fbpx

Zdrowie i motywacja > Ciało biegacza > Trening > Ćwiczenia dla biegaczy > Trening > Zdrowie i motywacja

Ćwiczenia z piłką lekarską dla biegaczy

Ćwiczenia z piłką lekarską, czy ćwiczenia siłowe w ogóle, pozwalają na łatwiejsze pokonywanie kilometrów. Nie chodzi o zwiększenie masy mięśniowej bo długodystansowiec powinien być szczupły i silny. Dzięki dynamicznym ćwiczeniom zwiększysz siłę ale nie przybierzesz na masie.

Ćwiczenia z piłką lekarską pomagają kompleksowo przygotować się do najważniejszych zawodów. Gdy staniesz na linii startu, musisz mieć świadomość, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Dlatego siła jest tak ważna. Daje duże rezerwy na początku oraz podtrzymuje Twoją odporność na zmęczenie aż do mety. Piłki lekarskie to dobre urozmaicenie treningu. Dzięki ćwiczeniom z ich użyciem wzmocnisz kompleksowo wszystkie partie mięśniowe. Twój krok biegowy oraz sylwetka poprawi się dzięki czemu zyskasz cenne sekundy.

Wszystko co Ci potrzebne to materac lub dywan jeśli ćwiczysz w domu, piłka lekarska (dla początkujących 2 kg dla zaawansowanych 3 kg) oraz partner, który pomoże Ci rzucać piłkę. Niewielu trenerów dzieli się informacjami na temat takich treningów. Najlepsi biegacze chętnie jednak korzystają z takich ćwiczeń, ponieważ dają bardzo dobre rezultaty. Należy je wykonywać raz w tygodniu po porządnej rozgrzewce. Dla początkujących polecam 6-8 km wybiegania a dla zaawansowanych 10-12 km. To wystarczy aby Twój organizm został pobudzony do działania a przy tym nie zmęczył się za bardzo bo najcięższy wysiłek przed Tobą. Przed ćwiczeniami wykonaj sesję rozciągającą – potrzebujesz elastycznych mięśni, nie możesz pozwolić sobie na naciągnięcie lub na jakiś mikro uraz. Wystarczy około 15-20 min. rozciągania.

Trening dla początkujących

Po przebiegnięciu 6-8 km i rozciągnięciu czas przystąpić do działania. Dla osób słabszych proponuję wykonanie od 10 do 15 powtórzeń. Ćwiczenia mają być wykonywane dynamicznie bez zbędnych przerw. Po serii rzutów w danym ćwiczeniu odpoczywamy około 60-90 sek. lub zmieniamy się z partnerem i wykonujemy rzuty na zmianę. Wykonujemy po dwa ćwiczenia na brzuch po czym następuje jedno ćwiczenie na grzbiet.

Przykłady:

1. Siad równoważny – partner rzuca piłkę na klatkę piersiową a ćwiczący odrzuca ją. Pamiętaj aby nogi cały czas były uniesione nad materac.

2. Siad równoważny – partner rzuca piłkę na klatkę piersiową a ćwiczący przekłada ją raz na prawą a raz na lewą stronę dotykając nią materaca po każdej stronie. Na jeden rzut przypadają dwa przełożenia.

3. Ćwiczący kładzie się na brzuchu a partner toczy piłkę w jego stronę. Ćwiczący odrzuca ją – raz sprzed czoła a za drugim razem znad głowy.

4. Siad równoważny – partner rzuca piłkę nad głowę ćwiczącego a ten ją łapie i odrzuca.

5. Siad równoważny – partner rzuca piłkę na klatkę piersiową ćwiczącego, natomiast ten odrzuca ją prostując przy tym jedną nogę (ale nie dotyka nią podłogi).

6. Leżenie przodem – partner siada na łydkach ćwiczącego i przetacza piłkę raz z prawej raz z lewej strony pod jego ręką. Ten łapie piłkę przed sobą i odrzuca ją w tył w stronę partnera tak, aby wylądowała w rękach siedzącego z tyłu.

7. Siad prosty – partner rzuca piłkę na klatkę piersiową a ćwiczący wraz z piłką kładzie się na materac i odrzuca ją gdy uniesie się do góry.

8. Siad prosty bokiem – najpierw prawa a później lewa strona (5-8 powtórzeń). Partner rzuca piłkę a ćwiczący wypycha ją z boku.

9. Leżenie przodem – partner staje nad ćwiczącym a ten podrzuca piłkę przed swoją głową. Zadaniem partnera jest kierowanie piłki do podłogi natomiast ćwiczący musi podrzucać szybko piłkę do góry.

Ćwiczenia z piłką lekarską – trening dla zaawansowanych

Dla zaawansowanych polecam wykonywanie ćwiczeń takich jak dla początkujących, ale trochę utrudnionych. Zwiększamy ilość powtórzeń do 20 oraz co ważne wykonujemy 3 ćwiczenia z rzędu. Czyli robimy przerwę po wykonaniu dwóch ćwiczeń na brzuch oraz jednym na grzbiet. Wykonuj ćwiczenia zgodnie z wyżej wymienioną rozpiską do 9 pozycji. Następnie kilka trudniejszych ćwiczeń dzięki którym dodatkowo się wzmocnisz.

Przykłady:

10. Osoba ćwicząca klęczy, partner rzuca piłkę nad jej głowę, ćwiczący odrzuca piłkę znad głowy, i od razu po rzucie robi pompkę.

11. Siad równoważny – partner rzuca piłkę na wysokość barku ćwiczącego raz na prawą a raz na lewą stronę a ten wypycha ją w stronę partnera.

12. Leżenie tyłem – ćwiczący chwyta piłkę między nogi poniżej kostek, następnie unosi nogi wraz z piłką do kąta 90 stopni i opuszcza je raz w prawą raz w lewą stronę. Partner stoi nad głową leżącego, który trzyma go za kostki.

Ćwiczenia dla biegaczy z piłką lekarską. Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska

13. Leżenie przodem – partner narzuca piłkę na czoło ćwiczącego a ten znad głowy odrzuca piłkę w jego stronę.

Ćwiczenia dla biegaczy z piłką lekarską. Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska

Liczba wymienionych ćwiczeń jest wystarczająca do tego aby bardzo mocno się zmęczyć. Wszystko zależy od twojego zaangażowania w wykonywane ćwiczenia. Lecz pamiętaj, że na początku nie liczy się ilość a dokładność. Lepiej więcej czasu poświęcić na dokładne wykonanie ćwiczenia i zaadoptowanie swoich mięśni do tej pracy niż robienie od razu najcięższego wariantu. Podana kolejność ćwiczeń nie jest sztywna – możesz dowolnie ją zmieniać ale pamiętaj o regule dwa ćwiczenia na brzuch jedno ćwiczenie na grzbiet. Powoli zwiększaj ilość powtórzeń i ewentualnie ciężar piłki. Pozwoli ci to ukształtować wytrwałość oraz da ci więcej siły, którą wykorzystasz w docelowym starcie. Po treningu można wykonać 6-10 spokojnych przebieżek po 80-100 metrów z przerwą w truchcie. Ćwiczenia z piłkami lekarskimi nie są łatwe lecz bardzo skuteczne w treningu. Urozmaicisz swój czas i wzmocnisz wszystkie partie mięśniowe. Powodzenia![/notice]

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Bernard Kiprotich Too z Kenii zwycięzcą PKO Gdynia Półmaratonu. Pokonał trasę w czasie 1:03:54. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka – Valentine Jebet, która potrzebowała 1:10:24 na dotarcie do mety. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię […]

Rekord Polski M45 wśród mężczyzn i debiut w półmaratonie Mistrzyni Europy. Podium należało jednak do Kenijczyków – PKO Gdynia Półmaraton za nami!

5 tysięcy osób pobiegnie w biegu głównym. W PKO Gdynia 5K oraz biegach dziecięcych Frugo Kids Run ponad tysiąc. W trakcie biegowego weekendu będzie śniadanie dla zawodników i rywalizacja rodziców z wózkami. Podczas konferencji prasowej […]

Gdynia czeka na biegaczy. PKO Gdynia Półmaraton startuje już w ten weekend!

Fundacja „Maraton Warszawski” kontynuuje współpracę z Nationale-Nederlanden. Już 28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się areną wielkich sportowych emocji, społecznego zaangażowania i promocji zdrowego stylu życia. 47. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zapowiada się […]

Zwiększona pula miejsc i sponsor tytularny 47. Maratonu Warszawskiego!

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego wideoreportażu z TAURON 22. Cracovia Maratonu, który odbył się 6 kwietnia 2025 roku oraz zorganizowanych dzień wcześniej: OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o […]

TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące – oficjalne wideo

Kto by pomyślał, że od pierwszej edycji GWiNT Ultra Cross minęło 10 lat! Tymczasem już za chwilę będziemy odliczać minuty do startu kolejnej odsłony tego popularnego w Wielkopolsce biegu ultra. Zanim jednak gromkimi brawami przywitamy […]

10 lat biegowej pasji: GWiNT Ultra Cross już w najbliższy weekend!

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział