fbpx

Zdrowie i motywacja > Psychologia biegania > Zdrowie i motywacja

Ruszyła II edycja ogólnopolskiego badania motywacji biegaczy

Uczestnicy projektu Być jak Bekele - przez kilka miesięcy będą pracować nad poprawą techniki biegania. Fot. Piotr Dymus

Jakie zmiany i w jakich dziedzinach życia powoduje trening biegowy? Odpowiedzi poszukają naukowcy w ramach II Ogólnopolskiego badania motywacji biegaczy. Fot. Piotr Dymus

Ruszyła II edycja ogólnopolskiego badania motywacji biegaczy prowadzonego przez zespół naukowy z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu i College of William and Marry. W projekcie może wziąć udział każdy biegacz trenujący do startu w półmaratonie lub maratonie a także osoby biegające rekreacyjnie. Na uczestników badania czekają nagrody!

Celem badania jest analiza różnych zmian, które pojawiają się, kiedy człowiek zaczyna biegać. Zdaniem przedstawicieli zespołu badawczego zmiany te mogą mieć istotny wpływ na wiele dziedzin życia. Jak silny jest ten wpływ i jakie zmiany zachodzą pod wpływem regularnego treningu biegowego – to właśnie będą usiłowali zbadać naukowcy.

 Na czym polega badanie? 

Każdy z uczestników na samym początku będzie miał do wypełnienia kilka kwestionariuszy. Następnie przez ok. 12-13 tygodni raz w tygodniu będzie odpowiadał na 20-35 (w większości bardzo krótkich) pytań dotyczących treningów z ostatniego tygodnia, samopoczucia i zadowolenia itp. Po tym czasie częstotliwość wypełniania „dzienniczków” na kolejnych 6-7 miesięcy zmniejsza się (wypełnianie raz w miesiącu), by na ostatnie 12-13 tygodni znów wzrosnąć do cotygodniowej. Na koniec uczestnicy ponownie wypełnią zestaw kwestionariuszy.

 Kto może wziąć udział? 

Udział w badaniu może wziąć w zasadzie każda osoba biegająca. Wypełniając zgłoszenie, należy przyporządkować się do jednej z 3 grup:

Grupa 1. Osoby zaczynające przygotowania do maratonu lub półmaratonu, które jeszcze nigdy nie brały udziału ani w półmaratonie, ani w maratonie.

Grupa 2. Osoby, które mają za sobą już przynajmniej jeden półmaraton lub maraton i obecnie przygotowują się do półmaratonu lub maratonu.

Grupa 3. Osoby, które biegają regularnie, dla przyjemności, ale nigdy nie brały udziału w półmaratonie ani maratonie i NIE zamierzają brać udziału w żadnym z tych biegów w najbliższym roku.

 Nagrody dla uczestników 

Wśród uczestników badania, którzy zrealizują wszystkie etapy badania, zostanie rozlosowanych kilka nagród.

Nagroda główna dla osób przygotowujących się do półmaratonu/maratonu: sfinansowanie udziału w jednym z maratonów w Europie między wrześniem 2017 r. i marcem 2018 r. (Włochy, Francja, Hiszpania, Grecja lub Portugalia) – pakiet startowy, przelot i hotel (3 doby hotelowe).

Nagroda główna dla osób, które biegają dla przyjemności, ale nie przygotowują się do półmaratonu/maratonu: pakiet odnowy biologicznej.

Nagrody dodatkowe: buty sportowe, koszulki New Balance, odżywki, napoje izotoniczne. Raz w miesiącu wśród uczestników będzie losowany trening personalny lub miesięczna opieka trenera lub wizyta u dietetyka. Każdy z uczestników badania otrzyma raport z badania. Wyniki będą analizowane na poziomie grupy, analizy indywidualne nie są planowane. Jednak na życzenie uczestników, zespół może przygotować podstawowe zestawienie indywidualnych wyników z całego roku aktywności.

 Zespół badawczy 

  • Marzena Cypryańska – dr psychologii, biega odkąd pamięta, ostatnio nieregularnie, zwykle dla przyjemności. Nigdy jeszcze nie wzięła udziału w maratonie, ale kiedyś zamierza…
  • John Nezlek – prof. psychologii pracuje w College of William and Mary, USA, a od trzech lat również na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu. Kiedyś biegał z dziką pasją. Dziś bardzo za tym tęskni.
  • Piotr Cypryański – przygotowuje pracę magisterską na Wydziale Psychologii SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Warszawie. Pewnego dnia rzucił młodzieńczy nałóg nikotynowy, wyszedł z domu i zaczął biegać… A potem już nie mógł się zatrzymać… Ma za sobą wiele maratonów; jego obecny rekord 2.33.41 (Maraton Dębno 2016)
  • Karolina Jenczylik – przygotowuje pracę magisterską na Wydziale Zamiejscowym SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Poznaniu. Jest zafascynowana psychologią sportu i wyznacza sobie kolejne długodystansowe cele…
  • Karolina Chlebosz – doktorantka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, magister psychologii UAM oraz wychowania fizycznego AWF Poznań. Zawodowo realizuje swoją największą pasję- psychologię sportu, amatorsko przekracza swoje granice startując w maratonach, ultramaratonach górskich oraz triathlonie.

Kierownikiem projektu jest prof. Anna M. Zalewska, Dziekan Wydziału Zamiejscowego SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Poznaniu.

To już druga edycja „Ogólnopolskiego badania motywacji biegaczy” realizowanego w ramach grantu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.. Pierwsza, realizowana od kwietnia 2015 r. zakończy się w czerwcu/lipcu 2016 r.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Bernard Kiprotich Too z Kenii zwycięzcą PKO Gdynia Półmaratonu. Pokonał trasę w czasie 1:03:54. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka – Valentine Jebet, która potrzebowała 1:10:24 na dotarcie do mety. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię […]

Rekord Polski M45 wśród mężczyzn i debiut w półmaratonie Mistrzyni Europy. Podium należało jednak do Kenijczyków – PKO Gdynia Półmaraton za nami!

5 tysięcy osób pobiegnie w biegu głównym. W PKO Gdynia 5K oraz biegach dziecięcych Frugo Kids Run ponad tysiąc. W trakcie biegowego weekendu będzie śniadanie dla zawodników i rywalizacja rodziców z wózkami. Podczas konferencji prasowej […]

Gdynia czeka na biegaczy. PKO Gdynia Półmaraton startuje już w ten weekend!

Fundacja „Maraton Warszawski” kontynuuje współpracę z Nationale-Nederlanden. Już 28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się areną wielkich sportowych emocji, społecznego zaangażowania i promocji zdrowego stylu życia. 47. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zapowiada się […]

Zwiększona pula miejsc i sponsor tytularny 47. Maratonu Warszawskiego!

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego wideoreportażu z TAURON 22. Cracovia Maratonu, który odbył się 6 kwietnia 2025 roku oraz zorganizowanych dzień wcześniej: OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o […]

TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące – oficjalne wideo

Kto by pomyślał, że od pierwszej edycji GWiNT Ultra Cross minęło 10 lat! Tymczasem już za chwilę będziemy odliczać minuty do startu kolejnej odsłony tego popularnego w Wielkopolsce biegu ultra. Zanim jednak gromkimi brawami przywitamy […]

10 lat biegowej pasji: GWiNT Ultra Cross już w najbliższy weekend!

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział