fbpx

Czytelnia > Czytelnia > Reportaże > Slider

Biegacze na rynku pracy poradzą sobie lepiej, bo mają siłę… psychiczną!

Kiedy zaczynałem cykl artykułów: bieganie a praca, rozmowa rekrutacyjna, podwyżki… Wiedziałem, że mnóstwo osób osiągających zawodowe sukcesy świetnie radzi sobie również w biegach. Ale miałem też świadomość, że rynek pracownika jest tak mocny, że te argumenty niekoniecznie są dla was kluczowe.

Wszyscy mieliśmy pracę i świetne horyzonty na zawodowy rozwój. To było zaledwie dwa miesiące temu i dziś czytam je ponownie z rozrzewnieniem. Poprzednio pisałem o tym, czy na rozmowie kwalifikacyjnej warto wspomnieć, że jest się biegaczem? Krótkie podsumowanie: warto. A także artykuł z tej serii: Biegasz? Biegnij po podwyżkę, bo biegacze to najlepsi pracownicy! Podsumowanie: jeśli pobiegłeś zaraz po przeczytaniu tamtego artykułu, to pewnie podwyżkę dostałeś.

“Czarny łabędź”

Dziś już nie ręczę za efekty. To było tak niedawno. Jednak pojawił się “czarny łabędź”. Co to jest?

Czarny łabędź to metafora i symbol. Zjawisko opisane dla kontrastu z jego białym kuzynem. Każdy wie, że łabędź jest biały i takiego się spodziewamy. Jednak czarne ptaki z tego gatunku, choć ekstremalnie rzadkie, istnieją. A zwrot “czarny łabędź” znaczy: zjawisko niespodziewane, wywierające olbrzymi wpływ na świat i w sumie wytłumaczalne patrząc do tyłu, jak już się pojawi. Może mieć taki czarny łabędź pozytywny wpływ na świat (wynalezienie koła, Internetu czy lasera), ale nam się przytrafił ten drugi typ, niestety. Negatywny.

Tyle już filozofowania, wracamy do biegania. Bo skoro się czarny ukazał i zmienił drastycznie nasze życie, warto zebrać myśli i przypomnieć sobie to, co wielu z nas już potrafiło. Czyli uzmysłowić sobie, że bieganie to także źródło siły psychicznej, a ona jest nam dziś niezbędna. Także w pracy.

Czy wytrwałość nabyta w bieganiu pomaga?

Dziś zbieram dla was główne przesłania moje i moich rozmówców. Jak pamiętacie z poprzednich dwóch odcinków: zarówno ja jak i każdy z moich rozmówców tak biega od lat, jak i zajmuje się rozwojem ludzi, firm, szkoleniami i rekrutacją. Każdego pytałem: czy wytrwałość w sportowych nawykach pomaga być dobrym pracownikiem? Jeśli w najbliższym czasie czeka cię rozmowa o pracę albo rozmowa o obronę swojego stanowiska, argumenty mogą się przydać!

Ewelina Smoleń:

“Ambitnie podchodzisz do celów sportowych, więc na pewno tak samo do celów zawodowych. Jako biegacz zarówno ja jak i każdy miłośnik tego sportu wie, że dobry wynik jest efektem wytrwałej pracy. I warto to pokazać, że nam zależy i wiemy, jak wysiłek przełożyć na wynik.”

Katarzyna Michalowska:

Sport wyrabia w nas systematyczność i dążenie do coraz lepszej wersji samego siebie. Czy to w sporcie, czy w pracy przychodzą chwile zwątpienia lub stan: “nie chce mi się…”. Wtedy większość osób zwyczajnie odpuszcza! My biegacze potrafimy czerpać satysfakcję ze zmęczenia i wysiłku. Potrafimy zwizualizować efekt końcowy wbiegnięcie na metę czy koniec trudnego projektu. Dlatego umiemy przetrwać gorsze chwile. Bywa różnie, tak jak w życiu prywatnym i zawodowym. Systematyczne bieganie uczy powściągliwości i tego, że do celu nie dochodzi się na skróty. Trzeba swoje przepracować, wykonać plan, aby zgarnąć laur zwycięstwa.

Aneta Walentynowicz podkreśla, że wysiłek fizyczny to sposób na regenerację. Także psychiczną, a tej siły psychicznej nam teraz bardzo potrzeba!

Joanna Majewska:

“Wytrwałość w sportowych nawykach jest to cecha, którą szef powinien docenić i umieć wykorzystać. Wytrwałe, regularne bieganie kształtuje charakter i cierpliwość, uczy nas aby cierpliwie dążyć do celu. Dodaje maksymalne dużo energii. Sama Joanna wspomina, że nigdy nie wnioskowała o urlop po maratonie czy ultra!”

Marka Wikierę pytałem o “Mięsień silnej woli” – czy dzięki bieganiu da się go wytrenować i potem wykorzystać w pracy czy na rynku pracy? Tak – mówi Marek – sukces firmy, to suma indywidualnych sukcesów zawodników – pracowników. Za każdym sukcesem sportowym stoją godziny ciężkiej pracy, podobnie jak za każdym udanym projektem biznesowym. Aby to osiągnąć, potrzebna jest wytrwałość i siła psychiczna. A to daje wytrwałe bieganie.

Paweł Rula:

Bieganie to nawyk kształtowany z czasem. Jeśli stawiasz sobie cele w bieganiu, to dążysz do nich i są to cele wymierne: dalej, szybciej. Jeśli tak robisz, to mam – mówi Paweł – przekonanie graniczące z pewnością, że w pracy też nie odpuścisz! W bieganiu nie da się pójść na skróty, warto sobie to uświadamiać i wykorzystywać tę cechę teraz.

Piotr Cieszewski podkreśla, że wytrwałość na treningach przygotowuje nas do startów w zawodach. Przygotowujemy się długo aby dać z siebie prawie wszystko w konkretnym momencie startu. Taki rytm pomaga nam łatwiej znosić kumulację pracy w trudnych okresach, takich, jak teraz mamy wszyscy.

Myślę na podsumowanie, że wielu z nas ma teraz luźniejszy czas treningowy, ale cięższy – w życiu zawodowym. Bieganie to nie tylko nogi, ale i głowa. Wzmacniajmy siłę psychiczną. Przyda się i w pracy, i w bieganiu.

mm
Krzysztof Filarski

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 1

Przeczytaj też

Organizatorzy maratonu w Londynie pokusili się o śmiałą deklarację. Na oficjalnej stronie imprezy zapowiedzieli, że chcą, by w edycji 2021 udział wzięło łącznie… 100 tysięcy biegaczy! Bieg ma odbyć się 3 października 2021 r. Już […]

100 tysięcy uczestników maratonu w Londynie w 2021 r.?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, warto pomyśleć o nowych butach w garderobie. W poniższym wpisie znajdziesz informacje na co zwrócić uwagę podczas zakupu butów, jakie modele są polecane dla mężczyzn i kobiet. Modele butów sportowych […]

Sportowe buty – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wady wzroku to problem powszechny. Szacuje się, że ta przypadłość może dotyczyć aż 80% populacji. Zaburzenia widzenia mogą pojawić się u osób w każdym wieku, znacząco utrudniając codzienne funkcjonowanie. Najczęściej spotykanymi wadami refrakcji są miopia […]

Nosisz okulary i uprawiasz sport? Soczewki kontaktowe są dla ciebie!

Sportowa maska antysmogowa – w pierwszej chwili wydawało mi się, że to coś, co nie ma prawa istnieć. Z drugiej strony, wraz z kolejnymi miesiącami trwania pandemii, zdążyliśmy już przywyknąć do tego, że niemal wszędzie […]

Maski antysmogowe dla biegaczy Broyx – jak sprawdzają się w praktyce? [test+KONKURS]

Zaangażowanie do współpracy największego na świecie koncernu chemicznego, korzystanie z technologii opracowywanych z myślą o misjach kosmicznych, zastosowanie elementów opracowanych przez jednego z czołowych producentów opon samochodowych. To wcale nie są etapy projektu łazika marsjańskiego […]

adidas Ultraboost – historia, jakiej nie znacie

ASICS rozpoczął w Europie rekrutację do swojej sztandarowej drużyny – ASICS FrontRunner. Biegacze, którzy utożsamiają się z hasłem „Sound Mind Sound Body” (pol. „w zdrowym ciele, zdrowy duch”) oraz inspirują innych do aktywnego spędzania wolnego […]

Ruszyła rekrutacja do ASICS FrontRunner. Marka szuka ambasadorów „Sound Mind Sound Body” w całej Europie

Lead: W zimowych miesiącach apetyt na surowe warzywa i sałatki zazwyczaj spada, a zaczynamy odczuwać potrzebę dodania do naszej diety czegoś ciepłego, często dużo bardziej kalorycznego, z wysoką zawartością tłuszczu i węglowodanów. Ta zmiana nastawienia […]

Dieta biegacza: co jeść zimą?

Kolejne źródła donoszą, że rozegranie w 2021 Igrzysk Olimpijskich w Tokio stoi pod znakiem zapytania. Nawet jeśli się odbędą, to nie wiadomo, w jakiej formie. Patrząc szerzej: nikt nie jest w stanie powiedzieć, jak po pandemii wygląda przyszłość masowego sportu.

Czy odbędą się Igrzyska Olimpijskie w Tokio?