fbpx

Zdrowie i motywacja > Ciało biegacza > Zdrowie i motywacja

Bezsenność a bieganie

Bezsenność. Fot. Istockphoto.com

Bezsenność. Fot. Istockphoto.com

W obiegowej opinii utarło się, że aktywność fizyczna sprawia, że czujemy się odprężeni i lepiej zasypiamy. Okazuje się jednak, że nie zawsze tak się dzieje. Czym właściwie jest bezsenność? Dlaczego po mocnym treningu jesteśmy pobudzeni? Jak możemy sobie radzić z brakiem snu?

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że sen odgrywa w naszym życiu ogromną rolę, chociaż nadal nie odkryto jego mechanizmu. Nie wiadomo, dlaczego po pewnym czasie czuwania i aktywności w ciągu dnia, człowiek odczuwa zmęczenie, ogarnia go senność, zasypia, a następnie budzi się samoistnie. Głównym zadaniem snu jest odpoczynek – tym dłuższy, im większy wysiłek ciągu dnia, ale nie tylko. Poprzez sen odzyskujemy siły witalne, wzmacniamy system immunologiczny, w znacznym stopniu poprawiamy naszą zdolność koncentracji i pamięci, a także jesteśmy w stanie utrzymywać pozytywne nastawienie, dzięki czemu pokonujemy stres.

Przeciętnie człowiek potrzebuje od 7 do 8 godzin snu. Oczywiście zdarzają się ewenementy, jak Napoleon, który na sen poświęcał jedynie 3-4 godziny.

Szczęśliwy ten, kto nigdy nie zmagał się z problemem bezsenności. Jeśli nawet raz zdarzyło się nam, że nie mogliśmy zasnąć, to na pewno wymazaliśmy to z pamięci, bo nie ma w tym nic przyjemnego. Niektórzy sądzą, że bezsenność dotyka wyłącznie ludzi starszych, lecz jest to błędne przekonanie.

Wbrew pozorom o bezsenności mówimy nie tylko wtedy, kiedy nie możemy zasnąć, ale również wtedy, gdy często budzimy się w nocy, wstajemy zbyt wcześnie, nasz sen jest zbyt płytki. – Sen płytki nie jest w pełni wartościowy. Czasami 2-3-godzinny sen jest dla nas lepszy niż 6-7-godzinny sen płytki, tzw. na czuwaniu – twierdzi dr Krzysztof Mizera, fizjolog sportowy Centrum Olimpiakos.

W jaki sposób odróżnić sporadyczne zaburzenia snu od chronicznej bezsenności? – Jeżeli mamy problemy z zaśnięciem jednorazowo, np. po maratonie, ciężkim lub emocjonującym dniu, to nie ma w tym nic złego. Jeśli jednak obserwujemy, że mamy kłopot z zaśnięciem, czy tzw. płytki sen, a wcześniej tego nie obserwowaliśmy, to powinno nas to niepokoić – przekonuje Mizera.

Skąd ta bezsenność?

Jakie czynniki wywołują bezsenność? Jak zwykle odpowiedź nie jest jednoznaczna – ile osób, tyle czynników. Gdy jej przyczyny nie są znane, mamy do czynienia z bezsennością pierwotną, jest również jej inny rodzaj – bezsenność wtórna, której powodów jest wiele.

– Przyczyny mogą mieć podłoże patologiczne, psychologiczne, ale najczęściej jest to nadaktywność współczulnego układu nerwowego – mówi dr Mizera. – Często bezsenność jest też efektem przewlekłego zmęczenia, które przechodzi w przetrenowanie – dodaje.

Warto również podkreślić, że bezsenność może być rezultatem chorób somatycznych, układu nerwowego, duszności, chorób powiązanych z hormonami czy metabolizmem. Ponadto problemy z oddychaniem, chrapanie czy tryb pracy może wyzwalać w naszym organizmie taką, a nie inną reakcję.

Istnieje także pośredni związek pomiędzy dietą a bezsennością. Niektóre pokarmy mogą zawierać składniki uniemożliwiające zaśnięcie poprzez przyspieszenie metabolizmu i pobudzenie organizmu. – Przykładem mogą być różnego rodzaju papryki, po zjedzeniu których często nawet siedząc można się spocić. To samo dotyczy pokarmów ciężkostrawnych, które skonsumowane na noc, mogą spowodować problemy z zaśnięciem, a nawet snem – utrzymuje Krzysztof Mizera.

A co w przypadku biegania, czy jest wrogiem czy przyjacielem bezsenności? Niestety, nieprawdą jest przekonanie, że każda aktywność fizyczna ułatwia zasypianie. Niejednokrotnie sport może prowadzić wręcz do problemów z zaśnięciem i snem, czego konsekwencją jest brak regeneracji, a w najgorszym razie, przetrenowanie.

– Jeśli ktoś trenuje rekreacyjnie, w rozsądnych godzinach, może mieć lepszy sen, zatem aktywność fizyczna może pomóc, ale niekoniecznie musi. Kiedy trening wykonywany jest późnym wieczorem, np. kończymy o 22, a o 23 chcemy iść spać, to czasami może być to niemożliwe. Wówczas pobudzenie organizmu może być ciągle zbyt duże i osoba może mieć problemy z zaśnięciem. Jeden czasu na wyciszenie potrzebuje więcej, inny mniej, to sprawa indywidualna – dodaje dr Mizera. – Z kolei duży wysiłek fizyczny utrudnia zaśnięcie, tak często dzieje się wśród maratończyków, kiedy to po przebiegnięciu 42 km i mimo olbrzymiego zmęczenia, osoba ma problem z zaśnięciem – dodaje.

Często nie zauważamy, że nadmierny wysiłek fizyczny to dla organizmu ogromny stres, co z kolei sprawia, że nasz układ nerwowy jest nadaktywny, przez co nie jesteśmy w stanie zasnąć. Ponadto, jeżeli bardzo zależy nam na danym starcie, udziela się nam stres przedstartowy, co tylko zaognia sytuację.

Bezsenność – jak zabić potwora?

W przypadku, gdy problemy ze snem utrzymują się przez dłuższy czas, możemy bez wątpienia mówić o bezsenności przewlekłej. Zazwyczaj trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy lub nawet lat. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego najpierw wyeliminujmy czynniki, a następnie walczmy ze skutkami. Czasami możemy się wyleczyć samoistnie. – Jeśli jest to efekt przetrenowania, to po kilku dniach, gdy osoba się zregeneruje, bezsenność powinna ustąpić. Jeśli jednak ma ona podłoże patologiczne, powinien zająć się tym lekarz lub psycholog – przekonuje Krzysztof Mizera.

Bez przesady bezsenność można nazwać cichym, przyczajonym potworem. Pozornie nic nie zwiastuje jej negatywnych skutków. – Przede wszystkim bezsenność wpływa na spadek wydolności, mocy i szybkości. Odbija się również negatywnie na koncentracji i pracy układu nerwowego. Innymi słowy, sportowiec niewyspany to sportowiec zmęczony, a taki nie ma szans na skuteczną rywalizację – dodaje dr Mizera.

Jeśli problem już się pojawił, warto zastanowić się, jak sobie z nim poradzić. Jako że najczęściej bezsenność leży u podłoża przyczyn psychologicznych, powinniśmy zwracać większą uwagę na odpoczynek i relaks. – Każdy ma swoje sprawdzone metody. Niektórzy stosują medytację, inni relaksują się w kąpieli. Leki nie są dobrą metodą, chociaż czasem się przydają. Jeśli ktoś musi np. wstać o 4 rano i jechać samochodem 1000 km, dobrze, żeby się wyspać. Ale jak się wyspać skoro ciąży na nas presja na zasadzie muszę szybko zasnąć i spać głęboko, bo inaczej się nie wyśpię. Przez takie myślenie już się pobudzamy, co utrudnia zaśnięcie. Wówczas tabletka może być pomocna, jednak w codziennym życiu nie jest to dobra metoda – mówi Krzysztof Mizera. Tabletki uzależniają, dlatego skupiajmy się na zapobieganiu, abyśmy spokojnie mogli zanurzyć się w objęciach Morfeusza.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Karolina Grądzka

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 1

Przeczytaj też

W najbliższą sobotę i niedzielę odbędzie się DOZ Maraton Łódź, jedno z najważniejszych biegowych wydarzeń w Polsce. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla uczestników, a my mamy dla Was garść przydatnych informacji, które pozwolą Wam przygotować […]

Już w ten weekend: DOZ Maraton Łódź! Przygotuj się na wyjątkowe wydarzenie!

Mamy za sobą 9. już edycję lubianego i cenionego cyklu biegów przełajowych w mieście, czyli CITY TRAIL. Jakie zmiany czekają imprezę w związku z zakończeniem współpracy z Nationale-Nederlanden? Jakie było ostatnie pół roku? Ilu zawodników […]

Od Grand Prix Poznania do Grand Prix CITY TRAIL, czyli prawie dekada pięknej trailowej przygody w 10 miastach w Polsce

Pęcherze na stopach nie są niczym niezwykłym. Zapewne każdy borykał się z taką przypadłością przynajmniej raz. Medycyna ludowa zna wiele sposobów na pozbycie się pęcherzy. Nie wszystkie są polecane przez współczesną medycynę. Skąd się biorą […]

Jak szybko usunąć odciski i pęcherze ze stóp? Domowe sposoby na bolesne rany

Jak zakochać się w sporcie od najmłodszych lat? Czy bieganie to sport indywidualny? Kto najlepiej motywuje do bycia aktywnym? Czy grywalizacja ma sens? Czym jest ruch #długodystansZDROWI? Jak wygląda w praktyce employer branding i dlaczego […]

Sport mam we krwi od dzieciństwa, a o zdrowiu myślę długodystansowo. Ada Stykała. Ruch #długodystansZDROWI

Konkurs rzutu młotem z udziałem największych gwiazd tej konkurencji będzie głównym punktem tegorocznej odsłony Memoriału Czesława Cybulskiego. Na Stadionie POSiR Golęcin nie zabraknie również rywalizacji na bieżni i skoczniach. Od środy 24 kwietnia można kupować […]

Memoriał Czesława Cybulskiego już 23 czerwca! Rusza sprzedaż biletów

Jak wygląda proces projektowania nowych butów biegowych? Jakie czynniki trzeba w nim uwzględnić? Co wyróżnia najbardziej zaawansowane modele i w którym kierunku może pójść rynek butów biegowych w kolejnych latach? O tym i wielu innych […]

Rohan van der Zwet z ASICS: Nie podążamy za żadnymi trendami, ale sezon po sezonie wprowadzamy innowacje i udoskonalamy produkt po produkcie

W miniony weekend odbył się w festiwal Pieniny Ultra-Trail®, w ramach którego rozegrano PZLA Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich na trzech dystansach: Vertical, Mountain Classic oraz Short Trail. Był to dzień wielkiego triumfu Martyny Młynarczyk, […]

Pieniny Ultra-Trail®z rekordową frekwencją i rewelacyjnymi wynikami. Poznaliśmy mistrzów Polski w biegach górskich na 3 dystansach

W niedzielę, 12 maja odbędzie się jedenasta edycja PKO Białystok Półmaratonu, największego biegu w Polsce wschodniej, imprezy z prestiżowego cyklu Korona Polskich Półmaratonów. Już wiadomo, że uczestnicy będą pokonywać dokładnie taką samą trasę jak przed […]

Trasa 11. PKO Białystok Półmaratonu. Zapamiętacie ją na długo!