Czytelnia > Archiwum Magazynu Bieganie
Bieganie maj 2011 – numer jubileuszowy
Ranking sklepów dla biegaczy w Polsce, opowieści o bieganiu w Japonii, trening do maratonu, test butów do biegania naturalnego, dlaczego zawodnicy sięgają po doping? Rozmowa z Tomaszem Lisem, ponadto: opowieści z Tajlandii i Wietnamu. Te i inne tematy znajdziecie w numerze majowym z 2011 roku.
TEMAT NUMERU: OCENIAMY SKLEPY DLA BIEGACZY
Nasza bystra, dociekliwa i krytyczna wysłanniczka zjeździła całą Polskę, by podzielić się z wami wrażeniami z wizyt w specjalistycznych sklepach biegowych. Obdarzona sporą wiedzą biegaczka ściemniaczka oceniała kompetencję sprzedawców, bogactwo asortymentu i wiele innych elementów, które powinien mieć dobry sklep biegowy. Jesteście ciekawi jej spostrzeżeń?
Przeczytaj artykuły z numeru majowego 2011 on-line.
AKADEMIA BIEGANIA: JAPONIA
Elitarnych zawodników z Japonii praktycznie nie widuje się nawet na renomowanych maratonach na świecie. Im się to nie opłaca. O realiach biegania w Kraju Kwitnącej Wiśni opowiada menadżer biegaczy – Henryk Paskal.
DIETA: Sashimi
Bardzo ostry nóż, przypominający samurajski miecz, surowa ryba i mnóstwo warzyw. Opowiadamy o specjałach kuchni jednych z najszybszych biegaczy na świecie – Japończyków.
TRENING: MARATON
Ukończyć maraton? Wiadomo – marzenie każdego początkującego truchtacza. Nie wszyscy czytelnicy BIEGANIA są wysezonowanymi biegaczami, więc z myślą o nich uruchamiamy cykl przygotowań do debiutu w maratonie. Na start!
TRENING: AQUAJOGGING
Bieganie w wodzie może wzmocnić ciało i poprawić wydolność. Proponujemy kilka sposobów ćwiczeń na basenie.
TRENING: TWÓRCA I TWORZYWO
Historia zna wiele przykładów biegaczy o bardzo dobrych wynikach, którzy nie posiadali trenera. Opowiadamy o wadach i zaletach sytuacji, w której biegacz jest sam sobie trenerem.
TRENING: OBÓZ DOMOWY
Obozy treningowe są coraz popularniejsze wśród amatorów. Wojtek Staszewski podpowiada, jak zorganizować sobie obóz w domu gdy nie ma czasu ani możliwości na wyjazd.
AKADEMIA BIEGANIA: DOPING
Dlaczego zawodnicy po niego sięgają? To kwestia czysto fizyczna, a może dotyczy też sfery psychicznej? Jakie cechy charakteru predysponują do stosowania dopingu? Jakie psychiczne korzyści on przynosi? Jak wiele jest ciemnych stron jego przyjmowania?
WYWIAD: Tomasz Lis
Dziennikarz TVP i redaktor naczelny tygodnika „Wprost” opowiada o tym, dlaczego nie został pływakiem i dziennikarzem sportowym, co najbardziej lubi w bieganiu, co go motywuje, a co zawstydza. I o tym, że bieganie odmładza.
TEST: BUTY NATURALNE
Sprawdziliśmy na własnej skórze flagowe modele kilku firm, mające dać naszym stopom swobodę i przypomnieć im o dawno nieużywanych mięśniach.
HISTORIA: Szewińska kontra Koch
Przypominamy pojedynek między trzykrotną złotą medalistką igrzysk olimpijskich a wschodzącą gwiazdą sprintu – Maritą Koch. Jest wrzesień roku 1977, ciepły dzień na stadionie w Düsseldorfie. Trwa pierwsza edycja lekkoatletycznego Pucharu Świata…
WYPRAWA: 42 km po lodzie i śniegu
Co roku na dalekiej Syberii grupka szaleńców biegnie w maratonie po skutej lodem tafli najgłębszego jeziora na świecie – Bajkału. Temperatury sięgają tu -20 stopni, śniegu jest po kolana, a limit 6 godzin, jak na takie warunki jest wyśrubowany.
SPRZĘT: Kamienie milowe
Gdy widzimy w sklepie but z szarą pianką po wewnętrznej stronie, kojarzymy go z walką z nadmierną pronacją. Kiedy zaczął się trend wspomagania niedoskonałości stóp i jakie były jego przejawy?
TRENING: Michaly Igloi
Dzięki swej niepowtarzalnej metodzie treningowej, bazującej na ogromnej ilości powtórzeń krótkich odcinków, Węgier Michaly Igloi wyszkolił rekordzistów świata na dystansach od 1500 m do 10 000 m na Węgrzech i w USA. Przytaczamy, co wiadomo na jej temat.
WYWIAD: OLA BĘDZIE POLKĄ
Olgę Kalendarovą znaliśmy z wyników imprez. Wygrywała, a jeśli nie, to i tak była na podium. Poznał ją też Paweł Ochal – maratończyk z polskiej elity. Została jego żoną, a teraz chce zostać Polką. Opowiada nam o bieganiu na Ukrainie, przyjazdach do Polski i historii swojej miłości.
FELIETON
POLSKA W BIEGU
Zapytaliśmy naszych „oblatywaczy” imprez o wspomnienia z najlepszych biegów, w których wystartowali do tej pory.
SKRZYNIA BIEGÓW
OBIEŻYŚWIAT: TAJLANDIA I WIETNAM
Już od samego rana jest tak parno, że maraton w Bangkoku startuje o 3 w nocy! Przy okazji biegowych wojaży można pozwiedzać i skosztować różnych osobliwości na ulicznych straganach.
ŻYCIÓWKA
Stefan Batory miał problem z wykładowcami, którzy gniewnie patrzyli na podpisane jego nazwiskiem egzaminy. „Żartowniś” – myśleli. Zaczął biegać, bo lubi jeść, a ważył już 100 kg. W kwietniu wziął udział w etapowym wyścigu na pustyni – Marathon des Sables.