fbpx
Trening o poranku. Fot. Istockphoto.com

Trening

Trening do biegu na 5 km – opowiada Michał Bartoszak

Trening o poranku. Fot. Istockphoto.com

Fot. Istockphoto.com

„Trening do 5 km? Żartujesz? Przecież 5 km po kilku tygodniach przebiegnie każdy. Nawet ktoś, kto w szkole uciekał z wf-u. Do takiego dystansu nie trzeba trenować”. Znacie? A może sami tak myślicie? Sprawdźcie, w jakim jesteście błędzie.

Dla wielu biegaczy albo osób pretendujących do bycia biegaczami przygotowywanie się do zawodów na 5 km, w świecie, gdzie ciągle słychać o wielkich maratonach, może wydawać się bezsensowne. „Jak już trenować, to do czegoś poważnego, czym będzie można się pochwalić” – taka panuje w środowisku opinia. Wiem, bo sama biegam od kilkunastu lat, ale nie startuję w maratonach i biegacze często pytają mnie, dlaczego tak jest. Dziwią się, że chce mi się trenować do „dyszki” czy „piątki”. A nawet jak kiwają głową, że rozumieją, to jestem przekonana, że w głębi duszy myślą: „E tam, po co szlifować życiówkę na 5 czy 10 km. Szkoda czasu. Przecież trenując do maratonu moja ogólna kondycja też rośnie i życiówki na krótszych dystansach w końcu same przyjdą”. Być może tak. Ja jednak jestem przekonana, że to, na ile doszlifuję szybkość, przełoży się kiedyś na maraton. Biegając 5 km poniżej 20 minut będę mieć większe szanse na zbliżenie się do 3 h w maratonie, niż biegając 5 km w okolicy 21:30, jak to jest teraz.

Trzymając się tej teorii nawet nie myślę jeszcze o maratonie. I zachęcam tych, którzy zaczęli biegać i kusi ich królewski dystans, albo tych, którzy przebiegli niejeden maraton i nie wiedzieć czemu stoją w miejscu, do zastanowienia się nad poświęceniem kilku miesięcy na trening do 5 km.

– Wszystko zależy od naszych ambicji i predyspozycji. Im wyżej mierzymy, tym więcej wysiłku musimy włożyć w trening nawet do 5 km. Jestem jednak przekonany, że osobie już biegającej, ale bez konkretnego planu, która nagle stwierdzi, że chce mocno wystartować na 5 km, wystarczą 2-3 miesiące, aby zrobić znaczący postęp na tym dystansie – twierdzi Michał Bartoszak, olimpijczyk z Aten, sześciokrotny medalista mistrzostw Polski m.in. na 5000 m. – Jak zawsze trzeba robić minimum 3-4 treningi w tygodniu, by móc w ogóle układać plan treningowy, a w zasadzie nazywać swoje bieganie treningiem. Jeśli ktoś chce, ma takie możliwości – może więcej. Wtedy mamy extra trening, np. drugie spokojne rozbieganie, które w niczym nie zaszkodzi – dodaje.

Jak zatem powinien wyglądać trening do 5 km?

Jakie środki treningowe stosować? Jakie intensywności? Załóżmy, że biegasz 4 razy w tygodniu. Najlepiej jak planujesz treningi tak, by nie robić dwóch dni przerwy, a już na pewno nie biegać 3 czy 4 razy z rzędu, a potem robić kilka dni przerwy! W takim układzie nasz organizm „odzwyczaja się” od wysiłku i po każdej kilkudniowej przerwie potrzebuje chwili, by wejść na wyższe obroty i trudniej jest wykonywać trening według założeń, w planowanym tempie.

– Dla 4 treningów w tygodniu przykładowy schemat może być następujący: zaczynamy od rozbiegania, zahaczającego nawet o 12 km, ale to zależy od wyniku, na który się szykujemy. Następny trening to siła biegowa, np. podbiegi. Siłę rozbiegamy na treningu w drugim zakresie, czyli w tempie ok. 30 s/km szybszym od naszego tempa rozbiegań. Czwarty trening to tzw. trening tempowy czy zadaniowy, coś konkretnego, np. 5 x 600 m lub 5 x 800 m, czy 5 x 1000 m. Te odcinki powinny być biegane o kolejne 30 s/km szybciej, czyli jeśli np. tempo spokojnego rozbiegania to 5:30 min/km, II zakres powinien być biegany po 5:00, a kilometrówki – minimum po 4:30. – wyjaśnia Michał Bartoszak.

Tygodniowy kilometraż

W przygotowaniu do startu na 5 km kilometraż jest uzależniony od wyniku, w jaki celujemy. 50-60 km to już sporo i jest to raczej tygodniowa objętość dla kogoś, kogo stać na wynik poniżej 20 minut.

Podstawowym elementem w treningu do krótkiego dystansu jest rozgrzewka. Nigdy, przenigdy nie zapominaj o niej przed mocnym akcentem. Wystarczą 2 km, gimnastyka i 2-3 żwawe, 100-metrowe przebieżki. Pamiętaj też o tym, by nie kończyć treningu będąc „na wysokich obrotach” – po tempie zrób 1-2 km schłodzenia.

Ważne jest również, że w pierwszej fazie przygotowań pomijamy mocne akcenty, skupiając się na rozbieganiach i przebieżkach, wykonywanych np. w interwale. Z kolei im bliżej startu, tym trening bardziej się intensyfikuje, podkręcamy tempo na treningach zadaniowych.

Taktyka

Sam start na 5 km w przypadku amatora, który walczy „tylko” ze sobą, w zasadzie nie jest niczym skomplikowanym. Oczywiście inaczej jest, kiedy rywalizuje się z kimś bezpośrednio – wtedy taktyką można go mniej lub bardziej „złamać”. Jeśli jednak biegniemy dla siebie, od początku wchodzimy na mocne tempo.

– Optymalnie jest biec równo cały dystans. Ale przyjemniej będzie przyspieszać i wyprzedzać innych – to dodaje sił. Może to być jednak dość ryzykowne i na pewno trudniejsze do wykonania – ostrzega Michał Bartoszak.

Jedzenie na trasie biegu na 5 km jest zupełnie zbędne. Picie – wchodzi w grę w ekstremalnych warunkach, ale w zasadzie jeśli nawodnimy się dobrze przed startem, nawet jeszcze w czasie rozgrzewki, nie powinniśmy ulegać pokusie picia i tracenia cennych sekund.

Swoją drogą, brakuje mi w Polsce biegów na 5 km. Szczególnie z atestem i szybka trasą. Może to też powód, dlaczego trening do 5 km wydaje się bezsensowny, skoro nie ma gdzie startować?

Michał Bartoszak – biegacz długodystansowy, sześciokrotny medalista MP na dystansach 5000 m, 3000 m z przeszkodami i w biegu przełajowym. Był także halowym mistrzem Polski na 1500 m. Jego rekord życiowy na 5000 m to 13:29:72 (5. wynik w historii polskiej lekkiej atletyki). Startował także w półmaratonach i maratonie (jego najlepszy wynik na 42 km 195 m to 2:12:21).
Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Justyna Grzywaczewska

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Bernard Kiprotich Too z Kenii zwycięzcą PKO Gdynia Półmaratonu. Pokonał trasę w czasie 1:03:54. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka – Valentine Jebet, która potrzebowała 1:10:24 na dotarcie do mety. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię […]

Rekord Polski M45 wśród mężczyzn i debiut w półmaratonie Mistrzyni Europy. Podium należało jednak do Kenijczyków – PKO Gdynia Półmaraton za nami!

5 tysięcy osób pobiegnie w biegu głównym. W PKO Gdynia 5K oraz biegach dziecięcych Frugo Kids Run ponad tysiąc. W trakcie biegowego weekendu będzie śniadanie dla zawodników i rywalizacja rodziców z wózkami. Podczas konferencji prasowej […]

Gdynia czeka na biegaczy. PKO Gdynia Półmaraton startuje już w ten weekend!

Fundacja „Maraton Warszawski” kontynuuje współpracę z Nationale-Nederlanden. Już 28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się areną wielkich sportowych emocji, społecznego zaangażowania i promocji zdrowego stylu życia. 47. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zapowiada się […]

Zwiększona pula miejsc i sponsor tytularny 47. Maratonu Warszawskiego!

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego wideoreportażu z TAURON 22. Cracovia Maratonu, który odbył się 6 kwietnia 2025 roku oraz zorganizowanych dzień wcześniej: OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o […]

TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące – oficjalne wideo

Kto by pomyślał, że od pierwszej edycji GWiNT Ultra Cross minęło 10 lat! Tymczasem już za chwilę będziemy odliczać minuty do startu kolejnej odsłony tego popularnego w Wielkopolsce biegu ultra. Zanim jednak gromkimi brawami przywitamy […]

10 lat biegowej pasji: GWiNT Ultra Cross już w najbliższy weekend!

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział