Czytelnia > Archiwum Magazynu Bieganie
Magazyn Bieganie październik 2012
Jak złamać trzy godziny w maratonie? Dlaczego tak wielu ludziom się nie udaje, jakie popełniają błędy? Bill Bowerman – twórca potęgi Nike i jego nietypowe pomysły na buty, relacja z rajdu przygodowego w Finlandii, test minimalistycznych inov-8 i Saucony. Co oznaczają kenijskie nazwiska? O tym i wielu innych sprawach przeczytacie w numerze październikowym Biegania z 2012 roku.
Pozbyć się trójki z przodu
Przed nami czas najważniejszych startów. Po kilkumiesięcznych przygotowaniach nadeszła pora, aby zweryfikować postępy i wskoczyć na wyższy biegowy pułap. Przebiegnięcie maratonu poniżej trzech godzin to marzenie wielu zawodników. Jak przygotowywać się do łamania tej magicznej bariery i jakich błędów należy się wystrzegać – pisze Magda Ostrowska-Dołęgowska.
Bill Bowerman
Historia Billa Bowermana to klasyczny przykład przedsiębiorczego pasjonata. Wiele lat temu amerykański trener wziął się za konstruowanie butów, które miały zagwarantować biegaczom komfort. Przeprowadzał testy i szukał modelu idealnego. Kiedy w 1971 r. powstało logo firmy, mało kto spodziewał się, że popularna łyżwa będzie znakiem rozpoznawanym na całym świecie, a niemal każdy sportowiec będzie chciał trenować w nike’ach.
4 doby w krainie Muminków
Biegi długodystansowe wymagają od zawodników cierpliwości, pasji, determinacji i wielu godzin treningu. Te przymioty dotyczą coraz liczniejszej grupy sportowców-amatorów. A jak określić ludzi, którzy podejmują wyzwanie pokonania 600-kilometrowej trasy, gdzie trzeba biec, jechać na rolkach, wiosłować, wspinać się, jechać na rowerze… Do tego zadbać o sprzęt, który targa się na plecach? Wariaci? Ale bardzo pozytywni. Przeczytajcie o prawdziwych twardzielach i… twardzielce!
Miasteczko biegaczy
Film „Town of runners” opowiada o biegaczach z etiopskiego miasteczka Bekoji, trenujących od lat pod okiem Sentayehu Eshetu. Ukazuje codzienność setek dzieciaków marzących o odmianie swojego losu i międzynarodowej karierze zawodniczej. Film jest już dostępny w polskiej wersji językowej.
TEST BUTÓW
Do biegania wraca naczelny BIEGANIA. Na początek dostał do przetestowania dwa skrajnie różniące się od siebie modele butów – minimalistyczne inov-8 i naszpikowane systemami, amortyzowane „poduszkowce” Saucony.
Ula Bhebhe w drodze do Rio
Czy jesteśmy świadkami narodzin polskiej sprinterki, która będzie liczyć się nie tylko na naszym podwórku, ale powalczy z najlepszymi w Europie i na świecie? Poznajcie Ulę Bhebhe i uważnie śledźcie jej karierę.
Now y Garmin Swim
Nowy Garmin Swim właśnie pojawił się w sklepach. Wystarczy wprowadzić długość basenu, na którym będziemy pływać, i można trenować. Na pytanie, czy Garmin Swim to kolejna zabawka dla gadżeciarzy, czy urządzenie, które w treningu pływackim może być niezastąpione, odpowiedzą Paweł Rurak i Łukasz Jegliński.
Ponadto
Elita opowiada
Tu i teraz
Fotokalendarium: Wpływowi wąsacze
Młodzi mają głos: Karol Zalewski
Sprzęt: Gadżety
Sprzęt: Deus ex machina
Trening: Tanecznym krokiem
Ojcowie treningu: Tudor Bompa
Sprzęt: Egzotyka
Zapomniani bohaterowie: Colette Besson
Dieta: Czekolada jako napój regeneracyjny
Akademia biegania: Kenijskie nazwiska
Akademia biegania: Królowa trzeciego wieku
Zdrowie: Budowa stopy
Felieton: Londyn 2012
Trening: Regeneracja
Felieton: Jackpot
Polska w biegu
Triathlon: Garmin Swim
Triathlon: Metody treningu pływackiego
Triathlon: Szybkość dla długodystansowca
Skrzynia biegów
Życiówka: Iwona i Jacek Świerczowie