fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia > Biegi zagraniczne > Ludzie > Elita biegaczy > Ludzie > Wydarzenia

Zwyciężczyni maratonu w Londynie przyłapana na dopingu

Chicago Marathon. Lili Shobukhova. Fot. PAP

Chicago Marathon. Lili Shobukhova. Fot. PAP

Rosjanka Lilia Szobukowa, najszybsza maratonka świata w ciągu ostatnich ośmiu lat, została przyłapana na stosowaniu dopingu. Wszystkie jej wyniki z ostatnich 4 lat ulegają unieważnieniu, będzie też zmuszona do oddania nagród finansowych, które zdobyła w tym czasie.

Wiadomość to potężny cios dla wiarygodności największych światowych maratonów. Szobukowa to najszybsza maratonka w historii przyłapana na dopingu. Jej najlepszy wynik – 2:18:20 – był gorszy jedynie od czasów rekordzistki świata, Brytyjki Pauli Radcliffe. Rosjanka ma na swoim koncie także rekord Europy w biegu na dystansie 5000 metrów oraz rekord świata na 3000 metrów w hali.

Mimo wszystko jej ukaranie nie jest całkowitym zaskoczeniem. Szobukowa od dawna była podejrzewana przez inne biegaczki ze światowej czołówki. Paula Radcliffe skomentowała sytuację następująco: “Nareszcie ją przyłapano!” Zaskakująca była zarówno szybka progresja Rosjanki w dość zaawansowanym wieku, jak i nieskuteczność w największych światowych imprezach, w czasie których kontrola antydopingowa jest wyjątkowo ścisła. Np. podczas Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku biegaczka była zdecydowaną faworytką, ale zeszła z trasy, tłumacząc się kontuzją. Dodatkowo w ostatnich latach przyłapano na nielegalnym wspomaganiu całą chmarę rosyjskich zawodniczek, co wskazywało na systematyczne użycie dopingu w tym kraju.

W 2013 Szobukowa wycofała się ze startów, tłumacząc to zajściem w ciążę. Jak się okazuje, już w tym czasie toczyło się przeciwko niej postępowanie. Wpadka dopingowa wynika bowiem nie z wykrycia w jej ciele zakazanego środka, ale z analizy tzw. paszportu biologicznego, pozwalającego monitorować wskaźniki krwi wrażliwe na doping.

Unieważnione zostaną wszystkie wyniki Szobukowej od października 2009 roku. Oznacza to, że przepada jej najlepszy wynik w maratonie. Unieważnione zostają także trzy zwycięstwa w Chicago oraz pierwsze i drugie miejsce w Londynie. Dodatkowo zatarciu ulegnie jej zwycięstwo w prestiżowej serii World Marathon Majors. Organizatorzy wszystkich imprez będą domagali się od Rosjanki zwrotu wypłaconych nagród. Łączne zarobki zawodniczki wraz z premiami za start wyniosły co najmniej kilka milionów dolarów. Trudno na razie oszacować, na ile realne jest rzeczywiste odzyskanie tych pieniędzy.

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

WIELKI TEST BUTÓW DO BIEGANIA – dla biegaczy o wyższej wadze

Biegowy plan odchudzający poziomu 2 – dla biegaczy o poziomie zaawansowania pozwalającym na 30-40 minut biegu. Jest oparty o interwały.

Plan odchudzający, odchudzanie poziom 2

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca