fbpx
oddawanie krwi

Zdrowie i motywacja

Bieganie po oddaniu krwi, a regeneracja organizmu

Krew jest bezcennym darem dla tych, który znajdują się w stanach zagrożenia życia. Krwiodawcą może zostać każdy, kto ukończył 18 rok życia. Jak to jednak wygląda w przypadku sportowców-amatorów? Czy bieganie po oddaniu krwi jest bezpieczne?

Na stronach Regionalnych Centrów Krwiodawstwa znajdziemy wskazówki, z którymi warto zapoznać się przed decyzją o oddaniu krwi. Mówią one m.in. o tym, aby unikać nadmiernego wysiłku fizycznego przed oddaniem krwi oraz zapewnieniu możliwości wypoczynku po donacji. Czy w takim wypadku planowanie treningów oraz bieganie po oddaniu krwi jest możliwe?

Biegacz krwiodawca

Aby zostać krwiodawcą należy spełnić szereg warunków, wśród których wyróżniamy wiek (między 18 a 60 rokiem życia), waga powyżej 50 kilogramów, dobre zdrowie oraz brak czynników wykluczających (m.in. operacje, choroby zakaźne). Jeżeli biegacze spełniają powyższe wymagania, nic nie stoi na przeszkodzie, aby mogli oddać krew.

Krew osób, które regularnie uprawiają sport, cechuje się wyższym natlenieniem oraz lepszymi parametrami poszczególnych wskaźników. Ważne są także odpowiednia dieta oraz rezygnacja z substancji, które mogą być nieodpowiednie dla jakości krwi sportowców. To dzięki temu krew biegaczy stanowi ogromną wartość na osób w stanie zagrożenia życia.

Bieganie a oddawanie krwi

Podczas donacji oddajemy 450 ml krwi. Krew w organizmie zostaje rozcieńczona, aby zachować prawidłowe ciśnienie, spada poziom hemoglobiny oraz liczba czerwonych krwinek, a zwiększa się objętość osocza. Powoduje to pogorszenie pułapu tlenowego. W takiej sytuacji organizm bezsprzecznie potrzebuje czasu na regenerację oraz powrót do podejmowania wysiłku fizycznego.

Oddawanie krwi a wydolność organizmu oraz możliwość powrotu do treningu to kluczowe rozważania każdego sportowca. Liczba komórek krwi regeneruje się w przeciągu 48 godzin, ale stężenie hemoglobiny wraca do normy 3-4 tygodnie od donacji. Pełna regeneracja organizmu do stanu sprzed oddania krwi trwa trochę czasu, ale nie wyklucza to powrotu do treningów. Badania pokazują, że bieganie dzień po oddaniu krwi jest możliwe, a organizm równoważy wydolność tlenową dzięki energii z procesów beztlenowych.

Decydując się na regularne oddawanie krwi warto uwzględniać przerwę 2-3 dni w treningach, ponieważ każdy organizm może zareagować inaczej. Sportowcy rekreacyjni nie powinni odczuwać negatywnych skutków po oddaniu krwi. W przypadku zaawansowanych biegaczy, którzy wykonują treningi o wyższej intensywności, warto zaplanować je po kilku dniach od donacji.

Bieganie przed oddaniem krwi

O ile bieganie dzień po oddaniu krwi nie stanowi problemu na organizmu, o tyle warto zrezygnować z treningu przed donacją. Do centrum krwiodawstwa powinniśmy przyjść wypoczęci. Ważne jest także spożycie lekkostrawnego posiłku. Oddanie 450 ml krwi stanowi jednak obciążenie dla organizmu i jeśli zdecydujemy się na to w krótkim czasie po treningu, może dojść do omdlenia.

Przygotowanie biegaczy do oddawania krwi

Decydując się na pozostanie krwiodawcą, warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą dobrze się do tego przygotować zarówno w krótkim, jak i dłuższym okresie:

  • odpowiednie nawodnienie organizmu
  • rezygnacja z używek, w szczególności z alkoholu, kawy i herbaty, które wpływają na odwodnienie organizmu
  • zbilansowana dieta oraz uwzględnienie produktów będących źródłem żelaza, które wpływa na ilość hemoglobiny we krwi
  • dbanie o regularny odpoczynek

Oddawanie krwi a zawody biegowe

Nie ma przeciwskazań co do tego, aby sportowcy oddawali regularnie krew. Ze względu jednak na to, że organizm potrzebuje kilku tygodni do całkowitego powrotu do stanu sprzed donacji, warto nie planować startu w zawodach w krótkim czasie od oddawania krwi.

ZOBACZ TEŻ: WPŁYW MAGNEZU NA FORMĘ BIEGACZA

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 2

Przeczytaj też

Już w ten weekend podczas Expo Sport&Fitness marka Saucony zaprezentuje swoją najnowszą kolekcję. Zapraszamy fanów marki i osoby, które chciałyby poznać buty do biegania tego amerykańskiego producenta do odwiedzenia stoiska Saucony w Pałacu Kultury i […]

Marka Saucony na Expo Sport&Fitness

Już w najbliższą niedzielę, 24 września odbędzie się PGE Energia Ciepła 16. Bieg Trzech Kopców. Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Biegu Górskim to impreza, której pierwsza edycja została zorganizowana w 2007 roku. Uczestnicy mają do […]

Już w tę niedzielę PGE Energia Ciepła 16. Bieg Trzech Kopców – jedyny taki bieg górski w centrum dużego miasta!

Na miesiąc przed startem 22. Poznań Maratonu do biegu zgłosiło się już ponad 4 tysiące zawodniczek i zawodników. Uczestnicy maratonu i wszyscy sympatycy mogą już zamawiać odzież z kolekcji przygotowanej przez AdRunaLine specjalnie naszą imprezę. […]

30 dni do 22. Poznań Maratonu. Coraz więcej zapisanych!

„Do trzydziestego kilometra biegło mi się doskonale…” – znacie tę historię? W opowieściach maratończyków to tak częsty początek jak baśniowe: „Za siedmioma górami….”. Tylko w tej bajce po 30. kilometrze przychodzi „ściana” – odcina prąd, organizm się buntuje, a ty sam masz się za durnia, że w ogóle wziąłeś się za bieganie. Jak tego uniknąć?

Ściana w maratonie – o co z nią chodzi i jak jej uniknąć?

Co daje bieganie w grupie? Na pewno motywację i radość z aktywności, którą można dzielić z innymi. Wiadomo, pasja łączy. Wiedzą o tym uczestnicy niedawnej imprezy biegowej w stolicy, którzy najpierw testowali przedpremierowo najnowszy model […]

Run your way, czyli New Balance Run Club rozbiegał Warszawę

Biegi dystansowe to wyjątkowa pasja. Stanowią ogromne wyzwanie fizyczne, ale dają za to ogromną satysfakcję – zwłaszcza tuż po osiągnięciu zamierzonego celu i pobiciu swojego osobistego rekordu. Niestety, nieodłącznym elementem procesu przygotowania się do maratonów, […]

Jak kontrolować koszty podczas przygotowań do długodystansowych biegów?

Kilka tysięcy osób, 12 lokalizacji, 60 minut biegu, 7. edycja i 1 cel – to główne liczby tegorocznej edycji PKO Biegu Charytatywnego. W sobotę 23 września o godz. 10:00 w 12 polskich miastach wystartują sztafety […]

Tysiące biegaczy wystartuje w 7. PKO Biegu Charytatywnym

Bieganie w terenie to nie tylko aktywność fizyczna, ale dla wielu osób wręcz styl życia. Marka Salomon doskonale rozumie ten styl oraz potrzeby pasjonatów uprawiania sportu w otoczeniu przyrody. Chcąc przeżywać wyjątkowe przygody, odkrywać , […]

Szykuj się na niezapomniane przygody! Poznaj kolekcję Salomon jesień-zima 2023/24