Czytelnia > Archiwum Magazynu Bieganie
Bieganie maj 2014
W majowym numerze miesięcznika Bieganie przeczytacie między innymi rozmowę z Angeliką Cichocką – srebrną medalistką HMŚ w Sopocie, kilka ciekawych historii o wpadkach, falstartach i przypadkach, które zdarzyły się podczas ważnych biegów, reportaż o Krwawej Pętli, oraz o tym jakie znaczenie ma VO2max.
W majowym numerze znajdziecie ponadto test butów startowo- treningowych. Zabawiliśmy się również w cięcie butów żeby zobaczyć co jest w środku. Poza tym radzimy, jak wykorzystać zawody do zrobienia porządnego treningu, szukamy jedzenia bogatego w żelazo, testujemy adidas miCoach Smart Run.
TEMAT NUMERU: Buty
– Testujemy dla Was 20 modeli butów startowych i startowo-treningowych.
– Wielkie cięcie – sprawdziliśmy co naprawdę znajduje się w środku butów.
Buty, które miały za sobą wiele kilometrów porównaliśmy z modelami wyciągniętymi prosto z kartonu. Pierwsze wrażenie pokazało, że producenci mają rację, nowe modele są jednak bardziej miękkie i czuć to od razu po włożeniu nogi. Różnice jednak zniknęły, gdy zostały usunięte wkładki, i to one były tak naprawdę najbardziej zużyte. Dalsza część badania wymagała użycia drastycznych środków. Aby sprawdzić, czy nie zaszły niewidoczne dla oka uszkodzenia, konieczne było rozcięcie butów, co pozwoliło nam zobaczyć ewentualne zmiany czy zniszczenia w środku podeszwy.
WYWIAD: Angelika Cichocka
Lata ciężkiej pracy i jasno określony cel. Dobre przygotowanie, mocna psychika i trochę szczęścia. To jej recepta na sukces. A do tego entuzjazm i wiara w siebie. Przekonanie, że musi się udać – jeśli tym razem się nie udało, to uda się następnym. Nie ogląda się za siebie, nie rozpamiętuje i mocno prze do przodu – oto Angelika Cichocka – srebrna medalistka HMŚ w Sopocie.
WYPRAWA: Kenia
Czwartek, rano, jeszcze ciemno. Zewsząd dociera jedynie śpiewy egzotycznych ptaków. To znak, że w przeciągu kolejnych 5, może 10 minut, w ekspresowym tempie nad horyzontem pojawi się słońce. Na miejsce wydarzenia, fartleku, mamy około pięciu kilometrów. Próbowaliśmy, czysto teoretycznie, zmierzyć się z pojęciem kenijskiego fartleku. Pytania, które cisnęły się nam na usta, to: „jakie jest tempo odpoczynku i szybkiego biegu?”, „ile takich powtórzeń jesteśmy w stanie wytrzymać?”, „ilu biegaczy zakończy bieg?”, „ile kilometrów przebiegną?”.
HISTORIA: wpadki na zawodach
Przed igrzyskami w 1908 roku maraton liczył 40 km. W Londynie – by królewska rodzina miała dobry widok – linię olimpijskiego startu obok zamku Windsor znacznie cofnięto. Wyszło 42 km 195 m. Być może właśnie to zadecydowało o tym, co przytrafiło się Dorando Pietriemu. Przed White City Stadium filigranowy Włoch zostawił rywali w tyle. W samej końcówce był jednak tak wyczerpany, że – już za bramą stadionu – skręcił nie w tę stronę. Sędziowie go zawrócili, wskazali właściwy kierunek. Upadł raz. Potem jeszcze kilka razy. Nic nie pamiętał. Wstawać pomagali mu sędziowie, pomagali mu też sunąć do mety. Ostatnie 350 metrów pokonał w 10 minut. Na trybunach siedziało, a właściwie stało i kibicowało blisko 100 tys. osób. Maraton relacjonował dla prasy Arthur Conan Doyle.
TRENING: VO2max
W konkurencjach wytrzymałościowych duże znaczenie ma odporność na długotrwałe zmęczenie. Skąd mamy wiedzieć, czy nasz organizm ma predyspozycje do wykonywania wysiłków długotrwałych? Jak sprawdzić, jaki potencjał kryje nasze ciało? Czy niski potencjał tlenowy odbiera szansę na osiąganie dobrych wyników w biegach długodystansowych?
Ponadto w numerze:
6 Listy
8 Radość biegania
10 Felieton: Mistrzostwa Polski w niczym
12 Tu i teraz: Co słychać w biegowym świecie?
14 Kalendarium: O Rosie, co jeździła metrem
16 Świeża krew: Anna Wójcik
18 Elita opowiada: Patryk Dobek, Justyna Święty
20 Deus ex machina
22 Wywiad: Angelika Cichocka: dziewczyna na medal
26 Infografika: Co można kupić za główną wygraną?
28 Historia: Wielkie wpadki na zawodach
32 Gadżety
34 Krwawa pętla: piekielna obwodnica
38 Pierwsze kroki: Starty treningowe
40 Speedball: ćwiczenia z piłką
42 Trening: Wszystko o VO2max
48 Obieżyświat: Jak Kenijczycy robią fartlek?
52 Zdrowie: Dysbalans mięśniowy: kiedy asymetria boli
54 Żywienie: Zadbaj o krwinkę
56 Test sprzętu: adidas miCoach Smart Run
58 Test: anatomia buta, co siedzi w podeszwie?
62 Wielki test butów startowych
72 Wyprawa: Sunshine Marathon
73 Egzotyka
74 Wyprawa: Bartosz Mazerski na Antarktydzie
80 Polska w Biegu
86 Skrzynia biegów
90 Życiówka: Joanna Parfianowicz
TRIATHLON
93 Olimpijka: skąd wziął się taki dystans?
96 Systematyczność: Tajemnica sukcesu?
98 Start w olimpijce: Część kolarska
100 Lemondka: Pozycje i dopasowanie
102 Trening: crossowy
104 Imprezy: Olsztyn, Kapsztad
106 Cuda z karbonu
108 Chciałbym: felieton