fbpx

Czytelnia > Czytelnia > Reportaże > Slider

Biegacze na rynku pracy poradzą sobie lepiej, bo mają siłę… psychiczną!

Kiedy zaczynałem cykl artykułów: bieganie a praca, rozmowa rekrutacyjna, podwyżki… Wiedziałem, że mnóstwo osób osiągających zawodowe sukcesy świetnie radzi sobie również w biegach. Ale miałem też świadomość, że rynek pracownika jest tak mocny, że te argumenty niekoniecznie są dla was kluczowe.

Wszyscy mieliśmy pracę i świetne horyzonty na zawodowy rozwój. To było zaledwie dwa miesiące temu i dziś czytam je ponownie z rozrzewnieniem. Poprzednio pisałem o tym, czy na rozmowie kwalifikacyjnej warto wspomnieć, że jest się biegaczem? Krótkie podsumowanie: warto. A także artykuł z tej serii: Biegasz? Biegnij po podwyżkę, bo biegacze to najlepsi pracownicy! Podsumowanie: jeśli pobiegłeś zaraz po przeczytaniu tamtego artykułu, to pewnie podwyżkę dostałeś.

“Czarny łabędź”

Dziś już nie ręczę za efekty. To było tak niedawno. Jednak pojawił się “czarny łabędź”. Co to jest?

Czarny łabędź to metafora i symbol. Zjawisko opisane dla kontrastu z jego białym kuzynem. Każdy wie, że łabędź jest biały i takiego się spodziewamy. Jednak czarne ptaki z tego gatunku, choć ekstremalnie rzadkie, istnieją. A zwrot “czarny łabędź” znaczy: zjawisko niespodziewane, wywierające olbrzymi wpływ na świat i w sumie wytłumaczalne patrząc do tyłu, jak już się pojawi. Może mieć taki czarny łabędź pozytywny wpływ na świat (wynalezienie koła, Internetu czy lasera), ale nam się przytrafił ten drugi typ, niestety. Negatywny.

Tyle już filozofowania, wracamy do biegania. Bo skoro się czarny ukazał i zmienił drastycznie nasze życie, warto zebrać myśli i przypomnieć sobie to, co wielu z nas już potrafiło. Czyli uzmysłowić sobie, że bieganie to także źródło siły psychicznej, a ona jest nam dziś niezbędna. Także w pracy.

Czy wytrwałość nabyta w bieganiu pomaga?

Dziś zbieram dla was główne przesłania moje i moich rozmówców. Jak pamiętacie z poprzednich dwóch odcinków: zarówno ja jak i każdy z moich rozmówców tak biega od lat, jak i zajmuje się rozwojem ludzi, firm, szkoleniami i rekrutacją. Każdego pytałem: czy wytrwałość w sportowych nawykach pomaga być dobrym pracownikiem? Jeśli w najbliższym czasie czeka cię rozmowa o pracę albo rozmowa o obronę swojego stanowiska, argumenty mogą się przydać!

Ewelina Smoleń:

“Ambitnie podchodzisz do celów sportowych, więc na pewno tak samo do celów zawodowych. Jako biegacz zarówno ja jak i każdy miłośnik tego sportu wie, że dobry wynik jest efektem wytrwałej pracy. I warto to pokazać, że nam zależy i wiemy, jak wysiłek przełożyć na wynik.”

Katarzyna Michalowska:

Sport wyrabia w nas systematyczność i dążenie do coraz lepszej wersji samego siebie. Czy to w sporcie, czy w pracy przychodzą chwile zwątpienia lub stan: “nie chce mi się…”. Wtedy większość osób zwyczajnie odpuszcza! My biegacze potrafimy czerpać satysfakcję ze zmęczenia i wysiłku. Potrafimy zwizualizować efekt końcowy wbiegnięcie na metę czy koniec trudnego projektu. Dlatego umiemy przetrwać gorsze chwile. Bywa różnie, tak jak w życiu prywatnym i zawodowym. Systematyczne bieganie uczy powściągliwości i tego, że do celu nie dochodzi się na skróty. Trzeba swoje przepracować, wykonać plan, aby zgarnąć laur zwycięstwa.

Aneta Walentynowicz podkreśla, że wysiłek fizyczny to sposób na regenerację. Także psychiczną, a tej siły psychicznej nam teraz bardzo potrzeba!

Joanna Majewska:

“Wytrwałość w sportowych nawykach jest to cecha, którą szef powinien docenić i umieć wykorzystać. Wytrwałe, regularne bieganie kształtuje charakter i cierpliwość, uczy nas aby cierpliwie dążyć do celu. Dodaje maksymalne dużo energii. Sama Joanna wspomina, że nigdy nie wnioskowała o urlop po maratonie czy ultra!”

Marka Wikierę pytałem o “Mięsień silnej woli” – czy dzięki bieganiu da się go wytrenować i potem wykorzystać w pracy czy na rynku pracy? Tak – mówi Marek – sukces firmy, to suma indywidualnych sukcesów zawodników – pracowników. Za każdym sukcesem sportowym stoją godziny ciężkiej pracy, podobnie jak za każdym udanym projektem biznesowym. Aby to osiągnąć, potrzebna jest wytrwałość i siła psychiczna. A to daje wytrwałe bieganie.

Paweł Rula:

Bieganie to nawyk kształtowany z czasem. Jeśli stawiasz sobie cele w bieganiu, to dążysz do nich i są to cele wymierne: dalej, szybciej. Jeśli tak robisz, to mam – mówi Paweł – przekonanie graniczące z pewnością, że w pracy też nie odpuścisz! W bieganiu nie da się pójść na skróty, warto sobie to uświadamiać i wykorzystywać tę cechę teraz.

Piotr Cieszewski podkreśla, że wytrwałość na treningach przygotowuje nas do startów w zawodach. Przygotowujemy się długo aby dać z siebie prawie wszystko w konkretnym momencie startu. Taki rytm pomaga nam łatwiej znosić kumulację pracy w trudnych okresach, takich, jak teraz mamy wszyscy.

Myślę na podsumowanie, że wielu z nas ma teraz luźniejszy czas treningowy, ale cięższy – w życiu zawodowym. Bieganie to nie tylko nogi, ale i głowa. Wzmacniajmy siłę psychiczną. Przyda się i w pracy, i w bieganiu.

mm
Krzysztof Filarski

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 1

Przeczytaj też

Wielu biegaczom Kenia kojarzy się z mekką biegania. Pomimo biegowego “sezonu ogórkowego”, w tym państwie przebywa obecnie wielu światowej klasy zawodników. Jeden z nich udostępnił szczegóły wykonanego niedawno treningu. Liczby robią wrażenie! Przeciętny kibic czy […]

Norweg, co przemierza Kenię w tempie 3:12/km

triathlon

Paweł i Sebastian Najmowiczowie plasują się na top liście polskich triathlonistów. Być może nigdy by się tam nie znaleźli, gdyby nie ich mama, która do dziś gorąco im kibicuje. „To cudowne, że mam takich wspaniałych […]

Mama zawodowych triathlonistów: „Dla mnie synowie zawsze są zwycięzcami”

Chcesz skorzystać z poprawiającej się pogody i rozpocząć swoją biegową przygodę? A może od dłuższego czasu deklarujesz, że będziesz biegać, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Sprawdź, co zrobić, by nie dołączyć do […]

Jak zacząć biegać? (częściej niż raz na pół roku)

Najnowsze badania pokazują, że witamina D ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o ryzyko zarażenia oraz przebieg choroby COVID-19, spowodowanej koronawirusem.

Witamina D a koronawirus powodujący COVID-19

Tego nie udało się jeszcze zrealizować żadnemu Polakowi, a tym bardziej w tak niecodziennych warunkach. Robert Wilkowiecki, najszybszy polski zawodnik elity, zaatakuje w warunkach domowych wynik trzykrotnego Mistrza Świata Jana Frodeno. Robert chce osiągnąć jeszcze […]

Robert Wilkowiecki szykuje się na złamanie 8 godzin na dystansie Ironman

43-letnia Sinead Diver z Australii nie szuka wymówek, dlaczego miałaby nie biegać szybko. Pracująca matka dwójki dzieci w zeszłym roku w Londynie przebiegła maraton w 2 godziny 24 minuty i 11 sekund, a przez pierwszą […]

Sinead Diver – biegowa supermama

W najbliższą sobotę 23 maja ulicami stolicy miał pobiec 15. Półmaraton Warszawski. Choć obecna sytuacja nie pozwala na to, abyśmy wzięli udział w tym wydarzeniu razem, zapraszamy biegaczy z całej Polski do spędzenia weekendu z […]

Przed nami wyjątkowy Weekend z Półmaratonem Warszawskim

Oficjalnie ponad pół roku trwały 2. nowożytne igrzyska olimpijskie. Zawody rozegrano 120 lat temu w Paryżu. Niewielu ówczesnych wiedziało wówczas jednak, że mają do czynienia z igrzyskami. Zapraszamy do zapoznania się z ciekawostkami (nie tylko […]

Sprinter zostaje medalistą olimpijskim w biegu na 5000 m, choć nie pokonał całego dystansu. Tak wyglądały igrzyska 120 lat temu!