fbpx

Slider > Wydarzenia

Znamy zwycięzców 20. Cracovia Maraton. Polska zawodniczka na podium!

W zorganizowanej 23 kwietnia jubileuszowej, dwudziestej odsłonie krakowskiego maratonu ze startem i metą w sercu miasta – na Rynku Głównym – zwyciężyli Kenijczyk Lani Rutto, który uzyskał czas 2:17:05 i Litwinka Lina Kiriluk która królewski dystans 42 km i 195 m pokonała w czasie 2:42:25. Wystartowało 5194 osób, a 5032 z nich zameldowały się na mecie. W rywalizacji na trasie „z historią w tle” uczestniczyli zawodnicy z 45 krajów.

Na drugiej lokacie uplasował się ubiegłoroczny triumfator David Kiprono Metto, również z Kenii, który w 2022 roku wygrał też w Krakowie 15. Bieg Trzech Kopców i był drugi w 8. Cracovia Półmaratonie Królewskim. Podium mężczyzn uzupełnił Ezekiel Kipkorir, kolejny z Kenijczyków. Ci zajęli także następne trzy miejsca, w tym trzykrotny zwycięzca Cracovia Maraton – Cosmas Mutuku Kyeva – piąte.

Pierwszym Polakiem na mecie, a siódmym w klasyfikacji open, okazał się Mateusz Mrówka (2:28:15), pierwszą Polką i jednocześnie trzecią zawodniczą w kategorii pań, była Ewa Jagielska (2:44:39).

Z okazji 20. odsłony imprezy nagrody przypadły też biegaczom, którzy zajęli symboliczne, 20. miejsca wśród kobiet i mężczyzn. Byli to Hiszpanka Ester Corral Garcia i Polak Michał Suchan.

W rywalizacji wózkarzy już po raz dziewiąty w krakowskim maratonie triumfował trzykrotny złoty medalista paraolimpijski (dwa złote medale w Londynie, jeden w Rio de Janeiro – tam też srebro), były znakomity żużlowiec Rafał Wilk. Podobnie jak przed rokiem drugi był Krzysztof Plewa, który tym razem rywalizował o zwycięstwo do ostatnich metrów! Trzecie miejsce zajął Jakub Staszkiewicz z Krakowa.

Na trasie można było spotkać m.in. Ambasadorów Cracovia Maraton, a wśród nich zaliczającego maratoński debiut aktora Mateusza Janickiego.

Start 20. Cracovia Maratonu | Fot. Szymon Gruchalski / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie – Organizatora 20. Cracovia Maraton

Z nr 1 jubileuszowej osłony biegu wystartował Maciej Mrówka, który wylicytował wyjątkowy pakiet startowy na aukcji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Kompletne wyniki 20. Cracovia Maraton znajdują się TUTAJ.

Na scenie uhonorowani zostali również „Wytrwali” Cracovia Maraton, czyli elitarne grono osób, które ukończyły już 20. edycji imprezy.

Z okazji jubileuszu nie zabrakło też specjalnego tortu nawiązującego do trasy biegu i charakterystycznych obiektów mijanych po drodze, który przygotowała Piekarnia i Cukiernia Buczek.

5032 biegaczy i biegaczek przekroczyło linię mety 20. Cracovia Maratonu | Fot. Szymon Gruchalski / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie – Organizatora 20. Cracovia Maraton

Dyrektor Cracovia Maraton i jednocześnie Dyrektor organizującego bieg Zarządu infrastruktury Sportowej w Krakowie otrzymał z kolei z rąk Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Biegów i półmaratonu w Pile Henryka Paskala list gratulacyjny, rewanżując się pamiątkowym medalem dwudziestej odsłony Cracovia Maraton.

Dzień wcześniej, 22 kwietnia odbyły się Igrzyskowy Bieg Nocny na 10 km, 16. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX i również 16. edycja Cracovia Maraton na Rolkach.

W wyjątkowym Igrzyskowym Biegu Nocnym na 10 km, w rozświetlonej scenerii Rynku Głównego jako pierwsi na mecie zameldowali się Albert Kipkorir Tonui i Izabela Paszkiewicz. Dla Kenijczyka był to drugi start tego samego dnia, wcześniej zajął drugie miejsce w 16. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX. Z kolei dla reprezentantki Polski to drugi triumf w krakowskim biegu, na koncie miała już wygraną w 3. edycji Cracovia Półmaratonu Królewskiego. W imprezie wystartowało 3401 osób z 35 krajów. Tuż przed rozpoczęciem biegu, po raz pierwszy w stolicy Małopolski oficjalnie zaprezentowano Ogień Pokoju, który od 21 czerwca do 2 lipca będzie płonął w zniczu III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023.

Start Igrzyskowego Biegu Nocnego | Fot. Szymon Gruchalski / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie – Organizatora 20. Cracovia Maraton

Symboliczny odcinek trasy z pochodnią przebiegł Prezes Zarządu Spółki Igrzyska Europejskie 2023 Marcin Nowak, były znakomity sprinter.

Drugie miejsce w rywalizacji mężczyzn zajął zwycięzca wcześniejszego 16. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX Kennedy Kipkemoi Rono, również z Kenii. Ku uciesze licznie i głośno dopingujących kibiców na Rynku Głównym w Krakowie trzeci był reprezentant Polski Adam Nowicki, olimpijczyk z Tokio, wśród wielu sukcesów mający na koncie mistrzostwo kraju w biegu na 10 km w 2022 roku.

Podium kobiet uzupełniły Natalia Semenowicz i Philice Cheboriot Kipkerio. Ukraince tym samym nie udało się powtórzyć wyniku sprzed roku, kiedy to okazała się najlepsza w nocnych zmaganiach na 10 km. W kolekcji ma też drugie (2022) i trzecie miejsce (2023) w Mini Cracovia Maraton. Kenijka to natomiast zwyciężczyni tegorocznego 16. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX.

Igrzyskowy Bieg Nocny | Fot. Szymon Gruchalski / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie – Organizatora 20. Cracovia Maraton

Na trasie można było spotkać m.in. znana aktorkę Joannę Jabłczyńską czy przedstawicieli drużyny ASICS FrontRunner.

Kompletne wyniki Igrzyskowego Biegu Nocnego na 10 km znajdują się TUTAJ.

W 16. edycji Cracovia Maraton na Rolkach, która rozpoczęła weekend maratoński w Krakowie, triumfowali ci sami zawodnicy, co w ubiegłorocznej odsłonie imprezy – Paweł Ciężki z Krakowa (Rollerblade) i Aleksandra Glamkowska ze Szczytnej (UKS Orlica Duszniki-Zdrój). Wielokrotni mistrzowie Polski pokonali dystans 42 km i 195 odpowiednio w czasach 1:12:25 i 1:16:27.

Do ostatnich metrów z Pawłem Ciężkim o zwycięstwo rywalizował Marek Zgrzywa, uzyskując ten sam czas. Co ciekawe, przed rokiem również finiszował drugi, ale wtedy do końca musiał walczyć o tę lokatę. Podium uzupełnił olimpijczyk z Pekinu, reprezentant Polski w łyżwiarstwie szybkim Artur Janicki, ustępując pierwszej dwójce jedynie o dwie sekundy.

16. Cracovia Maraton na Rolkach | Fot. Szymon Gruchalski / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie – Organizatora 20. Cracovia Maraton

Wśród kobiet sytuacja wyglądała zgoła odmiennie – Aleksandra Glamkowska zdecydowanie zostawiła w tyle konkurentki. Druga na mecie Amelia Adamczuk osiągnęła czas 1:22:26, a trzecia Kinga Kałuża 1:22:28. Sekundę później finiszowała druga przed rokiem Magdalena Czusz.

W szesnastej edycji odbywającego się od 2006 roku Cracovia Maraton na Rolkach wystartowało 251 zawodników.

Kompletne wyniki Cracovia Maraton na Rolkach 2023 można znaleźć TUTAJ.

W 16. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX zwyciężyli Kennedy Kipkemoi Rono i Philice Cheboriot Kipkerio z Kenii. Wśród mężczyzn podium uzupełnili rodacy triumfatora – drugi był Albert Kipkorir Tonui, a trzeci mający na koncie wygrane w 3. i 4. edycji Cracovia Półmaratonu Królewskiego czy w 11. Biegu Trzech Kopców Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo. Wśród kobiet druga i trzecia lokata przypadła reprezentantkom Ukrainy – Marynie Nemczenko i Natalii Semenowicz, przed rokiem drugiej w Mini Cracovia Maraton i najlepszej w Biegu Nocnym na 10 km.

16. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego | Fot. Szymon Gruchalski / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie – Organizatora 20. Cracovia Maraton

Najlepsi Polacy uplasowali się tuż za podium – stały bywalec i triumfator wielu krakowskich biegów Adam Czerwiński oraz Monika Kaczmarek z drużyny ASICS FrontRunner, mistrzyni Polski w biegu na 5 km z 2019 roku. Szóste miejsce wśród pań zajęła Magdalena Heród, prowadząca organizowane przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie we współpracy z marką ASICS i Sklepem Biegacza całoroczne treningi pod hasłem „Biegaj w Krakowie!”.

Kompletne wyniki 16. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX znajdują się TUTAJ.

W imprezie wystartowało niemal 500 miłośników biegania, od trzynastolatków po seniorów.

Następna, 21. edycja Cracovia Maraton zaplanowana jest na 21 kwietnia 2024 roku.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Niedziela 24 września należała do biegaczy! Wielkie biegowe emocje, sprzyjająca biegaczom pogoda, udane premiery – lokalizacji pod Pałacem Kultury i Nauki, projektu europejskiej rywalizacji drużynowej i imponującego Marathon Zone dla całych rodzin – tak podsumować […]

45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski już za nami! Święto biegania w Polsce – nowa trasa, nowa znakomita lokalizacja startu i mety, premiera formatu TEAM UP! Europe i zwycięstwo Polki – Ewy Jagielskiej. Świetna frekwencja i moc kibicowania w sercu Warszawy!

Poniżej zapis z 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego, który wystartował 24 września o godzinie 9:00. Start oraz meta znajdowały się w samym sercu miasta pod Pałacem Kultury i Nauki. Na biegaczy oraz kibiców czekało wiele atrakcji. […]

45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski. Relacja minuta po minucie

Małe mistrzostwa Europy – to określenie, które idealnie pasuje do rywalizacji, jaka toczyć się będzie na trasie 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego w ramach nowej formuły TEAM UP! Europe. W elicie biegu tym razem najważniejsze są […]

45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski stawia na Europejczyków. Małe mistrzostwa starego kontynentu w stolicy

Już w ten weekend podczas Expo Sport&Fitness marka Saucony zaprezentuje swoją najnowszą kolekcję. Zapraszamy fanów marki i osoby, które chciałyby poznać buty do biegania tego amerykańskiego producenta do odwiedzenia stoiska Saucony w Pałacu Kultury i […]

Marka Saucony na Expo Sport&Fitness

Już w najbliższą niedzielę, 24 września odbędzie się PGE Energia Ciepła 16. Bieg Trzech Kopców. Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Biegu Górskim to impreza, której pierwsza edycja została zorganizowana w 2007 roku. Uczestnicy mają do […]

Już w tę niedzielę PGE Energia Ciepła 16. Bieg Trzech Kopców – jedyny taki bieg górski w centrum dużego miasta!

Na miesiąc przed startem 22. Poznań Maratonu do biegu zgłosiło się już ponad 4 tysiące zawodniczek i zawodników. Uczestnicy maratonu i wszyscy sympatycy mogą już zamawiać odzież z kolekcji przygotowanej przez AdRunaLine specjalnie naszą imprezę. […]

30 dni do 22. Poznań Maratonu. Coraz więcej zapisanych!

Masz ochotę na produktywny poranek? Taki przy kawie i porządnym planerze? W takim razie służymy pomocą! Bynajmniej nie w kwestii kawy, ale notatnika, który sprawi, że z pozoru zagmatwany dzień nagle stanie się bardziej przejrzysty. […]

Wyjątkowy planner stworzony przez olimpijkę, Alicję Konieczek już w sprzedaży

Bieganie w terenie to nie tylko aktywność fizyczna, ale dla wielu osób wręcz styl życia. Marka Salomon doskonale rozumie ten styl oraz potrzeby pasjonatów uprawiania sportu w otoczeniu przyrody. Chcąc przeżywać wyjątkowe przygody, odkrywać , […]

Szykuj się na niezapomniane przygody! Poznaj kolekcję Salomon jesień-zima 2023/24