fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Trening > Biegi górskie i ultra > Wydarzenia

Baskijska gorączka w sennym mieście. Emocje z Zegamy po trailowym weekendzie

Zegama to Zegama – to powiedzenie znają wszyscy w trailowym świecie. Na czym polega fenomen wydarzenia, które w jeden majowy weekend zmienia małe, senne miasteczko w Kraju Basków w prawdziwe epicentrum trailrunningu? Przekonała się o tym – oczywiście oprócz naszych rewelacyjnych panów z teamu Salomona – Kasia Szkoda, zwyciężczyni zeszłorocznego Wings For Life, która właśnie tam postanowiła spełnić jedno ze swoich największych biegowych marzeń. Oto jej krótka relacja.

Zegama is Zegama, Basque fever… czytałam o tym, oglądałam relacje, ale to, co zobaczyłam na żywo, absolutnie przewyższyło moje oczekiwania – pisze Kasia Szkoda prosto z Kraju Basków. 

fot. Kasia Szkoda

Biegowy bóg i gwiazdy rocka na wyciągnięcie ręki

Zegama to tak naprawdę dwie ulice na krzyż, malowniczo położone, a w ten jeden weekend zamienia się w centrum biegowego świata. Już samo przedstawienie zawodników elity w sobotę to była czysta magia, tłumy skandujące imiona zawodników, biegacze z naszymi Bartem Przedwojewskim i Marcinem Kubicą traktowani jak gwiazdy rocka, a Kilian jak to Kilian, wiadomo – biegowy bóg zstąpił na ziemię – relacjonuje Kasia. To trzeba przeżyć!

fot. Kasia Szkoda

Zegama is Zegama

Przypomnijmy, że Zegama Aizkorri to kultowy bieg ze startem i metą w miejscowości Zegama, który charakteryzuje bardzo trudna i techniczna trasa przebiegająca przez cztery najwyższe szczyty tego regionu Hiszpanii. Łączna suma podbiegów wynosi 2736 m, a trasa – co nie jest takie oczywiste w trailrunningu – wynosi dokładnie tyle, co klasyczny maraton. Co roku od prawie 20 lat o start w tym wydarzeniu ubiega się nawet 13 tysięcy osób, a grono szczęściarzy liczy zaledwie 500 osób. 

Baskijska gorączka w drodze po txapela

To, z czego słynie Zegama Aizkorri, to niesamowity doping kibiców – w ten jeden majowy weekend potrafi ich tu być ok. 30 tysięcy! I naprawdę “robią hałas”, który określany jest mianem “baskijskiej gorączki”.

Kibice – to było po prostu SZALEŃSTWO – zwłaszcza na tych stromych podejściach i słynnej już Sancti Spiritu. Tam biegniesz dosłownie w szpalerze ludzi, którzy cię dopingują, poklepują, dzwonią szaleńczo dzwonkami, krzyczą, są razem z Tobą w tej walce, w drodze na szczyt. Chyba nigdzie do tej pory nie spotkałam aż tylu ludzi na trasie biegu, trailowego, w górach, oni byli naprawdę wszędzie! Niesamowite przeżycie! – pisze Kasia Szkoda. 

fot. Golden Trail Series / Zegama Aizkorri / Leo Roussel

Pięknie to podkręcają sami zawodnicy, którzy wchodzą w rolę tych gwiazd rocka i nawiązują relację z kibicami – w końcu na tym ta zabawa polega. Emocje w trailrunningu sięgają nie tylko szczytów, po których się biega. Ale i sama trasa, jak zapewnia Kasia Szkoda, jest bardzo atrakcyjna mimo swej trudności: wspinaczki, ostre zbiegi, skały. Są też fragmenty bardzo biegowe, niemniej ze względu na klimat i porę roku często karty rozdaje pogoda, bo na śliskich skałach, ale i w błocie trzeba utrzymać niesamowitą koncentrację i mimo wszystko przeć do przodu.

fot. Kasia Szkoda

Właśnie z racji rodzaju nawierzchni na Zegamie świetnie radzą sobie mistrzowie skyrunningu oraz zawodnicy na co dzień trenujący np. w Tatrach. Oraz oczywiście Kilian, ten Kilian – idol Bartka Przedwojewskiego i wielu setek kibiców na całym świecie. To właśnie on triumfował tu po raz jedenasty.

To, co zrobili Bart Przedwojewski i Marcin Kubica również zasługuje na powiedzenie: czapki z głów. Sam Bartek zresztą nie krył na mecie wzruszenia, co mogliśmy obserwować w licznych relacjach redakcji King runnera.

To trzecie miejsce wiele dla mnie znaczy. Ale za rok tu wrócę i będę wracam aż wygram ten bieg – powiedział Przedwojewski. I tego Ci życzymy! Bo jesteś nie tylko dla biegaczy trailowych wielką inspiracją. Dziękujemy.

fot. Kasia Szkoda

wyniki pierwszych trójek:

mężczyźni:

  1. Kilian Jornet Burgada (Hiszpania – Nnormal): 3:38:07
  2. Elhousine Elazzaoui (Maroko – Nnormal): 03:46:16
  3. Bart Przedwojewski (Polska – Salomon): 3:46:54

kobiety:

  1. Sylvia Nordskar (Norwegia – Hoka): 04:29:12 
  2. Malen Osa Ansa (Hiszpania – Salomon): 04:35:19 
  3. Marta Martínez Abellán (Hiszpania – La Sportiva): 04:35:39

Kasia Szkoda przekroczyła metę jako 52. kobieta, w zdrowiu – co oznacza, że zdrowie wraca, a to nas bardzo cieszy. Marcin Rzeszótko niestety nie dotarł do mety. Mamy jednak nadzieję, że już niedługo wróci do pełni sił, bo Tatra Sky Marahon w randze tego samego cyklu co Zegama Aizkorri – Golden Trail Series 2024 – sam się nie zrobi. 😉

Za zdjęcia i relację wprost z Zegamy dziękujemy Kasi! 🙂

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Polska reprezentacja ukończyła Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy 2024 w Rzymie z dorobkiem 6 medali i na 9. miejscu w klasyfikacji medalowej. To najsłabszy wynik Polski na mistrzostwach kontynentu od 12 lat. W kontekście spełnienia oczekiwań medalowych […]

Medale, samotność i dyskwalifikacje: Jak Polacy zapisali się w historii Mistrzostw Europy w lekkoatletyce w Rzymie?

Już po raz czwarty w końcówce czerwca oczy setek biegaczy z całej Polski zwracają się ku Beskidom – nie bez kozery, bo to właśnie tam odbywa się Europejski Festiwal Biegowy “Dwa Beskidy”. Wydarzenie sportowo-kulturalne w […]

Biegowe wyzwanie w beskidzkiej krainie Łemków. Europejski Festiwal Biegowy startuje w ostatni weekend czerwca. Zapisy trwają!

Trzykrotna mistrzyni olimpijska w rzucie młotem oraz rekordzista Polski w skoku o tyczce wystąpią podczas Memoriału Czesława Cybulskiego na Golęcinie. Coraz większe zainteresowanie biletami na imprezę, która odbędzie się już za niecałe dwa tygodnie. Świeżo […]

Anita Włodarczyk i Piotr Lisek zasilają obsadę Memoriału Czesława Cybulskiego

Żelazo pełni różnorodne funkcje w organizmie biegacza i wchodzi w skład hemoglobiny, barwnika krwi. To dzięki niemu tlen może być transportowany przez krwinki czerwone do każdej części ciała, aby brać udział w produkcji energii. Biegacze są szczególnie zagrożeni jego niedoborem.

Żelazo – pierwiastek dobrych wyników

Jednym z największych wyzwań, które stoją przed organizatorami legendarnych wydarzeń sportowych, do jakich w polskich warunkach należy zaliczać Bieg Westerplatte, jest dostosowanie się do zmieniających się realiów, przy jednoczesnym zachowaniu tradycji i charakteru tych imprez. […]

W hołdzie Obrońcom Wybrzeża: historia i współczesność Biegu Westerplatte. Przed nami już 62. edycja!

Kiedy myślimy o bieganiu, wyobrażamy sobie pracę nóg i wydolność sercowo-naczyniową jako kluczowe elementy sukcesu. Jednak wiele osób zapomina, że górna część ciała, a zwłaszcza ręce, odgrywają istotną rolę w efektywnym biegu. Ćwiczenia na ręce […]

Ćwiczenia na ręce – po co one biegaczowi? Gotowy zestaw

Ile potrzebujesz kalorii aby schudnąć lub utrzymać swoją wagę? Aby się tego dowiedzieć, warto poznać najpierw swoją podstawową przemianę energii, a następnie całkowite zapotrzebowanie energetyczne. Sprawdź, jak to zrobić. Podstawowa przemiana materii – co to […]

Podstawowa przemiana materii a zapotrzebowanie energetyczne – jak obliczyć? Jak schudnąć?

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy to jedna z tych imprez, które w ostatnich latach dostarczały polskim kibicom wiele powodów do radości. Nasi reprezentanci potrafili nie tylko sprostać wyzwaniom, występując w roli faworytów, ale także nierzadko zaskoczyć, zdobywając […]

Mistrzostwa Europy – w których konkurencjach biegowych liczymy na medale?