fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Informacje prasowe > Maraton Warszawski > Wydarzenia > Nadchodzące imprezy > Polecane > Promocje > Slider > Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez

Analiza trasy 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego

Wiele wskazuje na to, że 17. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski będzie powrotem do biegów na dystansie 21,0975 km rozgrywanych w Polsce z ponad 10-tysięczną frekwencją uczestników. Jaką trasę pokonają 26 marca tysiące biegaczy w stolicy? Po części znaną, po części nową. Szczegóły prezentujemy w naszej analizie trasy 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego.

17. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski będzie dla wielu osób najważniejszym startem w pierwszej części sezonu biegowego 2023. I nie chodzi tylko o to, że rzesze biegaczy planują walkę o rekordy życiowe. Niektórzy traktują bieg jako okazję do lepszego poznania miasta i obejrzenia go od nieco innej strony niż na co dzień, inni liczą na walory turystyczno-krajoznawcze trasy. 17. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski ma sporo do zaoferowania wszystkim tym grupom uczestników.

Trasa 17. Półmaratonu Warszawskiego

Najdalej na północ

Podobnie, jak w wielu ostatnich edycjach imprez organizowanych przez Fundację Maraton Warszawski (nie licząc „covidowego” Maratonu Warszawskiego), start biegu będzie zlokalizowany przy ul. Konwiktorskiej w okolicach stadionu Polonii Warszawa. Jest to miejsce o walorach historycznych, gdyż właśnie tam trwały zacięte walki w sierpniu 1944 r. w trakcie Powstania Warszawskiego. Punktów z bogatą historią, także bohaterskich walk powstańczych, jest zresztą na trasie znacznie więcej.

Po starcie biegacze pobiegną ul. Mickiewicza na północ Warszawy

Po krótkim rozpędzeniu się ulicą Konwiktorską, trasa prowadzi w prawo, na północ, gdzie czeka nas bardzo długa prosta i bieg ulicą Mickiewicza. W przeciwieństwie do ubiegłorocznej edycji biegu, nie skręcamy jednak na Placu Wilsona w kierunku Wisły, a kierujemy się dalej na północ, aż do Starych Bielan. Osoby, które startowały w 44. Maratonie Warszawskim dobrze znają przebieg tej trasy. Kiedy już znajdziemy się w najdalej na północ wysuniętej części trasy, obejmującej m.in. ulice Lektykarską, Podleśną i Gwiaździstą, możemy poczuć dodatkowego ducha sportu, bowiem będziemy znajdować się na terenach położonych bardzo blisko warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego.

Na ul. Gwiaździstej, przed nawrotem na południe, czeka nas pierwszy na trasie punkt z wodą i okazja do odświeżenia. Chociaż trzeba uczciwie przyznać, że od startu aż do tego miejsca, a nawet jeszcze trochę dłużej, trasa w większości biegnie w dół, więc nie powinna być szczególnie wymagająca. To często pułapka dla mało doświadczonych biegaczy, którzy zaczynają zbyt mocno – warto na początkowych kilometrach nie szarżować, by oszczędzić siły na dalsze, bardziej wymagające fragmenty trasy.

Profil trasy 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego

Nawrót i pierwsze wspinaczki

Po minięciu punktu nawadniania w nogach będziemy mieć już blisko 6 km. Następnie skręcimy w Wybrzeże Gdyńskie, by kierować się na południe. Na tym fragmencie trasy znów czeka na nas długa prosta. Również i w tym miejscu towarzyszyła nam będzie wyjątkowo sportowa atmosfera, bowiem po lewej stronie będziemy mijać gmach Polskiego Komitetu Olimpijskiego, w którym mieści się m.in. Muzeum Sportu i Turystyki.

Chwilę później, przynajmniej pod względem krajobrazowym, przeniesiemy się ponownie w czasy historyczne, bowiem trasa prowadzić będzie w pobliżu Cytadeli Warszawskiej, czyli twierdzy zbudowanej w latach 1832-1834 po stłumieniu powstania listopadowego. Widok Cytadeli przy okazji biegów Fundacji Maraton Warszawski oznacza, że niechybnie zbliżamy się do jednego z większych podbiegów na trasie, bowiem ulicami Krajewskiego, Jana-Jeziorańskiego, Zakroczymską, Szymanowską i Słomińskiego wbiegniemy na Most Gdański. Dobre informacje? Miniemy kolejny punkt odświeżania – z wodą, izotonikiem i bananami, a do tego będziemy mieli w tym miejscu w nogach już połowę dystansu!

Most Gdański ponownie znajdzie się na trasie 17. Nationale Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego

Prawa strona Wisły

Kiedy zbiegniemy z Mostu Gdańskiego, czeka nas nieco dłuższa wizyta na prawym brzegu Wisły. Początkowo trasa będzie sprzyjała biegaczom lubiącym trzymać stosunkowo jednostajny rytm, bowiem będziemy pokonywać dość długie proste i biec po stosunkowo równym terenie. Trasa prowadzi ulicami Stefana Starzyńskiego (znów nawiązanie do historii poprzez nazwisko prezydenta Warszawy, który piastował swój urząd w trakcie obrony Warszawy w 1939 r.), Namysłowską, a następnie Ratuszową.

Bieg ulicą Ratuszową to zaś okazja do zapoznania się z okolicami innej turystycznej atrakcji Warszawy, czyli ogrodu zoologicznego. Trasa nie prowadzi bezpośrednio przez sam ogród, ale być może będzie to okazja, by dostrzec jakieś zwierzęta, np. w pobliżu bramy wejściowej do ZOO. A jeżeli nawet nie zobaczymy żadnych zwierząt, to przynajmniej powinniśmy odnotować, że pokonaliśmy już 15 km.

Po skręcie z Ratuszowej w Wybrzeże Helskie będziemy mogli skorzystać z 3. już punktu odświeżania, na którym wolontariusze podadzą nam wodę lub izotonik. Trasa dalej prowadzi na południe i nieco na wschód ulicami Okrzei, Jagiellońską i Zamoyskiego, by po skręceniu w ulicę Sokoła zacząć stopniowo zbliżać się do Mostu Świętokorzyskiego. Po drodze będziemy mieli okazję z bliska podziwiać Stadion Narodowy im. Kazimierza Górskiego w Warszawie.

Most Świętokrzyski to doskonały punkt widokowy na wieżowce w Śródmieściu

Czas na finisz

Moment lekkiego podbiegu pod Most Świętokrzyski to sygnał, że meta jest już naprawdę blisko. Niebawem po zbiegnięciu z niego dotrzemy do ostatniego punktu odżywczego na trasie, gdzie jeszcze będzie okazja, by napić się wody, izotoniku lub posilić bananem. Biegnąć ulicami Topiel, Browarną i Karową powinniśmy zbierać już siły na finisz. Kiedy bowiem z Karowej skręcimy w lewo w Wybrzeże Kościuszkowskie, będziemy już na ostatniej prostej. Ma ona niemal kilometr i jeszcze zdążymy przebiec z Wybrzeża Kościuszkowskiego w Wybrzeże Gdańskie, jednak to moment, w którym zwłaszcza osoby walczące o jak najlepszy wynik powinny już nie kalkulować, a rzucić na szalę wszystkie siły, by uszczknąć jeszcze cenne sekundy.

Biegacze finiszować będą na szerokiej wusłostradzie

Nie walczący o rezultaty, mogą za to podziwiać po prawej stronie Wisłę, a kiedy wybiegną spod Mostu Śląsko-Dąbrowskiego, po lewej stronie ich oczom ukaże się panorama Starego Miasta i oczywiście Zamek Królewski. W tak pięknych krajobrazowo okolicznościach dotrzemy do linii mety zlokalizowanej na wysokości Multimedialnego Parku Fontann. To moment na poczucie dumy, chwały i spełnienia z okazji pokonania 21,0975 km. Za linią mety odbierzemy zasłużone medale, a następnie przejdziemy w kierunku miasteczka biegowego, gdzie czeka na wszystkich uczestników wiele atrakcji. Ale to już temat na oddzielny artykuł.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

4 / 5. 7

Przeczytaj też

Poniżej zapis z 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego, który wystartował 24 września o godzinie 9:00. Start oraz meta znajdowały się w samym sercu miasta pod Pałacem Kultury i Nauki. Na biegaczy oraz kibiców czekało wiele atrakcji. […]

45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski. Relacja minuta po minucie

Małe mistrzostwa Europy – to określenie, które idealnie pasuje do rywalizacji, jaka toczyć się będzie na trasie 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego w ramach nowej formuły TEAM UP! Europe. W elicie biegu tym razem najważniejsze są […]

45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski stawia na Europejczyków. Małe mistrzostwa starego kontynentu w stolicy

Już w ten weekend podczas Expo Sport&Fitness marka Saucony zaprezentuje swoją najnowszą kolekcję. Zapraszamy fanów marki i osoby, które chciałyby poznać buty do biegania tego amerykańskiego producenta do odwiedzenia stoiska Saucony w Pałacu Kultury i […]

Marka Saucony na Expo Sport&Fitness

Już w najbliższą niedzielę, 24 września odbędzie się PGE Energia Ciepła 16. Bieg Trzech Kopców. Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Biegu Górskim to impreza, której pierwsza edycja została zorganizowana w 2007 roku. Uczestnicy mają do […]

Już w tę niedzielę PGE Energia Ciepła 16. Bieg Trzech Kopców – jedyny taki bieg górski w centrum dużego miasta!

Na miesiąc przed startem 22. Poznań Maratonu do biegu zgłosiło się już ponad 4 tysiące zawodniczek i zawodników. Uczestnicy maratonu i wszyscy sympatycy mogą już zamawiać odzież z kolekcji przygotowanej przez AdRunaLine specjalnie naszą imprezę. […]

30 dni do 22. Poznań Maratonu. Coraz więcej zapisanych!

„Do trzydziestego kilometra biegło mi się doskonale…” – znacie tę historię? W opowieściach maratończyków to tak częsty początek jak baśniowe: „Za siedmioma górami….”. Tylko w tej bajce po 30. kilometrze przychodzi „ściana” – odcina prąd, organizm się buntuje, a ty sam masz się za durnia, że w ogóle wziąłeś się za bieganie. Jak tego uniknąć?

Ściana w maratonie – o co z nią chodzi i jak jej uniknąć?

Co daje bieganie w grupie? Na pewno motywację i radość z aktywności, którą można dzielić z innymi. Wiadomo, pasja łączy. Wiedzą o tym uczestnicy niedawnej imprezy biegowej w stolicy, którzy najpierw testowali przedpremierowo najnowszy model […]

Run your way, czyli New Balance Run Club rozbiegał Warszawę

Biegi dystansowe to wyjątkowa pasja. Stanowią ogromne wyzwanie fizyczne, ale dają za to ogromną satysfakcję – zwłaszcza tuż po osiągnięciu zamierzonego celu i pobiciu swojego osobistego rekordu. Niestety, nieodłącznym elementem procesu przygotowania się do maratonów, […]

Jak kontrolować koszty podczas przygotowań do długodystansowych biegów?