fbpx

Zdrowie i motywacja > Ciało biegacza > Zdrowie i motywacja

Morsowanie – jak zacząć? Nasze rady i patenty

Fot. Adam Staskiewicz/East News, Piotrkow Trybunalski, 27.01.2019. Kapielisko miejskie Sloneczko. Ogromna grupa morsow w niedzielne przedpoludnie wziela udzial w III Wielkim Piotrkowskim Morsowaniu. N/Z temperatura wody, termometr

Fot. Adam Staskiewicz/East News, Piotrkow Trybunalski, 27.01.2019. Kapielisko miejskie Sloneczko. Ogromna grupa morsow w niedzielne przedpoludnie wziela udzial w III Wielkim Piotrkowskim Morsowaniu. N/Z temperatura wody, termometr

Morsowanie, zresztą tak samo jak bieganie, stało się bardzo popularne. Nic w tym dziwnego. Jest tanie, łatwo dostępne, poprawia samopoczucie, hartuje. Jednak wiele osób ma opory przed „tym pierwszym razem”. Jak podczas zimnych kąpieli zapewnić sobie maksymalny komfort? Oto moje patenty.

Jak jest zima, to musi być zimno

Kiedyś usłyszałem taki tekst, że to morsowanie jest całkiem fajne, tylko żeby nie trzeba było kapać się zimą. Ten chłód i miliony bolesnych szpileczek wkłuwających się w ciało przy kontakcie z wodą, zwłaszcza kiedy temperatura powietrza jest poniżej zera, niektórych skutecznie zniechęca. Jednak, żeby podnieść odporność, to trzeba ciało poddawać takim właśnie szokom termicznym. Niestety w ciepełku się nie zahartujemy. Jak sobie z tym radzę, żeby wytrzymać ten ziąb?

Bez żadnych przerw przez 12 miesięcy

Często tak jest, że po okresie wakacyjnym przestajemy korzystać z akwenów wodnych. Potem widzimy na portalach społecznościowych w Internecie jak nasi znajomi morsują, to i my też tak chcemy. Wchodzimy do wody, a tu niespodzianka: jest kurde blaszka zimno jak… No właśnie! Wyskakujemy na brzeg nie mogąc wytrzymać i definitywnie stwierdzamy, że to nie dla nas. Może w następnym roku…

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest kąpiel przez cały rok. Wraz ze zmianą pór roku stopniowo przyzwyczajamy się do coraz niższej temperatury bez nagłego szoku. Organizm w ten sposób powoli oswaja się z chłodem.

Fot: archiwum prywatne

Fot: archiwum prywatne

Przed wejściem do wody

Często biegacze zastanawiają się jak pogodzić trening z morsowaniem. Kapać się przed biegiem, czy też po? Po zastanowieniu doszedłem do wniosku, że w dniu morsowania, nie będę robił długiego 20-kilometrowego wybiegania, żeby nie zamęczyć organizmu. Za to wykonuję 10 km biegu lub trening z różnymi ćwiczeniami ogólnorozwojowymi ze swoją grupą biegową i mojemu ciału to pasuje.

Przed samym wejściem do wody solidnie się rozgrzewam. Robię trucht, wymachy rąk, nóg, skłony, pajacyki, skipy itp. Najpierw w ubraniu. Potem zdejmuję dolną część garderoby, znów się rozgrzewam, następnie ściągam górę i też wykonują kilka ćwiczeń. Tak przygotowany wchodzę do wody. Po morsowaniu nie wykonuje już treningu biegowego, bo to mogłoby być zbyt dużym obciążeniem dla organizmu.

Ćwiczenia przed zamoczeniem się w zimnej wodzie służą temu, żeby zaopatrzyć organizm w spory zapas tlenu. Dzięki temu utrzymuję temperaturę ciała na optymalnym poziomie. Wtedy organizm będzie odpowiednio ogrzany i przygotowany na sporą dawkę zimna. Samo wypicie ciepłego napoju bez rozgrzewki nie jest w stanie odpowiednio podnieść temperaturę organizmu przed morsowaniem.

Żeby ciepło nie uciekło

Wiele osób kąpie się całkowicie, czyli nurkuje zamraczając głowę, a także dłonie. Ja tego nie robię. Jak będę chciał zimą popływać, to pójdę na kryty basen.

Na morsowanie zakładam zimowe rękawiczki na dłonie i czapkę na głowę. To przez te miejsca ciepło ucieka najszybciej, a ja tego nie chcę. Na nogi zakładam neoprenowe skarpety, które skutecznie izolują przed zimnem. Mam też takie buty przed kostki i czasami wkładam je na skarpety. Wtedy jest po prostu luksusowo. Na ręku mam zegarek, żeby liczyć czas przebywania w wodzie. Tak przygotowany mogę już morsować.

Morsowe interwały

Lubię ciepło i już. Te miliony szpilek po wejściu do zimnej wody naprawdę potrafią dać do wiwatu. Wiele osób po prostu próbuje wytrzymać 4-5 minut, które są jakby ,,przepisowe” i standardowe dla morsowania. W pewnym momencie sam siebie zapytałem, po co tyle wytrzymywać na raz? A jeśli podzieliłbym to na interwały? Jak pomyślałem, tak zrobiłem. Wchodzę więc do wody. Wytrzymuję jedną minutę i myk na brzeg. Chwilę ochłonę, nabiorę ciepła, a następnie, jak już nie czuję bólu, znów do wody. I tak kilkukrotnie.

W pewnym momencie mogę już wytrzymać dużo dłużej. Jednak nie przebywam zbyt długo w wodzie, mimo że czuję się dość komfortowo, żeby za mocno nie wychłodzić organizmu. Potem trudno jest go ogrzać i może dojść do hipotermii.

Takie interwały w morsowaniu działają bardzo pozytywnie na nasz umysł, bo pozwalają ochłonąć po mocnej dawce zimna. To taki odpoczynek, nabranie nowych sił, przed kolejnym atakiem chłodu. Przy minusowej temperaturze po każdym wyjściu z wody okrywam się ręcznikiem oraz jestem cały czas w ruchu. Podskakuję, truchtam, ruszam się. I znów do wody. Takie postępowanie jest dla mnie zbawieniem. Lubię to i czuję komfort.

Zaletą tych interwałów jest to, że cały czas poddaję moje ciało stymulacji. Komórki na nowo się aktywizują i w sposób efektywniejszy pracują. Dzięki temu szybciej osiągam adaptację do zimna. W ten sposób pobudzam organizm, odświeżam i naładowuję go energetycznie.

Po morsowaniu

  1. Przede wszystkim ściągam od razu skarpety/buty i staram się rozgrzać oraz wytrzeć stopy z wilgoci. Rozmasowuję je ręcznikiem, a następnie nakładam grube skarpety. Można nawet dwie pary. Nie chcę, żeby palce mi drętwiały z zimna, a tędy ciepło ucieka najbardziej. Jeśli obawiam się, że ,,schaby” mi zmarzną w czasie, kiedy zajmuję się stopami, to nakrywam się drugim, większym ręcznikiem.
  2. Wycieram ciało szorstkim ręcznikiem. Nie lubię tych miękkich, które słabo wchłaniają wilgoć. Nie obawiam się, ze podrażnię skórę. Przede wszystkim chodzi mi o to, żeby rozgrzać się i skutecznie wytrzeć z wilgoci. Poza tym szorstki ręcznik lepiej rozgrzewa skórę.
  3. Przebieram bieliznę na suchą. Nie polecam wracania do domu w mokrych majtkach. Można się wychłodzić i nabawić przeziębienia. I ogólnie jest to nie komfortowe.
  4. Podczas ubierania cały czas jestem w ruchu. Siadam tylko podczas wkładania skarpet i butów. Odzież nakładam szybko, zwłaszcza jak jest wietrznie.
  5. Wypijam gorący napój, który rozgrzewa mnie od wewnątrz. Bardzo się przydaje

 Uwaga! 

  • Nie morsuję jak jestem bardzo przeziębiony lub chory. Jeśli mam delikatny katar, wtedy decyduję się na kąpiel w zimnej wodzie. O dziwo działa to pobudzająca na mój organizm i przeziębienie się nie rozwija. To jednak jest kwestia indywidualna.
  • Morsuję nawet poniżej -10 st. C. Wszystko zależy od tego jak się czuję.
  • Nie morsuję przy opadach deszczu, chyba że mam możliwość przebrania się w pomieszczeniu lub samochodzie.
  • Nigdy nie morsuję samotnie, zawsze w towarzystwie.
  • Nigdy nie morsuję w niebezpiecznym i nieznanym mi akwenie.
  • Zawsze mam ze sobą telefon.
Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Jarosław Cieśla

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 2

Przeczytaj też

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Bernard Kiprotich Too z Kenii zwycięzcą PKO Gdynia Półmaratonu. Pokonał trasę w czasie 1:03:54. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka – Valentine Jebet, która potrzebowała 1:10:24 na dotarcie do mety. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię […]

Rekord Polski M45 wśród mężczyzn i debiut w półmaratonie Mistrzyni Europy. Podium należało jednak do Kenijczyków – PKO Gdynia Półmaraton za nami!

5 tysięcy osób pobiegnie w biegu głównym. W PKO Gdynia 5K oraz biegach dziecięcych Frugo Kids Run ponad tysiąc. W trakcie biegowego weekendu będzie śniadanie dla zawodników i rywalizacja rodziców z wózkami. Podczas konferencji prasowej […]

Gdynia czeka na biegaczy. PKO Gdynia Półmaraton startuje już w ten weekend!

Fundacja „Maraton Warszawski” kontynuuje współpracę z Nationale-Nederlanden. Już 28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się areną wielkich sportowych emocji, społecznego zaangażowania i promocji zdrowego stylu życia. 47. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zapowiada się […]

Zwiększona pula miejsc i sponsor tytularny 47. Maratonu Warszawskiego!

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego wideoreportażu z TAURON 22. Cracovia Maratonu, który odbył się 6 kwietnia 2025 roku oraz zorganizowanych dzień wcześniej: OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o […]

TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące – oficjalne wideo

Kto by pomyślał, że od pierwszej edycji GWiNT Ultra Cross minęło 10 lat! Tymczasem już za chwilę będziemy odliczać minuty do startu kolejnej odsłony tego popularnego w Wielkopolsce biegu ultra. Zanim jednak gromkimi brawami przywitamy […]

10 lat biegowej pasji: GWiNT Ultra Cross już w najbliższy weekend!

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział