najmniej dwóch procent masy ciała względem dnia poprzedniego. Nawet jeśli bieganie służy schudnięciu, takie jego tempo nie jest dobre. Jest to oznaka utraty poważnych ilości wody. Odwodnienie może być także sygnalizowane przez nagłą zmianę koloru moczu. Jeśli staje się ona ciemnożółta,

Następnym objawem, który powinien skłonić do sięgnięcia po suplementy, jest podwyższone tętno spoczynkowe. Jeśli jest ono wyższe od normy, zawodnik jest przetrenowany. Alarmować powinno także zmniejszenie jakości czy czasu snu.

Zmęczenie po treningu objawy obejmuje także samopoczucie zawodników. Jeśli po treningu występują obniżenie nastroju czy drażliwość, należy temu zaradzić, sięgając po suplementy. I wreszcie zmęczenie po treningu odbija się gorszą jakością następnego treningu.

Co na zmęczenie po treningu?

Intensywna eksploatacja organizmu może sprawić, że zawodnicy nie będą w stanie dostarczyć wszystkich składników odżywczych z pokarmu. Wtedy do gry wchodzą suplementy diety. Są to wyizolowane w formie tabletek czy płynów składniki odżywcze do przyjęcia w niedostępnych w pokarmie dawkach.

Lista suplementów na odwodnienie i energię

Za nawodnienie naszych organizmów odpowiadają elektrolity. Te zaś dostarczamy do ciała z wodą wysokozmineralizowaną czy pokarmem: pomidorami, bananami czy pestkami dyni. Jeśli pojawia się problem odwodnienia, to do gry wchodzą następujące suplementy:

  • elektrolity w płynie – zawierają one zestaw jonów, które nawodnią organizm. Nie trzeba ich rozrabiać, a wypić od razu po kupieniu.
  • elektrolity w proszku – spotykane w dwóch formach. W saszetkach lub w pojemnikach. Tu użytkownik zyskuje swobodę doboru dawki, jeśli uzna, że jego organizm wymaga naprawdę pokaźnej dawki elektrolitów.
  • elektrolity w tabletkach – te z kolei przybierają postać tabletek przeznaczonych do rozpuszczenia w wodzie.

Na energię mogą pomóc żele energetyczne. Przydadzą się one zwłaszcza przy dłuższych treningach. Zawierają one węglowodany proste, które organizm od razu wchłania. Suplementy w takiej postaci powinny zawierać:

  • węglowodany dające energię,
  • sód ułatwiający nawodnienie,
  • kofeinę redukującą zmęczenie.

Lista suplementów na regenerację

Regeneracja po treningu odgrywa krytyczną rolę. Umożliwia ona przystąpienie do następnego treningu i zajście pożądanych przez zawodnika adaptacji fizjologicznych. W przypadku biegania będą to między innymi:

  • poprawiony pułap tlenowy,
  • lepsza zdolność organizmu do radzenia sobie z usuwaniem nagromadzonego kwasu mlekowego,
  • hipertrofia lewej komory serca,
  • powstanie większej ilości naczyń głębokich,
  • poprawa jakości żył i krążenia.

Białko

Jednak by te pożądane efekty się pojawiły, niezbędne będzie umożliwienie regeneracji. Tu warto przede wszystkim rozważyć białko. To właśnie z niego składają się mięśnie i inne tkanki w ludzkim ciele. Obciążenie treningowe uszkadza te tkanki. Dodatkowe białko jest mu potrzebne celem ich nadbudowy do lepszego stanu. Jego niedobór sprawi, że organizm dokona katabolizmu (rozkładu) już istniejących białek. Suplementy białkowe zwyczajowo przybierają formę proszku rozrabianego z wodą lub też mlekiem. Jego odmianami są:

  • koncentrat białka serwatkowego – zawiera transformujące czynniki wzrostu, insulinopodobne czynniki wzrostu oraz cysteinę. Ta ostatnia jest białkiem siarczkowym niezbędnym ciału do produkcji kolagenu wzmacniającego stawy.
  • izolat białka serwatkowego – od powyższego odróżnia go wyższa zawartość białek sięgających 90 procent.
  • hydrolizat białka serwatkowego – ten z kolei cechuje się zwiększoną przyjaznością dla żołądka. Do jego pozyskiwania stosuje się szczególnie zaawansowane metody laboratoryjne.

Kreatyna

Jest to związek, który ludzkie ciało wykorzystuje głównie do reakcji energetycznych. Przyczynia się do większej wydajności na samym treningu. Między nimi może wspierać uzupełniane poziomu glikogenu, czyli paliwa mięśniowego. Zmniejsza ona także odczucie zmęczenia czy siłę mięśniową. Na rynku dostępne są następujące warianty:

  • monohydrat – zawiera on około 88% kreatyny, a jego przyswajalność wynosi aż 99%. Co więcej, można go polecić także w przypadku odwodnienia. Monohydrat jest odmianą kreatyny zwiększającą zdolność ciała do zatrzymywania wody.
  • jabłczan – pozyskiwany poprzez zmieszanie cząsteczki kwasu jabłkowego z trzema cząsteczkami kreatyny. Jest łagodny dla żołądka, jednak nie zatrzymuje wody jak monohydrat.
  • HCL – tworzona przez mieszanie kreatyny z kwasem chlorowodorowym. Jest ona polecana osobom walczącym z niską kwasowością żołądka ze względu na lepszą przyswajalność w takich warunkach.

Suplementy na stawy

Kolagen to białko fibrylarne stanowiące główny budulec ludzkich stawów. Dzieli się on na dwa rodzaje o zróżnicowanych zastosowaniach:

  • kolagen typu I – w stawach pełni on rolę budulca więzadeł.
  • kolagen typu II – wpływa na elastyczność i jakość ścięgien.

Można go spotkać w następujących formach:

  • tabletek,
  • żelu,
  • sprayu,
  • proszku,
  • kapsułek.

Suplementowany kolagen warto uzupełnić o suplementy w postaci witaminy C. Jest to witamina rozpuszczalna w wodzie, więc biegacze tracą duże jej ilości na treningach. Co więcej, poprawia ona przyswajalność kolagenu i jego efekty. Te suplementy dla biegaczy i wiele więcej kupisz w sklepie ŚwiatSupli.pl

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 1

Przeczytaj też

W niedzielę, 12 maja odbędzie się jedenasta edycja PKO Białystok Półmaratonu, największego biegu w Polsce wschodniej, imprezy z prestiżowego cyklu Korona Polskich Półmaratonów. Już wiadomo, że uczestnicy będą pokonywać dokładnie taką samą trasę jak przed […]

Trasa 11. PKO Białystok Półmaratonu. Zapamiętacie ją na długo!

Stowarzyszenie Sportowe Polskie Ultra zaprasza w sobotę, 20 kwietnia, na V edycję biegu „6 godzin pełnej MOCY”. Uczestnicy tej wyjątkowej rywalizacji powalczą o tytuł Mistrzyni i Mistrza Polski na dystansie czasowym 6 godzin. Wśród nich […]

V edycja biegu „6 godzin pełnej MOCY” w ten weekend na stadionie OSiR Targówek

W sobotę 25 maja odbędzie się 21. edycja Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run. Uczestnicy tradycyjnie pobiegną na szybkiej trasie o długości 10 kilometrów, której większa część prowadzi główną ulicą miasta. Jakie atrakcje czekają na biegaczy […]

21. Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run – trwają zapisy!

To już dziś! W piątek, 19 kwietnia rozpoczyna się 11. edycja Pieniny Ultra-Trail® w Szczawnicy. Podczas trzech dni imprezy uczestnicy będą rywalizować na 7 trasach od 6,5 do 96 kilometrów. W trakcie wydarzenia rozegrane zostaną […]

Szczawnica stolicą górskiego biegania, czyli startuje 11. edycja Pieniny Ultra-Trail®

Gościem czwartego odcinka cyklu RRAZEM W FORMIE. Sportowy Podcast, który powstaje we współpracy z marką Rough Radical jest Andrzej Rogiewicz. Znakomity biegacz, świeżo upieczony wicemistrz Polski w półmaratonie, “etatowy”, bo czterokrotny zwycięzca w Silesia Maratonie. […]

Zaufaj procesowi. Dobre wyniki rodzą się w ciszy. RRAZEM W FORMIE. Sportowy podcast – odcinek 4. z Andrzejem Rogiewiczem

Medal: najważniejsza nagroda dla wszystkich przekraczających linię mety, trofeum, którym chwalimy się wśród znajomych i nieznajomych. Jak będzie wyglądał medal 32. Biegu Konstytucji 3 Maja? Właśnie zaprezentowane wizualizację. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się też, że […]

Oto on: medal 32. Biegu Konstytucji 3 Maja! PKO Bank Polski Sponsorem Głównym imprezy

Wszystkie tkanki mięśniowe naszego ciała pracują podczas biegu. Od ich dyspozycji i formy zależy końcowy wynik osiągnięty podczas zawodów. Wiadomo więc, że należy je wzmacniać stosując ćwiczenia poza treningiem biegowym. Jednak bywa tak, że po […]

Trening biegowy i trening siłowy w jednym

Z Katarzyną Selwant rozmawiała Eliza Czyżewska Czym jest trening mentalny?istock.com To wiedza, jak ćwiczyć głowę, taka siłownia dla umysłu. W skład treningu mentalnego wchodzą różne zagadnienia, np. wzmacnianie pewności siebie, wyznaczanie prawidłowej motywacji, cele sportowe, […]

Trening mentalny biegacza [WYWIAD]