fbpx

Dieta > Zdrowie i motywacja

Zdrowa dieta biegacza. 10 prostych porad od dietetyka sportowego

Łosoś - źródło kwasów tłuszczowych omega 3 dla biegaczy

Fot. Istockphoto.com

Podczas jakich treningów powinniśmy sięgnąć po węglowodany, dlaczego warto pić izotoniki i co daje nam jedzenie ryb? Przedstawiamy garść porad od Aleksandry Bykowskiej – dietetyka sportowego.

1. Biorąc żelazo zawsze pamiętaj, aby w tym samym czasie wypić szklankę soku pomarańczowego lub spożyć inne źródło witaminy C. Przyspiesza ona wchłanianie tego pierwiastka.

2. Problemy z „kolką” podczas treningu lub zawodów mogą być spowodowane złą gospodarką wodno-mineralną w organizmie. Pij zatem więcej izotoniku przed wysiłkiem fizycznym.

3. Ryba i tran zawierają kwasy tłuszczowe omega 3, które mogą obniżyć bóle mięśni po treningu. Nie zapominaj o rybach w swoim jadłospisie, powinieneś jeść przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Tran może być spożywany jako suplement diety w czasie najcięższych treningów.

4. Jedząc przekąskę bezpośrednio po treningu składającą się z węglowodanów i białka, znacząco przyspieszasz regenerację swojego organizmu. Dlatego warto mieć przy sobie chociażby owoc czy kanapkę.

Żelazo - produkty, które poprawiają i pogarszają jego przyswajanie. Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska, fot. Istockphoto.com

5. Według najnowszych badań niedostateczna ilość witaminy D w organizmie może pogarszać stan zapalny w mięśniach i obniżać możliwości ich regeneracji. Witaminę D znajduje się w nabiale i rybach.

6. Zaledwie 1 % utraty wody z organizmu powoduje pragnienie, a 2% spadek, utratę wydolności fizycznej. Przy 4 % utraty wody wydolność spada już o 20-30%. Pij wodę i izotoniki, aby nie dopuścić do tego stanu.

7. Organizm człowieka zawiera średnio około 450-550 g glikogenu (zapasu węglowodanów), wystarczająco dużo aby biec 60-90 minut. Przy takich treningach warto więc spożywać podczas biegu produkty z dużą zawartością glukozy np. napoje, żele, batoniki energetyczne, czy banany lub pomarańcza.

8. 60 minut to średni czas treningu, po którym powinno się zacząć pić izotonik. Przy treningu krótszym popijanie samej wody jest w zasadzie wystarczające. Nie zapominaj uzupełniać wody w organizmie poza treningiem.

9. Kakao na mleku jest idealne jako posiłek/przekąska po ciężkim treningu. Zawiera wręcz idealny stosunek zawartości węglowodanów do białka, co świetnie wspomaga regenerację organizmu.

Czekolada na gorąco

10. Orzechy włoskie zawierają najwięcej kwasów tłuszczowych omega 3 w porównaniu do innych orzechów. Spróbuj spożywać codziennie garść orzechów włoskich w czasie dużego obciążenia treningowego, a powinno to zmniejszyć powysiłkowe bóle mięśni.

bieganie mobilne

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Aleksandra Bykowska

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Ćwiczenia siłowe pozwalają na łatwiejsze pokonywanie kilometrów. Nie chodzi o zwiększenie masy mięśniowej bo długodystansowiec powinien być szczupły i silny. Dzięki dynamicznym ćwiczeniom zwiększysz siłę ale nie przybierzesz na masie. Zastanawiasz się o czym mowa? Wystarczą dwa słowa: piłka lekarska.

Ćwiczenia z piłką lekarską dla biegaczy

Przedstawiciele 4 pokoleń czołowych polskich długodystansowców uczestniczyli w panelu dyskusyjnym poświęconym poziomowi polskiego maratonu na przestrzeni kolejnych lat. Na podstawie własnych doświadczeń oraz obserwacji środowiska próbowali odpowiedzieć na pytanie, kiedy Polak złamie 2 godziny w […]

Kiedy Polak złamie 2h w maratonie? Perspektywa 4 pokoleń biegaczy

Przed nami ostatni i najbardziej popularny bieg na 10 kilometrów w stolicy. 34. Bieg Niepodległości to trzecia i ostatnia impreza Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć” organizowanej wspólnie przez Fundację „Maraton Warszawski” i Aktywną Warszawę. […]

Zapisy na 34. Bieg Niepodległości rozpoczęte!

Udając się na wyprawę do nieznanych krain zapomnijcie o wszystkim, coście o nich czytali czy słyszeli. Trzeba po prostu przyjechać i zadziwić się – tak jak na Podlasiu, w sercu Puszczy Knyszyńskiej. Od wieków był […]

Podlasie bramą do natury. Bison Ultra Trail® już w nadchodzący weekend

Małgorzata Sobańska – legenda polskiego maratonu, przez ponad 20 lat rekordzistka Polski na królewskim dystansie, a przy tym olimpijka z Atlanty i Aten. Utalentowana biegaczka długodystansowa, a po ludzku – ciepła, pogodna kobieta. To gość […]

Czuję się spełniona. Maraton był przygodą życia. Małgorzata Sobańska w Czy tu się biega?

Pobiegłeś Maraton Warszawski i wciąż czujesz głód startów? Zapraszamy na terenowy Bieg Profilaktyczny realizowany w ramach kampanii społecznej prowadzonej w Dzielnicy Bemowo. Mieszkańców Bemowa i wszystkich chętnych zapraszamy 12 października br. w godz. 9.00-15.00  do […]

Bieg Profilaktyczny Widzisz? Reaguj! 2024

W chłodnych miesiącach apetyt na surowe warzywa i sałatki zazwyczaj spada, a zaczynamy odczuwać potrzebę dodania do naszej diety czegoś ciepłego, często dużo bardziej kalorycznego, z wysoką zawartością tłuszczu i węglowodanów. Ta zmiana nastawienia i […]

Dieta biegacza: co jeść jesienią i zimą?

Niedziela 29 września to święto biegania! Wielkie sportowe emocje, kilkanaście tysięcy finiszerów, kilkadziesiąt tysięcy kibiców, atrakcje dla małych i dużych oraz sprzyjająca rekordom trasa – tak właśnie Warszawa świętowała 100. rocznicę polskiego maratonu. Po raz […]

Zwycięzcy 46. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego: Levente Szemerei broni tytułu i bije rekord Węgier! Świetne wyniki Mateusza Kaczora i Izabeli Paszkiewicz.