fbpx

Trening > Ćwiczenia dla biegaczy > Trening > Strefa kobiet

Jak ćwiczyć mięśnie brzucha? 6 prostych ćwiczeń

biegacz z pulsometrem

Mocny brzuch, to nie tylko kwestia wyglądu, ale również efektywniejszego biegania. Jak to możliwe? Sprawne mięśnie brzucha to jedna ze składowych, która umożliwi nam utrzymanie się w prawidłowej, wyprostowanej pozycji dłużej, a co za tym idzie, pomoże nam w byciu lepszymi i zdrowszymi biegaczami. Oto 6 ćwiczeń, które z racji na swoją prostotę,  możesz wykonać dosłownie wszędzie.

Zalety wzmacniania mięśni brzucha

Silne mięśnie brzucha pozwalają na lepszy i efektywniejszy trening. Przede wszystkim podnosi się komfort oraz jakość biegu. Zalety jakie wynikają z mocnych mięśni brzucha to przede wszystkim:

– poprawa techniki biegu,

– mniejsze ryzyko złapania dolegliwości, urazów i kontuzji,

– mniejsze męczenie się, gdyż silne mięśnie brzucha odciążają inne partie mięśniowe,

– lepsza stabilizacja,

– łatwiejsze utrzymanie równowagi w trudnym terenie np. w górach, gdyż korpus jest mocniejszy,

– możliwość przebiegnięcia w komforcie dłuższego dystansu,

– poprawa szybkości biegu,

– mniejsze straty energii podczas biegu,

– smuklejsza sylwetka.

Mięśnie proste brzucha

Brzuszki

via GIPHY

Należy położyć się na plecach. Teraz trzeba zgiąć nogi w kolanach. Stopy znajdują się oparte o podłoże. Ręce należy zgiąć w łokciach, a dłonie położyć na karku za głową. Teraz trzeba unosić głowę z rękoma i górną częścią tułowia ku górze. Należy pamiętać, aby przy podnoszeniu wydychać powietrze i napinać mięśnie brzucha. Opadając na podłoże wypuszczamy powietrze. W zależności od doświadczenia i wytrenowania należy zrobić 10-30 powtórzeń. W tym ćwiczeniu trzeba zwrócić uwagę, aby nie pracować szyją, tylko górną częścią tułowia i brzuchem. W przeciwnym razie może dojść do urazów lub dolegliwości w okolicach karku i szyi.

Unoszenie z nogami w górze

via GIPHY

Należy położyć się na plecach i rozłożyć po bokach ręce. Wyprostowane nogi są skierowane ku górze prostopadle do reszty ciała. Następnie unosimy tułów, a dłońmi staramy się dotknąć kostek stóp. Należy napiąć mięśnie brzucha oraz zrobić wydech. Po chwili opuszczamy tułów na podłoże robiąc wdech. Należy pamiętać, aby nogi były wyprostowane, a nie ugięte, gdyż w przeciwnym razie mięśnie brzucha nie będą odpowiednio wzmacniane. W zależności od doświadczenia i wytrenowania należy zrobić 10-30 powtórzeń.

Unoszenie podwójne

via GIPHY

Należy położyć się na plecach. Ręce i nogi są rozchylone oraz wyprostowane. Z góry kształt ćwiczącego przypomina literę X. Następnie jednocześnie należy unieść tułów, wyprostowane ręce oraz nogi ku górze. Palce dłoni staramy się kierować ku przegubom stóp. W tym momencie należy napiąć mięśnie brzucha oraz zrobić wydech. Po chwili robiąc wydech opuszczamy nogi i ręce, nie kładziemy ich, tylko trzymamy nad podłożem na wysokości ok. 5 cm. I tak już ćwiczymy przez cały czas. W zależności od doświadczenia i wytrenowania należy zrobić 10-30 powtórzeń.

Mięśnie skośne brzucha

Wahadło

via GIPHY

Należy położyć się na plecach, a nogi złączone razem, zgiąć w kolanach pod kątem 90 stopni. Teraz trzeba je unieść ku górze. Wyprostowane ręce należy rozłożyć po bokach tak, aby pomagały w poprawnym wykonaniu ćwiczenia. Teraz obydwie nogi należy opuszczać na bok, ale tak żeby nie dotykać podłoża. Plecy są wyprostowane, a ćwiczenie wykonujemy tylko skręcając biodra. Następnie należy unieść nogi w górę do pozycji wyjściowej. Potem opuszczamy je w dół na drugą stronę i znów unosimy ku górze. W zależności od doświadczenia i wytrenowania należy zrobić 10-20 powtórzeń całego ćwiczenia.

Przekładanka

via GIPHY

Należy usiąść na podłożu. Dłonie spleść razem i trzymać luźno z przodu. Nogi są lekko ugięte, wysunięte do przodu i uniesione ok. 10-15 cm nad podłożem. Teraz należy obie dłonie przekładać raz na jeden swój bok, a raz na drugi dotykając za każdym razem podłoża. To ćwiczenie nie tylko wzmacnia mięśnie brzucha, ale również jest świetne na utrzymanie równowagi i balansu ciała. W zależności od doświadczenia i wytrenowania należy je wykonywać przez 30-50 sekund.

Rowerowe skrętoskłony

via GIPHY

Należy położyć się na plecach. Teraz trzeba zgiąć nogi w kolanach. Stopy znajdują się oparte o podłoże. Ręce należy zgiąć w łokciach, a dłonie położyć na karku za głową. Teraz trzeba unosić głowę skręcając przy tym tułów oraz jednocześnie jedną z nóg tak, aby kolano i łokieć zetknęły się ze sobą. Należy pamiętać, że kończyny stykamy naprzemiennie tzn. łokieć prawej ręki z kolanem lewej nogi i na odwrót. Następnie wracamy do pozycji wyjściowej i teraz wykonujemy skręt tak, żeby kolejne kończyny ze sobą zetknąć. Należy pamiętać, aby przy podnoszeniu wydychać powietrze i napinać mięśnie brzucha. Opadając na podłoże robimy wdech. W zależności od doświadczenia i wytrenowania należy zrobić 10-15 powtórzeń na każdą ze stron.

Uwagi

Najważniejsze to być konsekwentnym i ćwiczyć mięśnie brzucha systematycznie. Tylko w taki sposób można je wzmocnić i sprawić, że staną się prawdziwą pomocą podczas pokonywania różnych dystansów. Jednak należy zwrócić uwagę, aby nie przesadzać i nie ćwiczyć bez opamiętania, czyli za dużo i nazbyt często. Organizmowi trzeba dać czas na odpoczynek i odpowiednią regenerację. W przeciwnym razie tylko się przeciążymy, co może doprowadzić do dolegliwości i przerwy w treningach.

Ważne jest, aby trenować wszystkie partie brzucha, dlatego dobrze jest wykonywać ćwiczenia zarówno na mięśnie proste jak i skośne. Nie należy ćwiczyć na ,,zimno”. Najpierw trzeba się odpowiednio rozgrzać np. stosując trucht w miejscu oraz skrętoskłony, podskoki, pajacyki, krążenie bioder itp.

Brzuch to nie wszystko!

Zanim entuzjastycznie podejdziesz do ćwiczeń mięśni brzucha, pamiętaj, że zdrowy biegacz, to biegacz ogólnie sprawny. Zatem warto do ćwiczeń podejść kompleksowo i wzmacniać regularnie całe ciało.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Jarosław Cieśla

Podoba ci się ten artykuł?

3 / 5. 1

Przeczytaj też

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Bernard Kiprotich Too z Kenii zwycięzcą PKO Gdynia Półmaratonu. Pokonał trasę w czasie 1:03:54. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka – Valentine Jebet, która potrzebowała 1:10:24 na dotarcie do mety. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię […]

Rekord Polski M45 wśród mężczyzn i debiut w półmaratonie Mistrzyni Europy. Podium należało jednak do Kenijczyków – PKO Gdynia Półmaraton za nami!

5 tysięcy osób pobiegnie w biegu głównym. W PKO Gdynia 5K oraz biegach dziecięcych Frugo Kids Run ponad tysiąc. W trakcie biegowego weekendu będzie śniadanie dla zawodników i rywalizacja rodziców z wózkami. Podczas konferencji prasowej […]

Gdynia czeka na biegaczy. PKO Gdynia Półmaraton startuje już w ten weekend!

Fundacja „Maraton Warszawski” kontynuuje współpracę z Nationale-Nederlanden. Już 28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się areną wielkich sportowych emocji, społecznego zaangażowania i promocji zdrowego stylu życia. 47. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zapowiada się […]

Zwiększona pula miejsc i sponsor tytularny 47. Maratonu Warszawskiego!

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego wideoreportażu z TAURON 22. Cracovia Maratonu, który odbył się 6 kwietnia 2025 roku oraz zorganizowanych dzień wcześniej: OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o […]

TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące – oficjalne wideo

Kto by pomyślał, że od pierwszej edycji GWiNT Ultra Cross minęło 10 lat! Tymczasem już za chwilę będziemy odliczać minuty do startu kolejnej odsłony tego popularnego w Wielkopolsce biegu ultra. Zanim jednak gromkimi brawami przywitamy […]

10 lat biegowej pasji: GWiNT Ultra Cross już w najbliższy weekend!

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział