fbpx

Zdrowie i motywacja > Ciało biegacza > Polecane > Promocje > Slider > Zdrowie i motywacja

Wpływ magnezu na przygotowanie biegowe

Podczas uprawiania sportu poziom magnezu w organizmie zaczyna gwałtowanie spadać. Jego deficyty mogą powodować różne dolegliwości, które zahamują realizowanie naszego planu treningowego oraz osłabiają możliwości regeneracyjne organizmu. Dlaczego dbanie o odpowiedni poziom tego pierwiastka jest ważny z punktu widzenia biegaczy? Zapraszam do przeczytania poniższego artykułu.

Dlaczego odpowiedni poziom magnezu w organizmie jest ważny?

Regularnie dostarczając magnez do organizmu dbamy między innymi o zachowanie prawidłowej struktury naszych kości, co zmniejszy ryzyko złamań zmęczeniowych bądź pęknięć, na które jesteśmy narażeni podczas treningów biegowych. Osiągniemy to oczywiście przy zachowaniu równowagi z odpowiednim poziomem wapnia, co w przypadku badań krwi zawsze warto sprawdzać jednocześnie. Dzięki temu będziemy mogli bez przeszkód realizować plan treningowy, a w przypadku, gdy taka kontuzja się już pojawi, okres rekonwalescencji będzie szybszy.

Magnez odpowiada też za prawidłowe i efektywne wykorzystanie zapasów energetycznych przez nasze mięśnie, co zwiększa performance podczas treningów i startów w zawodach.

Oprócz aspektów treningowych, w życiu codziennym, niedobór magnezu może powodować problemy z koncentracją, pamięcią, a nawet ze snem, obniżając jego długość i wydajność. To z racji uczestnictwa magnezu w aktywowaniu przywspółczulnego układu nerwowego, który odpowiada za wyciszenie się naszego organizmu. Mamy więc do czynienia z obniżeniem jakości naszej regeneracji, co w dłuższym czasie wpłynie na efektywność naszych treningów i startów w zawodach oraz zwiększenie podatności na urazy.

Zapotrzebowanie dobowe

Magnez podczas aktywności fizycznej ucieka wraz z potem. Zapotrzebowanie dobowe dorosłej osoby oscyluje między 300 a 400mg i może się zwiększać zależnie od rodzaju, długości i intensywności wysiłku fizycznego, z jakim przychodzi nam się mierzyć w ciągu dnia.

Jak i czym go uzupełnić?

Naszym przyjacielem w dziennym uzupełnieniu poziomu magnezu będzie odpowiednia dieta bogata właśnie w ten pierwiastek. Powinna ona zawierać między innymi otręby, płatki owsiane, kiełki, orzechy włoskie czy migdały. Zadbajmy też o to, żeby dostarczać witaminę B6, która ułatwia przyswajanie magnezu. Ważne jest też odpowiednie nawodnienie.

Doskonałym sposobem na nawodnienie i uzupełnienie poziomu magnezu jest picie wody mineralnej Magnesia. Woda mineralna Magnesia pochodzi z chronionych terenów Sławkowskiego Lasu w okolicy Karlowych warów w Czechach. Na swojej drodze do wnętrza natury Magnesia musi pokonać warstwę serpentynitów, która jest szczególnie bogata w magnez. Ten dostaje się do wody dzięki dwutlenkowi węgla, pamiątce po działających niegdyś na tym terenie wulkanach.

Połączenie serpentynitu i dwutlenku węgla jest na tyle rzadkie, że w całej Europie można je odnaleźć tylko na obszarze kilku kilometrów kwadratowych – właśnie w Sławkowskim Lesie. Woda Magnesia w jednym litrze zawiera 172 mg magnezu, więc już jedna 1,5l butelka zaspokaja 68% dziennego zapotrzebowanie u osoby trenującej sporty wytrzymałościowe. Co ważne – jest to magnez naturalny, którego wchłanialność jest najwyższa.

Podsumowanie

Jak widać, odpowiedni poziom magnezu w naszym organizmie zwiększa efektywność jego działania zarówno podczas treningu, jak i podnosi jakość regeneracji, która jest nieodłącznym elementem trenowania jakichkolwiek sportów. Ma też pozytywny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie, dlatego dobrze jest świadomie dbać o jego regularne uzupełnianie w trakcie dnia.

Autor tekstu: Piotr StrzeleckiTrener personalny
Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

1.5 / 5. 2

Przeczytaj też

Polska reprezentacja ukończyła Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy 2024 w Rzymie z dorobkiem 6 medali i na 9. miejscu w klasyfikacji medalowej. To najsłabszy wynik Polski na mistrzostwach kontynentu od 12 lat. W kontekście spełnienia oczekiwań medalowych […]

Medale, samotność i dyskwalifikacje: Jak Polacy zapisali się w historii Mistrzostw Europy w lekkoatletyce w Rzymie?

Już po raz czwarty w końcówce czerwca oczy setek biegaczy z całej Polski zwracają się ku Beskidom – nie bez kozery, bo to właśnie tam odbywa się Europejski Festiwal Biegowy “Dwa Beskidy”. Wydarzenie sportowo-kulturalne w […]

Biegowe wyzwanie w beskidzkiej krainie Łemków. Europejski Festiwal Biegowy startuje w ostatni weekend czerwca. Zapisy trwają!

Trzykrotna mistrzyni olimpijska w rzucie młotem oraz rekordzista Polski w skoku o tyczce wystąpią podczas Memoriału Czesława Cybulskiego na Golęcinie. Coraz większe zainteresowanie biletami na imprezę, która odbędzie się już za niecałe dwa tygodnie. Świeżo […]

Anita Włodarczyk i Piotr Lisek zasilają obsadę Memoriału Czesława Cybulskiego

Żelazo pełni różnorodne funkcje w organizmie biegacza i wchodzi w skład hemoglobiny, barwnika krwi. To dzięki niemu tlen może być transportowany przez krwinki czerwone do każdej części ciała, aby brać udział w produkcji energii. Biegacze są szczególnie zagrożeni jego niedoborem.

Żelazo – pierwiastek dobrych wyników

Jednym z największych wyzwań, które stoją przed organizatorami legendarnych wydarzeń sportowych, do jakich w polskich warunkach należy zaliczać Bieg Westerplatte, jest dostosowanie się do zmieniających się realiów, przy jednoczesnym zachowaniu tradycji i charakteru tych imprez. […]

W hołdzie Obrońcom Wybrzeża: historia i współczesność Biegu Westerplatte. Przed nami już 62. edycja!

Kiedy myślimy o bieganiu, wyobrażamy sobie pracę nóg i wydolność sercowo-naczyniową jako kluczowe elementy sukcesu. Jednak wiele osób zapomina, że górna część ciała, a zwłaszcza ręce, odgrywają istotną rolę w efektywnym biegu. Ćwiczenia na ręce […]

Ćwiczenia na ręce – po co one biegaczowi? Gotowy zestaw

Ile potrzebujesz kalorii aby schudnąć lub utrzymać swoją wagę? Aby się tego dowiedzieć, warto poznać najpierw swoją podstawową przemianę energii, a następnie całkowite zapotrzebowanie energetyczne. Sprawdź, jak to zrobić. Podstawowa przemiana materii – co to […]

Podstawowa przemiana materii a zapotrzebowanie energetyczne – jak obliczyć? Jak schudnąć?

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy to jedna z tych imprez, które w ostatnich latach dostarczały polskim kibicom wiele powodów do radości. Nasi reprezentanci potrafili nie tylko sprostać wyzwaniom, występując w roli faworytów, ale także nierzadko zaskoczyć, zdobywając […]

Mistrzostwa Europy – w których konkurencjach biegowych liczymy na medale?