Czytelnia > Archiwum Magazynu Bieganie
Bieganie grudzień 2010
Co to jest „drugi zakres”, rozmowa z Grzegorzem Gajdusem o mistrzostwach Europy w Barcelonie, wigilia dla biegacza, tuning butów biegowych, bieganie z psem, orientalista w konfrontacji z szybkim biegaczem z ulicy. Te i inne tematy znajdziecie w numerze grudniowym z 2010 roku.
Temat numeru: BC2
Drugi zakres definiowany jest jako spokojny bieg średnim tempem. Jednak co mamy rozumieć przez średnie tempo? Jedni mówią, że to cenny środek treningowy, inni powiadają, że nie stosują go wcale. Szukamy odpowiedzi na to czym jest tzw. BC2.
Przeczytaj artykuły z numeru grudniowego z 2010 roku on-line.
NIEZBĘDNIK
Pora szykować się na nadejście zimy! I nie mówimy o zapełnieniu spiżarni, tylko o uzbrojeniu garderoby. Prezentujemy ciepłe rękawiczki i kurtki do zadań specjalnych. Ponadto wspominamy Stanisławę Walasiewicz i przedstawiamy nowego dyrektora londyńskiego maratonu.
WYWIAD: Grzegorz Gajdus
Grzegorz Gajdus odpowiada na pytanie o to, co poszło nie tak naszym maratończykom podczas mistrzostw Europy w Barcelonie. Ich występy z Wiednia pozwalały pokładać w nich wielkie nadzieje…
KAMIENIE MILOWE: Cholewka
Tym razem pod lupę bierzemy cholewkę. Skóra, siateczka, ponownie skóra, ale tym razem jacza.
SPYTAJ TRENERA
Narty a bieganie – jak białe szaleństwo wpłynie na naszą formę biegową?
TEST: Nakrycia głowy
HISTORIA: Brudna wojna o czysty sport
Paavo Nurmi był jednym z pierwszych profesjonalistów wśród lekkoatletów. Dodatkowo nie chciał by bieganie było jego hobby. Chciał z niego żyć. To nie podobało się jego rywalom.
DIETA: Wigilia dla biegacza
Wigilia Święta Bożego Narodzenia to zwykle pułapka kaloryczna. Na stole tyle fantastycznych potraw, a mama czy babcia cały czas zachęcają do podjadania. Co wybierać z wigilijnego stołu, żeby zjeść wartościowo.
MOJA ULUBIONA TRASA BIEGOWA: Poznań
Świat z perspektywy wózka wygląda zupełnie inaczej, szczególnie wózka biegowego. Pokazujemy w ten sposób Poznań i trasę nad Jeziorem Rusałka.
TRENING: Bieganie z psem
Masz psa? Trochę większego niż jamnika? I pewnie musisz z nim wychodzić na spacer? Może da się to połączyć – pies może być rewelacyjnym kompanem w treningu biegowym. Opowiadamy o canicrossie.
SPRZĘT: Tuningujemy buty biegowe
Jeśli na fali mody na naturalne bieganie chcecie sami wypróbować lżejsze obuwie, podpowiadamy jak ulepszyć swoje buty biegowe.
OBIEŻYŚWIAT: Bieganie po Alpach
Puchar Maratonów Górskich może być ciekawym pomysłem na sezon. Zwłaszcza jeśli lubimy cieszyć oczy widokiem alpejskich szczytów.
OBIEŻYŚWIAT: Amsterdam
Tym razem wszystkim podróżnikom żądnym biegowych wrażeń polecamy maraton w Amsterdamie. Wiatraki, tulipany, kanały i piękna architektura.
FELIETON
Zastanawialiście się kiedyś, jak bardzo w czasie biegu pomaga odpowiednia playlista? Potrafi dodać energii!
ZDROWIE: Serce biegacza – tętno
Wracamy do opowieści o sercu biegacza. Tym razem poruszamy temat bardziej nam bliski – tętno.
REPORTAŻ: Orientalista vs mistrz ulicy
Konfrontacja sztuk walki. Orientalista – mistrz wśród juniorów – Piotrek Parfianowicz, kontra biegacz uliczny z elity – Mariusz Giżyński. Nieznany teren, kilka punktów kontrolnych, kompas i nieubłaganie uciekający czas
DIETA
Zanim sięgniemy po medykamenty, które będą miały wzmocnić naszą odporność, zastanówmy się, czy nie lepiej zadbać o odpowiednie pożywienie.
TRENING: Druga połowa maratonu
Tylko niecałe 10% zawodników podczas maratonu w Dębnie umiało rozłożyć siły tak, by za półmetkiem zacząć przyspieszać. Reszta przeliczyła się na początku i musiała zwolnić. Dlaczego tak się dzieje? I jak tego uniknąć?
ŻYCIÓWKA
Sławomir Roszyk – bieganie od poziomu minus 39, cyferki, poezja i inne.