Czytelnia > Archiwum Magazynu Bieganie
Bieganie styczeń-luty 2011
Biegacz wybiera się do lekarza – ortpopedy i fozjoterapeuty, rozmowa z Dorotą Grucą, dieta zimowa, jak długo powinna trwać przerwa w bieganiu, czy możliwe jest zejście poniżej 2 godzin w maratonie, co zmienia się u biegacza z wiekiem? Te i inne tematy znajdziecie w numerze styczeń-luty 2011.
TEMAT NUMERU: Biegacz idzie do lekarza
Opowiadasz czasem kolegom o tym, co cię ostatnio rozbolało po treningu? Może opowiesz lekarzowi? Pokazujemy ścieżkę, jaką przechodzi biegacz, który ma dosyć odnawiających się drobnych kontuzji.
Przeczytaj artykuły z numeru styczeń-luty 2011 on-line.
TEST: Stroje kompresyjne
ZBLIŻENIE: Dorota Gruca
Zwycięstwo w maratonie w Las Vegas i to w 40. urodziny to wielka rzecz. Dorota Gruca – rekordzistka Polski na 10 000 m, odchodzi na biegową emeryturę w wielkim stylu.
ZBLIŻENIE: Józef Łuszczek
32 lata temu wybrano go sportowcem roku w plebiscycie „Przeglądu Sportowego”. Nasz reporter miał okazję potrenować mistrzem świata w narciarstwie biegowym z 1978 r.
DIETA ZIMOWA
Garść bakalii zaraz po treningu, chili albo imbir do obiadu, witamina C i jogurt – podajemy kilka sposobów, jak trzymać się zdrowo zimą.
SPRZĘT: Na co wydasz tysiaka?
Gdybyś miał w portfelu „luźny” tysiąc złotych, taki, który mógłbyś bez wyrzutów sumienia wydać na swoje hobby… Co byś kupił?
OBIEŻYŚWIAT: Senegal
Łukasz Nitwiński od kilku miesięcy jeździ rowerem po Czarnym Lądzie. Przysyła pocztówkę z Senegalu, gdzie bieganie jest kluczem do dobrej formy w… zapasach.
OBIEŻYŚWIAT: Bornholm
Na duńską wyspę Bornholm położoną na Bałtyku zwykle jeździ się, by spędzić czas na rowerze. Ale można też biegać – 100 km, maraton i półmaraton. Jest pięknie, kameralnie i zaskakująco.
TRENING: Przerwa
Krótki urlop od treningów ma zwykle zbawienny wpływ na nasze ciało i psychikę. Ale jak długa powinna być przerwa, żeby nie stracić formy? Kiedy ją zrobić i jak wrócić do pracy?
AKADEMIA BIEGANIA: Złamać 2 godziny w maratonie?
Do złamania niewyobrażalnej bariery dwóch godzin w maratonie zostały 3 minuty i 59 sekund. Tylko czy aż? Ross Tucker pyta o to, kiedy ta granica zostanie złamana.
OBIEŻYŚWIAT: Maraton w Nowym Jorku
O marznących rękach, tęsknocie za chińskim śpiworem, moście Verazzano i innych niepowtarzalnych klimatach nowojorskiego maratonu opowiadają: Przemysław Babiarz, Jarosław Antosik oraz Radosław Czarnecki.
TRENING: Bieganie a wiek
Czy mechanizmy fizjologiczne u sześćdziesięciolatka i dwudziestolatka w sposób znaczący się różnią? Mówimy jak zmienia się specyfika treningu z wiekiem.
FELIETON
Będzie to rzecz o nietakcie, zdrowiu, kawie i papierosach.
POLSKA W BIEGU
Rozmawiamy z pomysłodawcą Złotego Kibla – nagrody dla najgorzej zorganizowanego biegu, pokazujemy jak rozwija się najstarszy w Polsce stukilometrowy rajd pieszy na orientację – Harpagan.
CIAŁO I UMYSŁ: Wypalenie
Czy chce ci się ostatnio zdecydowanie mniej? Czy myślisz, że trening to zło konieczne? Sprawdź, czy nie dopada cię wypalenie. Tylko nie próbuj szukać w ten sposób usprawiedliwienia dla lenistwa.
DIETA: Mursik
Chcecie wygrywać? Pijcie mursik! Zanim jednak to zrobicie, przeczytajcie, co to takiego.
TRENING: Bieg z narastającą prędkością
Zaczyna się bardzo spokojnie. Pod koniec możemy mieć już naprawdę dosyć. Bieg z narastającą prędkością. Może przybierać różne formy, ale zawsze jest cennym bodźcem.
HISTORIA: Pojedynek w słońcu
1982 r., najbardziej zacięta walka w maratonie bostońskim w historii. Niewiele brakowało, by legendarnego Alberto Salazara pokonał „facet w czapce z daszkiem” – Dick Bearsdley.
AKADEMIA BIEGANIA: Polacy o dopingu
Co polscy biegacze myślą o dopingu? Czy uważają, że inni go stosują? Czy sami by po niego sięgnęli? Przedstawiamy wyniki ankiety przeprowadzonej na 32. Maratonie Warszawskim.
WYWIAD: Sankowski
O tym, co mają finanse do maratonu i jak można jedno w drugim wykorzystać, opowiada Adam Sankowski – prezes Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych.
ŻYCIÓWKA
Arek Recław opowiada o nawróceniu na sport, rozwodzie i olbrzymiej ciekawości świata.