fbpx

Slider > Trening > Teoria treningu > Trening

Jak przygotować się do biegu nocnego?

Planujesz start w biegu nocnym? A może zamierzasz wziąć udział w którymś z wirtualnych biegów, gdzie możesz „zaliczyć” dystans także po zmierzchu? Dowiedz się, jak przygotować się do nocnego biegania.

Chociaż każda pora jest dobra na bieganie, nie brakuje osób, które zdecydowanie najlepiej czują się, gdy biegają po ciemku. Jest co najmniej kilka elementów, które odróżniają biegi dzienne od nocnych. Inna atmosfera, inne otoczenie, inne odczucia, które nam towarzyszą. Z nocnym bieganiem wiąże się jednak także kilka dodatkowych kwestii, o których wspomnimy w poniższym artykule.

Fot: Adobe stock

W kalendarzach biegowych na ogół imprez rozgrywanych nocą jest mniej niż tych, które odbywają się za dnia. Jednak w tym roku, ze względu na specyficzne warunki, w jakich wszyscy się znaleźliśmy, niektóre biegi tradycyjnie rozgrywane za dnia, możemy zaliczyć także po zmierzchu. Wszystko dlatego, że wiele imprez umożliwia wirtualny udział w biegu, udostępniając „okno” w jakim biegacze muszą pokonać określony dystans. Czasami to okno trwa całą dobę, a nawet dłużej. Przykładem może być 42. PZU ORLEN Maraton Warszawski. Jedna z tur biegu stacjonarnego wystartuje o północy. W wirtualnej odsłonie tej imprezy można wziąć udział o dowolnej porze w dniach 26-27 września. Jak się do tego przygotować?

Czy aby biegać nocą trzeba trenować nocą?

Mogłoby się wydawać, że do biegania nocą najlepiej jest przygotować się… biegając nocą. Prawdę mówiąc, nie ma wcale takiej konieczności. O ile nasz organizm musi zaadaptować się do takich warunków, jak np. inna wysokość nad poziomem morza, wysoka temperatura, bieganie w specyficznym terenie, itp., o tyle nie ma konieczności, by specjalnie trenować pod bieg nocny, pod warunkiem, że inne elementy (np. dystans, nawierzchnia) są takie, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni ze startów dziennych.

Dlaczego biegi nocne nie wymagają tak specyficznego przygotowania? Oprócz innej pory dnia, która dla niektórych może być problemem, nie ma elementów, które w jakiś specjalny sposób utrudniałyby bieg i mogły wpływać negatywnie na naszą dyspozycję. Wieczorami czy nocą temperatura na ogół jest niższa niż za dnia, a to własnie ze względu na gorąco moglibyśmy mieć problemy z wykorzystaniem swojego potencjału. W przypadku biegu nocnego często warunki są dogodniejsze do szybszego biegania niż w ciągu dnia.

Sprawy mają się nieco inaczej, kiedy mamy do czynienia z zimną nocą, biegiem rozgrywanym np. w listopadzie, kiedy temperatura w nocy może spaść poniżej zera. Wówczas pewne utrudnienie stanowić mogą dodatkowe warstwy ubrań. W tej sytuacji warto zadbać o porządną rozgrzewkę, ubranie „na cebulkę” i miejsce, w którym będziemy mogli łatwo i bezpiecznie przechować dodatkowe warstwy ubioru.

Skoro do biegania nocnego nie trzeba specjalnie przygotowywać swojej formy, to czy oznacza to, że można podejść do niego zupełnie z marszu, bez jakiegokolwiek przygotowania? Nic bardziej mylnego. Aktywność po zmierzchu wymaga od nas zwrócenia bacznej uwagi na kilka szczegółów.

Zadbaj o widoczność

Pierwsza kwestia, jaka wiąże się z nocnym bieganiem, to sprawa bezpieczeństwa. Nawet, jeżeli nie poruszamy się po ulicach czy chodnikach i biegamy np. w parku, warto zadbać o swoją widoczność oraz o widoczność terenu, po jakim będziemy biegać. Jeżeli nasza trasa prowadzi w miejscach słabo lub zupełnie nieoświetlonych, dobrym pomysłem jest skorzystanie z tzw. czołówki. Przed wyruszeniem na trasę warto upewnić się, że mamy na tyle dobre baterie, że nie wyczerpią się chwilę po tym, jak wystartujemy.

Bez względu na to, czy biegamy w dobrze oświetlonym terenie, czy jest to park, chodnik czy ulica, powinniśmy zwrócić uwagę na to, by być jak najlepiej widocznymi dla innych uczestników ruchu. Stąd elementy odblaskowe są wręcz obowiązkowe. A im ich więcej tym lepiej. Nie należy obawiać się, że będziemy świecić, jak świąteczna choinka. Pamiętajmy, że chodzi o bezpieczeństwo nasze, jak i innych osób. Jeżeli lubimy biegać w słuchawkach, w przypadku biegów po ciemku lepiej z nich zrezygnować. Ostatecznie, gdy jeden z naszych zmysłów jest po ciemku naturalnie ograniczony, nie warto sztucznie ograniczać kolejnych.

Nie zapomnij o posiłkach

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednia dieta to przyjaciel biegacza. Właściwe odżywianie na co dzień pomaga nam m.in. w regeneracji, ale także zapewnia „paliwo” potrzebne do wysiłku. Właściwie zbilansowane posiłki są niezwykle ważne dla biegaczy, a im wyższy poziom sportowy i większe ambicje, tym większą uwagę należy na nie zwracać.

Jednak bez względu na zaawansowanie czy poziom sportowy, jaki reprezentujemy, bardzo ważne jest odpowiednie planowanie posiłków przed startem. Mając w perspektywie bieg nocny, należy tak przemyśleć swój dzień, by ostatni posiłek przed biegiem był dość lekki i by spożyć go 2 a może nawet i więcej godzin przed startem. To sprawa bardzo indywidualna, ponieważ są i tacy zawodnicy, którzy potrzebują znacznie dłuższej przerwy pomiędzy posiłkiem a wysiłkiem, by nie odczuwać dolegliwości żołądkowych.

Kwestia planowania posiłków w przypadku biegu nocnego jest o tyle istotna, że często biegacze o niej zapominają. Dodatkowo, gdy mamy w planach np. maraton do pokonania nocą, ważne jest nie tylko odżywianie przed biegiem, ale także zapewnienie płynów i ewentualnych przekąsek także w trakcie biegu.

Zaplanuj odpowiednio dzień przed i… po

Start w biegu nocnym wiąże się z dodatkowymi emocjami i zmęczeniem, które sprawiają, że czasami możemy mieć kłopoty ze snem. Warto mieć to na uwadze, planując nocne zawody (czy mówimy o w zorganizowanym biegu o konkretnej godzinie, czy wyborze pory dnia w ramach biegu wirtualnego). Niektórzy zawodnicy mówią, że nawet przez kilka godzin po zakończeniu biegu, nie są w stanie zmrużyć oka. I dotyczy to nie tylko zawodowców.

Co istotne, należy zadbać nie tylko o to, by przed startem być odpowiednio wypoczętym, czyli zwracać uwagę nie tylko na to, co robimy w dniach przed biegiem, ale także pomyśleć, co czeka nas następnego dnia. Jeżeli nie znamy swojego organizmu i nie wiemy, jak reaguje na nocną aktywność fizyczną lub należymy do tej grupy osób, która ma problem ze snem po nocnym bieganiu, nie planujmy na kolejny dzień istotnych zadań, jak np. wielogodzinna jazda samochodem. Nocny bieg może nas wybić z dobowego rytmu i warto mieć to na uwadze, planując go.

Jak widać, chociaż nie ma konieczności, by specjalnie przeprogramować nasz trening pod nocne biegi, nie oznacza to, że możemy zapomnieć o jakichkolwiek przygotowaniach do nich. Warto pamiętać m.in. o takich sprawach, jak bezpieczeństwo, dbając o widoczność czy odpoczynek czy odpowiednie planowanie posiłków. Dobra organizacja i przygotowanie pozwolą nam w większym stopniu i ze spokojniejszą głową czerpać przyjemność z nocnego ścigania.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 1

Przeczytaj też

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Bernard Kiprotich Too z Kenii zwycięzcą PKO Gdynia Półmaratonu. Pokonał trasę w czasie 1:03:54. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka – Valentine Jebet, która potrzebowała 1:10:24 na dotarcie do mety. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię […]

Rekord Polski M45 wśród mężczyzn i debiut w półmaratonie Mistrzyni Europy. Podium należało jednak do Kenijczyków – PKO Gdynia Półmaraton za nami!

5 tysięcy osób pobiegnie w biegu głównym. W PKO Gdynia 5K oraz biegach dziecięcych Frugo Kids Run ponad tysiąc. W trakcie biegowego weekendu będzie śniadanie dla zawodników i rywalizacja rodziców z wózkami. Podczas konferencji prasowej […]

Gdynia czeka na biegaczy. PKO Gdynia Półmaraton startuje już w ten weekend!

Fundacja „Maraton Warszawski” kontynuuje współpracę z Nationale-Nederlanden. Już 28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się areną wielkich sportowych emocji, społecznego zaangażowania i promocji zdrowego stylu życia. 47. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zapowiada się […]

Zwiększona pula miejsc i sponsor tytularny 47. Maratonu Warszawskiego!

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego wideoreportażu z TAURON 22. Cracovia Maratonu, który odbył się 6 kwietnia 2025 roku oraz zorganizowanych dzień wcześniej: OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o […]

TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące – oficjalne wideo

Kto by pomyślał, że od pierwszej edycji GWiNT Ultra Cross minęło 10 lat! Tymczasem już za chwilę będziemy odliczać minuty do startu kolejnej odsłony tego popularnego w Wielkopolsce biegu ultra. Zanim jednak gromkimi brawami przywitamy […]

10 lat biegowej pasji: GWiNT Ultra Cross już w najbliższy weekend!

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział