Czytelnia > Archiwum Magazynu Bieganie
Magazyn Bieganie listopad 2011
Jak przygotować się do drugiego maratonu, gdy debiut mamy już za sobą, chcemy poprawić wynik, a jednocześnie nie pobiec zbyt mocno? Walka o rekord w maratonie kobiet – czy płeć piękna ma gorzej? Ortopeda odpowiada na pytania o minimalistyczne buty do biegania. Czy cierpienie jest wpisane w bieganie?
TEMAT NUMERU: Walka o rekord kobiet
W styczniu 2012 roku rekord świata Pauli Radcliffe w maratonie (2:15:15) zostanie anulowany, ponieważ IAAF zadecydował, że rekordy kobiet osiągnięte w męskim gronie były nieuczciwe. Tylko wobec kogo – innych pań czy panów?
NIEZBĘDNIK
Czy Polska będzie gospodarzem mistrzostw świata w lekkiej atletyce w 2014 roku? Na czym polega trening w drugim zakresie i jak często należy go wykonywać?
TRENING: DRUGI MARATON
Do drugiego maratonu podchodzimy rozważniej niż do pierwszego, najczęściej poprawiamy znacznie wynik, czerpiemy z niego więcej radości, bo mniej jest niewiadomych, mniej lęku przed nieznanym. Na co powinniśmy uważać? I na co możemy sobie pozwolić podczas drugiego w życiu maratonu?
DIETA: PODRÓŻ ZA ATLANTYK
Hamburgery kojarzą nam się głównie z jedzeniem z fast foodów – kaloryczne, ociekające tłuszczem, z kotletami zrobionymi z „psa razem z budą”. Tymczasem za oceanem serwuje się je nawet w eleganckich restauracjach. Pokazujemy, jak zrobić smacznego i zdrowego hamburgera.
REPORTAŻ: DUCHY MARATONU
Wiecie, ilu ludzi krząta się przy wydarzeniu, jakim jest duży maraton? Impreza trwa kilka godzin – oni uwijają się przy robocie przez kilka dni, tygodni, miesięcy… Są jak duchy – większości z nich w ogóle nie spotkacie. Ale pracują, żeby wszystko miało swój porządek.
ZDROWIE: MINI CZY MAKSI?
Jak to jest z tymi butami – jedni mówią, żeby się przestawić na minimalizm lansując trzewiki leciutkie i cieniutkie niczym hotelowe kapcie, inni stoją twardo przy koncepcjach solidnej amortyzacji i stabilizacji. Z tym pytaniem udaliśmy się do Piotra Chomickiego-Bindasa – ortopedy cieszącego się uznaniem w środowisku biegaczy.
OBIEŻYŚWIAT: AUSTRALIA
Pamiętacie z lekcji geografii, jak nazywa się najwyższy szczyt Australii? Jeśli nie – pora się zawstydzić i wyciągnąć atlas świata. Albo kupić bilet i odpokutować biegnąc na ten szczyt w imprezie zorganizowanej przez tamtejszą Polonię – Mount Kosciuszko Run.
TRENING
Kilometr, półtorak, mila i trójka – to niedocenione dystanse wśród amatorów, kojarzone tylko z zawodową rywalizacją. Tymczasem biegi na maksa na stadionie potrafią dostarczyć całą masę pozytywnych emocji, piekielnie zmęczyć, zapewnić ciekawą rywalizację, spotkanie z kolegami i… szybki powrót do siebie.
TEST: królowa membrana
Na pluchę, rozmoczony śnieg, błoto i kałuże, które już niedługo znowu umają krajobraz za oknem – można wytoczyć solidniejszy sprzęt – buty, na których to nie robi wrażenia. Zwłaszcza jeśli lubimy, gdy stopom jest ciepło, sucho i komfortowo.
Raport koronera
New Balance MT 100 to wymagające buty. Wymagające zmiany techniki biegu, bo nie znajdziemy w nich za dużo amortyzacji. Opowiadamy o tym, jak się starzeją.
TRENING UMYSŁU: ból
Cierpienie jest wpisane w bieganie. Nie cierpiałeś, robiąc życiówkę – nie dałeś z siebie wszystkiego. Jakie znaczenie i granice ma ból? Jak długo można go ignorować?
FELIETON
Po co biegacze taplają się po pachy w błocie, marzną czołgając w zimnej wodzie, stoją w kolejce, żeby zaliczyć elementy toru przeszkód? Chodzi o to, że nie możesz się już pochwalić, że przebiegłeś maraton (bo zrobiła to nawet mama twojego kolegi)?
TEST
Przeglądamy ofertę kurtek do biegania na wietrzne i zimne dni.
HISTORIA: WIELKIE POJEDYNKI
Przypominamy najbardziej spektakularne pojedynki dwóch „naturalnych” wrogów – Anglika i Szkota – Waltera Georga i Williama Cummingsa. George na stadion dostał się po drabinie, bo się spóźnił, Cummings w połowie ostatniego okrążenia… zaczął iść, a mimo to i tak uzyskał imponujący czas na milę: 4:20 i 15⁄ s.
TRENING: OJCOWIE TRENINGU
Kto pierwszy wprowadził długie wybiegania – treningi nastawione na budowanie bazy? Ten sam człowiek, który wymyślił periodyzację i zaczął przygotowywać zawodników tak, by osiągnęli formę na bardzo konkretny start. Arthur Lydiard.
WYWIAD
Iwona Lewandowska to cicha woda. We wrześniu w Berlinie pobiegła maraton w czasie 2:30:38. A tydzień później wygrała 10 km w Biegnij Warszawo. O swoich sukcesach i planach rozmawia z Markiem Troniną.
POLSKA W BIEGU
Rozmowa z Hanną Wiśniewską – 11. kobietą na Mistrzostwach Świata w Biegach na Orientację. A także relacje z maratonu we Wrocławiu, Biegu Fabrykanta, Frog Race w Żabieńcu i Terrathlonu.
AKADEMIA BIEGANIA: PIERWSZA KREW
Co zrobić, gdy damy się na treningu ugryźć psu? Warto zorientować się w swoich prawach zawczasu, żeby wiedzieć, jak się zachować.
SKRZYNIA BIEGÓW
Życiówka : tato. „Mam już prawie gotowy prototyp wózka biegowego dla dzieci niepełnosprawnych. (…) Będzie miał też lekką wersję kevlarową”. Paweł Jach opowiada o swoim życiu, bieganiu, pracy i rodzinie.