fbpx
Ultramaraton Chudy Wawrzyniec 2012, bieg ultra w Beskidzie Żywieckim

Trening

Długie wybieganie do maratonu – jak długie powinno być?

Ultramaraton Chudy Wawrzyniec 2012, bieg ultra w Beskidzie Żywieckim

Długi bieg to podstawowy składnik treningu każdego maratończyka.

2 a może 3 godziny? 25, 30 czy może 35 kilometrów? Jak długie powinno być najdłuższe wybieganie w naszym treningu maratońskim? Na co zwracać uwagę planując ten kluczowy trening? Zachęcamy do zapoznania się z kilkoma koncepcjami treningowymi.

Długie wybiegania odgrywają ogromną rolę w treningu do maratonu. W końcu podczas zawodów będziemy przez dłuższy czas musieli przebierać nogami, więc musimy się do tego właściwie przygotować. Wielu biegaczy planujących start na królewskim dystansie zastanawia się nad tym, jak powinna wyglądać najdłuższa jednostka w ich maratońskich przygotowaniach. Ile kilometrów? Jak długo biec? Czy nie za mało/za dużo? Odpowiedź na te pytania jest o tyle trudna, że w zasadzie dla każdego biegacza może brzmieć nieco inaczej. Czasami może brzmieć inaczej nawet dla tej samej osoby, w zależności od innych czynników. W niniejszym tekście zaprezentujemy kilka propozycji, z których można wybrać najbardziej odpowiadającą swoim własnym uwarunkowaniom i możliwościom.

Po co nam ten długi bieg?

Długi bieg w przygotowaniach do maratonu pełni przede wszystkim 2 funkcje. Po pierwsze ma nauczyć nas oszczędnego gospodarowania zasobami energetycznymi i pozyskiwania większej ilości energii z tłuszczu, po drugie przyzwyczaja nas do specyficznego zmęczenia, z jakim będziemy zmagać się na końcowych kilometrach królewskiego dystansu. Chodzi zarówno o zmęczenie fizyczne, zwłaszcza ból mięśni, które ulegają dużym zniszczeniom przy tak długim jednostajnym wysiłku, jak i mentalne. W ten sposób uczymy się wykonywać określoną pracę pomimo narastającego poziomu zmęczenia. Z punktu widzenia maratonu nie ma chyba bardziej specyficznego środka treningowego niż właśnie długi bieg. Dlatego, jeśli planujesz start w zawodach na 42,195 km, koniecznie znajdź dla niego miejsce w swoim planie.

Trzydziestka

Jedną z najpopularniejszych odpowiedzi na pytanie postawione w temacie niniejszego tekstu będzie konieczność treningowego pokonania dystansu 30 km. W naszych warunkach często uważa się, że popularna „trzydziestka” to pewien wyznacznik możliwości maratońskich i przepustka do sukcesu w dniu zawodów. Trzydziestki biegają nie tylko amatorzy, ale także nasi najlepsi maratończycy. Znajdziemy ją także np. w planie Jerzego Skarżyńskiego dla zawodników pokonujących królewski dystans w czasie od 2:40 do 4 godzin. Można pomyśleć, że skoro jest tak powszechna, coś magicznego musi być w tym dystansie i każdy powinien zastanowić się nad jej wykonaniem.

Powstaje jednak pytanie, dlaczego akurat 30 km jest tak dobre, a nie np. 29 albo 31? Chodzi oczywiście magię okrągłych liczb i pokonanie pewnej bariery mentalnej. Warto jednak uświadomić sobie, że nie ma niczego nadzwyczajnego akurat w takiej a nie innej długości treningu. Dla przykładu weźmy USA, gdzie podobną renomą, jak nasza trzydziestka cieszy się trening 20-milowy. Odpowiada on dystansowi ok. 32,187 km, jednak mentalnie stanowi identyczny bodziec, jak nasze 30 km. Po prostu pokonujemy pewną mentalną barierę podczas treningu, by przekonać się, że maraton nie jest aż tak straszny. Żartobliwie można byłoby powiedzieć, że w Europie mamy trochę łatwiej, bo w przeciwieństwie do Amerykanów, nasz system pozwala nam wykonać ten trening nieco szybciej, a efekt jest ten sam. Przynajmniej pod względem treningu psychiki.

Jerzy Skarżyński

Jerzy Skarżyński – jeden ze zwycięzców Maratonu Warszawskiego w swoich planach treningowych zachęca do wykonywania treningu o długości 30 km.

Oczywiście nie zamierzmy dyskredytować treningu na dystansie 30 km. W wielu planach stanowi od podstawę i jak najbardziej może bardzo skutecznie przygotować nas do maratonu. Trzeba jedynie uświadomić sobie, że nie jest to jedyna możliwość. Jeśli z jakiegoś powodu na najdłuższym wybieganiu pokonamy 29, a nie 30 km, nie ma czym się przejmować. Pamiętajmy, że ta słynna trzydziestka tylko i wyłącznie magia okrągłych liczb.

Popularne 2,5 godziny…

Inna powszechna odpowiedź na nasze tytułowe pytanie będzie brzmiała, że najdłuższy trening w przygotowaniach do maratonu powinien trwać ok. 2-2,5 godziny. Jest to rozsądne zalecenie, gdyż wraz z rosnącym czasem trwania wysiłku coraz bardziej wzrasta poziom zmęczenia, a uszkodzenia mięśni pogłębiają się. Mówiąc inaczej, im dłuższy trening, tym dłużej będziemy się po nim regenerować. Jednak nie zawsze ograniczenie się do 2,5 godzin będzie wystarczające. O ile w przypadku zawodników elity i szybszych amatorów tak długi czas trwania treningu może być równoznaczny z czasem, jaki osiągną podczas maratonu, o tyle wśród wolniejszych biegaczy może to być nawet mniej niż 50% tego ile docelowo spędzą na trasie.

Zasada ograniczenia czasu trwania najdłuższej jednostki do 2,5 godziny nie musi dotyczyć osób, którym zależy po prostu na pokonaniu całej trasy i spodziewają się, że może im to zająć grubo ponad 4 godziny. Wówczas alternatywną dla długiego jednostajnego wybiegania może być np. wycieczka biegowa, w której co jakiś czas będziemy przeplatać odcinki biegowe odcinkami marszu. W takiej sytuacji „trening” może przerodzić się w ciekawą przygodę i trwać nawet kilka godzin.

… i nieco dłużej

Jeszcze inną propozycję, jeśli chodzi o czas trwania najdłuższego treningu ma Greg McMillan, twórca systemu i popularnego kalkulatora biegowego McMillana. Słynny trener proponuje, by nasz bieg zajmował od ok. 2,5 do 3,5 godziny. Główny cel tego rodzaju treningu to energetyka. Przez pierwsze 90-120 minut mocno uszczuplamy zapasy glikogenu i coraz mocniej przechodzimy w kierunku pozyskiwania energii z tłuszczu. Utrzymując aktywność przez kolejnych kilkadziesiąt minut w takim stanie mamy uczyć organizm gromadzenia większej ilości glikogenu, czyli powiększamy nasz bak z paliwem.

Oczywiście tego typu trening wiąże się z dużym odczuciem zmęczenia, ale, jak tłumaczy McMillan, przecież na tym polega przygotowanie do maratonu. Wiele adaptacji pożądanych z punktu widzenia królewskiego dystansu zachodzi właśnie wtedy, kiedy jesteśmy już mocno zmęczeni. Oczywiście do treningów trwających ponad 2,5 godziny nie należy podchodzić z marszu, a odpowiednio budować kilometraż i stopniowo wydłużać najdłuższy bieg w tygodniu, by ta jednostka nie okazała się zbyt dużym obciążeniem.

A może biegać krócej?

Istnieją również takie plany treningowe, które w ogóle nie przewidują wchodzenia w tak długie jednostki jak ponad 30 km czy 180 minut biegu. Choć niektórym może wydawać się to trudne do wyobrażenia, do maratonu można z powodzeniem przygotować się mając jako najdłuższy bieg w całym planie „jedyne” 25-26 km. Taki rodzaj przygotowań proponują np. bracia Hanson, dla których podstawą przygotowań do maratonu jest bieg na dystansie 16 mil (25 km 750 m). W planie dla mniej zaawansowanych biegaczy pojawia się on 3-krotnie i stanowi najdłuższy trening w całych przygotowaniach. Co ciekawe, zwłaszcza w USA, jest to popularny program treningowy i wielu biegaczy twierdzi, że skuteczność jest naprawdę wysoka.

Maraton-Metodą-Hansonów

Myliłby się jednak ten, kto uważałby, że trening Hansonów jest łatwy i przyjemny i przy niewielkim zaangażowaniu łatwo osiągnąć dobre efekty. Cała metoda polega bowiem na nakładaniu na siebie obciążeń i bardzo duża część treningów jest wykonywana na zmęczeniu. Stąd nawet w podstawowym programie maratońskim znajdziemy aż 6 treningów w tygodniu – w ten sposób można osiągnąć efekt kumulowania poszczególnych jednostek. Z tej perspektywy trudno porównać czy owe 25-26 km w wersji Hansonów jest trudniejsze czy łatwiejsze niż np. 32 km czy 3-godzinne rozbieganie.

Co wybrać?

Jak już wspomniano, na pytanie, jak długi powinien być najdłuższy bieg w ramach przygotowań maratońskich, odpowiedź dla każdego może być inna. Stwierdzenie, że należy biegać pomiędzy 25 a 40 km lub pomiędzy 2 a 3,5 godziny jest na tyle ogólne, że nie wnosi niczego konkretnego. Ale nawet na podstawie powyższych przykładów, gdzie zaprezentowane zostało jedynie kilka pomysłów na rozwiązanie kwestii najdłuższego treningu w przygotowaniach maratońskich, widać, że do osiągnięcia tego samego celu prowadzi wiele różnych dróg. Stąd też różnice w planach treningowych do maratonu, nawet na ten sam wynik, mogą być naprawdę duże.

940x300_2

O tym, którą drogę wybrać trzeba zdecydować na podstawie znajomości własnego organizmu, doświadczenia i wiary w daną metodę. A jeśli nie macie jeszcze odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, pierwszy wybór będzie tym, na podstawie którego w przyszłości będziecie mogli dostosowywać swoje wybory. Wszak biegowa kariera nie musi skończyć się na pierwszym maratonie.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

W najbliższą sobotę i niedzielę odbędzie się DOZ Maraton Łódź, jedno z najważniejszych biegowych wydarzeń w Polsce. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla uczestników, a my mamy dla Was garść przydatnych informacji, które pozwolą Wam przygotować […]

Już w ten weekend: DOZ Maraton Łódź! Przygotuj się na wyjątkowe wydarzenie!

Mamy za sobą 9. już edycję lubianego i cenionego cyklu biegów przełajowych w mieście, czyli CITY TRAIL. Jakie zmiany czekają imprezę w związku z zakończeniem współpracy z Nationale-Nederlanden? Jakie było ostatnie pół roku? Ilu zawodników […]

Od Grand Prix Poznania do Grand Prix CITY TRAIL, czyli prawie dekada pięknej trailowej przygody w 10 miastach w Polsce

Pęcherze na stopach nie są niczym niezwykłym. Zapewne każdy borykał się z taką przypadłością przynajmniej raz. Medycyna ludowa zna wiele sposobów na pozbycie się pęcherzy. Nie wszystkie są polecane przez współczesną medycynę. Skąd się biorą […]

Jak szybko usunąć odciski i pęcherze ze stóp? Domowe sposoby na bolesne rany

Jak zakochać się w sporcie od najmłodszych lat? Czy bieganie to sport indywidualny? Kto najlepiej motywuje do bycia aktywnym? Czy grywalizacja ma sens? Czym jest ruch #długodystansZDROWI? Jak wygląda w praktyce employer branding i dlaczego […]

Sport mam we krwi od dzieciństwa, a o zdrowiu myślę długodystansowo. Ada Stykała. Ruch #długodystansZDROWI

Konkurs rzutu młotem z udziałem największych gwiazd tej konkurencji będzie głównym punktem tegorocznej odsłony Memoriału Czesława Cybulskiego. Na Stadionie POSiR Golęcin nie zabraknie również rywalizacji na bieżni i skoczniach. Od środy 24 kwietnia można kupować […]

Memoriał Czesława Cybulskiego już 23 czerwca! Rusza sprzedaż biletów

Jak wygląda proces projektowania nowych butów biegowych? Jakie czynniki trzeba w nim uwzględnić? Co wyróżnia najbardziej zaawansowane modele i w którym kierunku może pójść rynek butów biegowych w kolejnych latach? O tym i wielu innych […]

Rohan van der Zwet z ASICS: Nie podążamy za żadnymi trendami, ale sezon po sezonie wprowadzamy innowacje i udoskonalamy produkt po produkcie

W miniony weekend odbył się w festiwal Pieniny Ultra-Trail®, w ramach którego rozegrano PZLA Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich na trzech dystansach: Vertical, Mountain Classic oraz Short Trail. Był to dzień wielkiego triumfu Martyny Młynarczyk, […]

Pieniny Ultra-Trail®z rekordową frekwencją i rewelacyjnymi wynikami. Poznaliśmy mistrzów Polski w biegach górskich na 3 dystansach

W niedzielę, 12 maja odbędzie się jedenasta edycja PKO Białystok Półmaratonu, największego biegu w Polsce wschodniej, imprezy z prestiżowego cyklu Korona Polskich Półmaratonów. Już wiadomo, że uczestnicy będą pokonywać dokładnie taką samą trasę jak przed […]

Trasa 11. PKO Białystok Półmaratonu. Zapamiętacie ją na długo!