fbpx

Trening > Teoria treningu

Autofagia – proces regeneracji komórek i klucz do długowieczności

Większość z nas w trakcie zajęć biologii dowiedziała się, że zużycie wszystkich zasobów glikogenu jest niezdrowe, w związku z czym regularne uzupełnianie zapasów węglowodanów jest konieczne dla naszego zdrowia. Tymczasem praktyka mówi, że może być inaczej. W poniższym artykule spróbujemy zmierzyć się z zagadnieniem autofagii i tego, co wnosi ona do naszego zdrowia.

Czym jest autofagia? Definicja i mechanizm działania autofagii

Autofagia to proces, w którym organizm pozbywa się obumarłych, zużytych lub po prostu uszkodzonych elementów strukturalnych. W praktyce oznacza to nie tylko regenerację komórek, ale również usuwanie mikroorganizmów, takich jak wirusy czy bakterie.

Rola autofagii w samoleczeniu organizmu

Autofagia jest zjawiskiem, które zachodzi w zdecydowanej większości tkanek. Proces ten pozwala usunąć niepotrzebne, zniszczone komórki (oraz ich elementy), a także pozwala zachować stały obieg białek na poziomie komórkowym, co jest niezbędne w kontekście zachowania homeostazy tkanek.

Korzyści płynące z autofagii

Recykling komórek jako droga do odnowy organizmu

Oczyszczanie organizmu poprzez tzw. recykling komórkowy jest procesem odkrytym dosyć niedawno, bo pod koniec XX wieku. Choć dawniej nauka znała pojęcie komórki, to dopiero raptem kilkadziesiąt lat temu odkryto lizosomy, a więc miejsca w komórce, które służą do trawienia jej zużytych elementów, w tym całych organelli. Dzięki temu komórka wyzbywa się tego, co zakłóca jej prawidłowe działanie, a nawet samą homeostazę.

Autofagia a długowieczność – jak wpływa na zdrowie?

Autofagia, czyli inaczej głodówka lecznicza lub też post przerywany, jest procesem, którego hamowanie (np. poprzez niewłaściwe odżywianie) może ograniczyć zdolność komórek do usuwania składników cytotoksycznych. W efekcie organizm łatwiej zapada na choroby, których przyczyną są zaburzenia metaboliczne lub degradacja połączeń nerwowych (np. choroba Parkinsona, stłuszczenie wątroby, choroby mięśnia sercowego). To z kolei oznacza, że organizm szybciej się starzenie.

Jak aktywować autofagię?

Post przerywany – skuteczna metoda stymulacji autofagii

Jedną ze skuteczniejszych metod stymulacji zjawiska autofagii, jest post przerywany. Polega on na symulowaniu sytuacji kryzysowej wewnątrz organizmu, której objawem jest relatywnie niski poziom insuliny. Dzięki temu nasze ciało wie, że konieczne jest wdrożenie rozwiązań polegających na usunięciu zbędnych, uszkodzonych elementów tkanek.

Dieta wspierająca autofagię – co jeść, aby pobudzić proces?

Załóżmy, że w naszym organizmie rozpoczęła się już autofagia. Co jeść, aby przyspieszyć ten proces? Odpowiedź jest dość prosta… nic. Naszym celem jest post przerywany, a to oznacza, że przez określoną liczbę godzin należy unikać podjadania czegokolwiek — nawet owoców lub warzyw. Autofagię może również podtrzymać dieta ketogeniczna, która co do zasady polega na utrzymaniu niskiego poziomu insuliny.

Wpływ kawy i innych napojów na autofagię

Czy to oznacza również konieczność ograniczania spożycia napojów? Nie! Proces autofagii wiąże się z koniecznością regularnego nawadniania. Należy jednak pamiętać, aby ograniczyć się do wody mineralnej, herbaty lub naparów ziołowych, które nie powinny być spożywane z cukrem. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak ma się autofagia a kawa. Jeśli chcemy aktywować autofagi, możemy (a nawet powinniśmy) pić kawę, ale bez cukru i mleka.

Rola aktywności fizycznej w aktywacji autofagii

Na czym polega rola aktywności fizycznej w procesie autofagii? Otóż jest ona kluczowa, aby podtrzymać ten stan i przyspieszyć proces oczyszczania organizmu. W tym stanie poleca się zwłaszcza ćwiczenia, których celem jest aktywacja jak największej liczby mięśni (np. bieganie, pływanie).

Potencjalne zagrożenia i przeciwwskazania

Kiedy autofagia może być szkodliwa?

Wiemy już, co to jest autofagia. Jak każdy inny proces o charakterze wzmacniającym, również i ona powinna być stosowana w odpowiedni sposób. Zbyt gwałtowna autokonsumpcja tkanek może doprowadzić do apoptozy, czyli śmierci komórki, a nawet doprowadzić do powstania chorób, takich jak cukrzyca lub choroby serca.

Uważaj na pułapki – jak unikać negatywnych skutków

Należy pamiętać, że autofagia — jak wszystko w naszym organizmie — może w nadmiarze szkodzić. Dlatego na samym początku warto skracać czas postu i obserwować efekty, jakie przynosi jego stosowanie.

Praktyczne wskazówki i przykładowe plany

Jak zacząć stymulować autofagię – pierwsze kroki

Na początek ograniczmy się do krótkich okresów poszczenia. Na początek 6 godzin to wystarczająco dużo, by skutecznie oczyścić organizm. W miarę poprawy naszego samopoczucia możemy wydłużyć ten czas do nawet doby, bądź też zdecydować się na dietę ketogeniczną.

Przykładowy plan postu przerywanego i diety wspierającej autofagię

Na początek stosujmy zasadę 16 do 8. Polega ona na zaprzestaniu jedzenia przez 16 godzin, a odżywianiu się podczas pozostałych 8. Warto również pamiętać o ograniczaniu ilości glukozy we krwi. Dlatego proces ten często odbywa się z wykorzystaniem diety ketogenicznej.

Monitorowanie efektów i dostosowanie strategii

Wraz z upływem czasu możemy wydłużyć czas poszczenia o kolejne godziny. Warto obserwować swój organizm, aby wiedzieć, na jak dużo możemy sobie pozwolić

Reasumując, jeśli mielibyśmy krótko odpowiedzieć napytanie: autofagia – co to jest, odpowiedzielibyśmy, że dzięki autofagii możemy łatwo oczyścić nasz organizm. To sposób, by poprawić swoje samopoczucie.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 1

Przeczytaj też

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Bernard Kiprotich Too z Kenii zwycięzcą PKO Gdynia Półmaratonu. Pokonał trasę w czasie 1:03:54. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka – Valentine Jebet, która potrzebowała 1:10:24 na dotarcie do mety. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię […]

Rekord Polski M45 wśród mężczyzn i debiut w półmaratonie Mistrzyni Europy. Podium należało jednak do Kenijczyków – PKO Gdynia Półmaraton za nami!

5 tysięcy osób pobiegnie w biegu głównym. W PKO Gdynia 5K oraz biegach dziecięcych Frugo Kids Run ponad tysiąc. W trakcie biegowego weekendu będzie śniadanie dla zawodników i rywalizacja rodziców z wózkami. Podczas konferencji prasowej […]

Gdynia czeka na biegaczy. PKO Gdynia Półmaraton startuje już w ten weekend!

Fundacja „Maraton Warszawski” kontynuuje współpracę z Nationale-Nederlanden. Już 28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się areną wielkich sportowych emocji, społecznego zaangażowania i promocji zdrowego stylu życia. 47. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zapowiada się […]

Zwiększona pula miejsc i sponsor tytularny 47. Maratonu Warszawskiego!

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego wideoreportażu z TAURON 22. Cracovia Maratonu, który odbył się 6 kwietnia 2025 roku oraz zorganizowanych dzień wcześniej: OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o […]

TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące – oficjalne wideo

Kto by pomyślał, że od pierwszej edycji GWiNT Ultra Cross minęło 10 lat! Tymczasem już za chwilę będziemy odliczać minuty do startu kolejnej odsłony tego popularnego w Wielkopolsce biegu ultra. Zanim jednak gromkimi brawami przywitamy […]

10 lat biegowej pasji: GWiNT Ultra Cross już w najbliższy weekend!

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział