Czytelnia > Archiwum Magazynu Bieganie
Magazyn Bieganie wrzesień 2012
Leonid Shvetsov – kim jest trener Henryka Szosta? Jak wyglądają kulisy organizacji Maratonu Warszawskiego? Test butów z Lidla, czym jest „tempo run”, o co chodzi w okienku węglowodanowym i dlaczego test Coopera ma 12 minut?
RZEKA POPŁYNIE MOSTEM
30 września 1979 roku Warszawa była świadkiem wielkiego debiutu. Ulicami miasta ruszył Maraton Pokoju – bieg, który zelektryzował tysiące amatorów tego, by zmierzyć się z legendarnym dystansem. 30 września tego roku – dokładnie 34 lata później – Warszawa znów będzie świadkiem wielkiego wydarzenia. W Maratonie Warszawskim wystartuje 8 tysięcy biegaczy, a ich celem będzie meta na Stadionie Narodowym. Poznaj kulisy organizacji najszybciej rozwijającego się maratonu w Europie.
LEONID SHVETSOV – TERAPEUTA
Kontuzja wyeliminowała co prawda z olimpijskiej rywalizacji Marcina Chabowskiego, ale nie zmienia to faktu, że zarówno on, jak i Henryk Szost zdobyli olimpijskie nominacje dzięki współpracy z tym samym człowiekiem. Leonid Shvetsov jest równie skuteczny, co kontrowersyjny. Dlatego warto go poznać.
KRWAWY WEEKEND
Jeśli jesteś w stanie utrzymać w biegu tempo 5:45 min/km, to znaczy, że masz szansę złamać 4 godziny w maratonie. A czy jesteś w stanie utrzymać takie tempo nie przez 42 kilometry, ale przez 62? A co będzie, jeśli damy Ci możliwość robienia sobie przerw w biegu, które jednak musisz spędzać… jadąc w tym samym tempie na rowerze? Dość tych zagadek – zapraszamy do przeczytania relacji z najbardziej niezwykłego wyzwania w historii naszego miesięcznika.
TRENING W GÓRACH
Moda na obozy biegowe z udziałem amatorów sprawiła, że coraz częściej organizowane są wyjazdy w góry. I to nie tylko w te umiarkowane, polskie, ale i w miejsca, w których normalnie trenują przed startami zawodowcy. O tajnikach treningu na wysokości pisze Andrzej Chyliński.
BUTY Z LIDLA
Pewnego dnia w redakcji pojawiła się paczka z butami. Z butami z Lidla. Obuwie biegowe z dyskontu? Ciekawostka. Wiedzeni zawodową solidnością postanowiliśmy sprawdzić, co tym razem próbuje sprzedać polskiemu biegaczowi sklep typu „mydło i powidło”. O wynikach naszego testu przeczytacie w tym numerze.
TEMPO RUN
Specjaliści od treningu doskonale znają to określenie. „Tempo run” to termin amerykański, a jego specyfika sprawia, że zastosowanie go w polskich realiach treningowych wymaga pewnego kunsztu. Jak to zrobić, wyjaśnia Marcin Nagórek.
WYGRANA W INDIACH
Wygrać maraton… Pewnie każdy z nas wyobrażał sobie kiedyś, że wbiega pierwszy na metę po pokonaniu dystansu 42 kilometrów. Arek Recław dokonał tej sztuki – wygrał bieg maratoński. A że do tego uczynił to w Indiach – jego opowieść wydaje się tym bardziej niezwykła.
Ponadto:
Elita opowiada
Tu i teraz
Kalendarium
Młodzi mają głos: Szlęzak
Sprzęt: Gadżety
Jak zakończyć trening
Sprzęt: Old school jogging
Sprzęt: Egzotyka
Sprzęt: Koszulka wełniana
Zdrowie: W trosce o kręgosłup
Ojcowie treningu: Percy Cerutty
Sprzęt: Merrell True Glove kontra VFF Spyridon LS
Akademia biegania: Trening przy muzyce
Historia: Billy Mills
Akademia biegania: Golden Labels
Trening: CrossFit
Test Coopera – dlaczego tak?
Dieta: Okienko węglowodanowe
Felieton: Kulawy pies
Wywiad: Marcin Rosłoń
Polska w biegu
Triathlon
Skrzynia biegów
Życiówka: Joanna Kozanecka