fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia

Brigid Kosgei – kim jest tajemnicza rekordzistka świata w maratonie?

Brigid Kosgei of Kenya, wins the Women's Bank of America Chicago Marathon while setting a world record of 2:14:04 on Sunday, Oct. 13, 2019, in Chicago. (AP Photo/Paul Beaty)

Brigid Kosgei of Kenya, wins the Women’s Bank of America Chicago Marathon while setting a world record of 2:14:04 on Sunday, Oct. 13, 2019, in Chicago. (AP Photo/Paul Beaty)

W 2015 pobiegła tylko 2:47:59 w maratonie. Cztery lata później zostaje niespodziewaną rekordzistką świata, z fenomenalnym wynikiem 2:14:04. Skąd się wzięła Kenijka Brigid Kosgei?

Kosgei jest jedną z tych kenijskich biegaczek, o których ciężko napisać cokolwiek pozabiegowego. Pojawiła się niemal znikąd, ma za sobą bardzo krótką karierę, nigdy nie startowała na bieżni. Nie udziela wywiadów, a jeśli udziela, ma niewiele do powiedzenia. Trenuje ją mąż, który również nie wypowiada się dla prasy. Jej menedżerem jest kontrowersyjny Włoch Federico Rosa, znany z licznych wpadek dopingowych swoich podopiecznych, co na pewno sprzyja utrzymywaniu przez Kosgei postawy obronnej. W efekcie analizować możemy głównie karierę biegową Kenijki, nie wiedząc, co kryje się za sukcesami.

Niewątpliwie w ostatnim roku 25-letnia Brigid Kosgei wyrosła na najlepszą maratonkę świata. Zaliczyła kilka fenomenalnych biegów, zeszłej jesieni wygrała maraton w Chicago, a tej wiosny – w Londynie. Nie widać, żeby zwalniała, bo mocno biega także pomiędzy maratonami. Podkręciła wszystkie życiówki. W grudniu 2018 w biegu na 10 km w Madrycie na lekko spadkowej trasie uzyskała czas 29:54. Dwa lata wcześniej w tym samym miejscu pobiegła tylko 32:07.

Pierwszy wynik, jaki pojawia się przy nazwisku Kenijki, pochodzi z sezonu 2015. W listopadzie tamtego roku podczas maratonu w Porto uzyskała czas 2:47:59. Rok później zaliczyła wielki skok. Najpierw wiosną wygrała maraton w Mediolanie z czasem 2:27:45, aby jesienią w Lizbonie zająć drugie miejsce z 2:24:45. Oprócz tych dwóch biegów wystartowała tylko w dwóch słabych półmaratonach (które wygrała z czasami 1:14 i 1:16) oraz we wspomnianej dyszce w Madrycie. Mimo to w rok 2017 weszła z przytupem. Trzy miesiące po dyszce w 32:07 w czasie półmaratonu w Lago Maggiore po drodze uzyskała lepszy międzyczas – 32:02 i wygrała ten bieg ze znakomitym wynikiem 1:07:35, wtedy najlepszym w jej karierze. W kwietniu przyjechała do Bostonu, ale tam jej nie poszło – była dopiero ósma z czasem 2:31:48, w biegu wygranym przed Ednę Kiplatagat w 2:21:52.

W lipcu 2017 wygrała półmaraton w Bogocie w Kolumbii, z wynikiem 1:12:16, uzyskanym na dużej wysokości nad poziomem morza. Ale potem zaczęła fenomenalną serię, która trwa do dziś. Najpierw we wrześniu 2017 w półmaratonie w Kopenhadze pobiegła 1:06:35, po drodze pokonując dychę w 31 minut i 43 sekundy. Potem wyśrubowała życiówkę w maratonie do poziomu 2:20:22, dobiegając na drugim miejscu maratonu w Chicago. Po krótkim odpoczynku w lutym ponownie była w formie, biegnąc w Zjednoczonych Emiratach Arabskich półmaraton w 1:06:49. W kwietniu kolejna życiówka w maratonie – 2:20:13 i drugie miejsce w Londynie. Latem ponowna wycieczka do Bogoty i dopiero drugie miejsce w półmaratonie ze słabym czasem 1:14:40. Ale jesień należała już do niej. Zaczęło się jeszcze dość skromnie, bo w półmaratonie w Wielkiej Brytanii zajęła drugie miejsce z czasem 1:07:52. Na początku października 2018 podczas maratonu w Chicago nie tylko jednak uzyskała rewelacyjne 2:18:35, ale przebiegła drugą połowę tego biegu w 1:08:06.

Ale to był tylko wstęp, Kosgei rozkręcała się coraz bardziej. Na Sylwestra pobiegła wspomniane 29:54 w Madrycie, a w styczniu w Houston podkręciła życiówkę w półmaratonie do 1:05:50. W marcu w Bahrajnie było jeszcze szybciej – 1:05:28. Wszystkie te biegi Kenijka wygrała. W kwietniu przyszedł fenomenalny występ w Londynie – zwycięstwo, czas 2:18:20 oraz absolutnie mordercza druga połowa biegu, najszybsza w historii kobiecego biegania – 1:06:42, po pierwszej połowie w 1:11:38. Koisgei wyrosła w tym momencie na najlepszą maratonkę świata.

Ostatnie miesiące były dla Kenijki coraz lepsze pod względem formy. Trzy tygodnie po biegu w Londynie wygrała 5 km w Portugalii w czasie 15:13. W lipcu zwycięstwo w biegu na 10 km w Atlancie, po finiszu na ostatniej prostej. Mimo upału i trudnej trasy Kosgei uzyskała tam czas 30:22. We wrześniu w Wielkiej Brytanii pobiegła szybciej od rekordu świata w półmaratonie, ale na nieregulaminowej trasie. Wynik 1:04:28 według kalkulatorów przekłada się na – uwaga! – 2:14:25 w maratonie. Kenijce nie pozostało nic innego, jak tylko to zrobić – w październiku w Chicago pobiegła rekordowe 2:14:04…

Na ile wiarygodny jest ten czas? Z jednej strony niespodziewane pojawienie się Kosgei, jej tajemniczość, brak radości na mecie w Chicago, afery dopingowe w Kenii oraz osoba menedżera to poważne obciążenia. A z drugiej – 2:14:04 u kobiet według tabel punktowych IAAF odpowiadają wynikowi 2:02:45 u mężczyzn. Czyli czasowi wolniejszemu niż rekord świata. Być może poziom kobiecego maratonu był zaniżony, bo przez 16 lat nikt nie zbliżył się do rekordu świata Pauli Radcliffe – 2:15:25.

Nie zapominajmy też o butach. Pojawienie się sprężynujących, karbonowych podeszw zmieniło zasady gry. Najpierw Nike, a obecnie inni producenci obuwia, wprowadzają rewolucyjne modele, w których już zdążyły paść rekordy świata w półmaratonie i maratonie, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Kto wie, czy sprawa butów nie będzie wymagała uporządkowania, bo grad rewelacyjnych wyników w ostatnich dwóch latach z pewnością nie jest przypadkiem.

Na dzisiaj trudno powiedzieć, czy Kosgei jest tylko przypadkowym fenomenem, który dzięki rewolucji w projektowaniu butów zyskał swoje 5 minut, czy zdominuje światowy maraton na wiele lat. Jak sądzicie?

ZOBACZ TEŻ: 10 CIEKAWOSTEK NA TEMAT REKORDU ŚWIATA KOBIET W MARATONIE

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Często mówi się, że maraton, ze względu na duże obciążenie organizmu, nie jest najlepszy dla naszego zdrowia, jednak już sam trening maratoński – jak najbardziej. A już w szczególności dla naszego serca, co ma odzwierciedlenie […]

Biegasz? Twoje serce jest młodsze od ciebie o 4 lata

Światowa Lekkoatletyka (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF) odznaczyła Cracovia Maraton certyfikatem World Athletics Silver Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Tegoroczny, 19. Cracovia Maraton odbędzie się już w randze […]

Cracovia Maraton z certyfikatem World Athletics Silver Label Road Races

Biegacze na początku swojej sportowej przygody stają przed szeregiem dylematów i pytań. Zwłaszcza, kiedy w ich kalendarzach pojawiają się pierwsze starty w zawodach. Część z tych wątpliwości została już zapisana w leadzie niniejszego artykułu. Pochylimy […]

Mam za sobą debiut na 10 kilometrów. Czy mogę już wystartować w półmaratonie?

Kontuzje to zmora każdego biegacza, jednak prędzej czy później spotkają każdego z nas. Jedną z najbardziej przykrych i dość długo trwających kontuzji są złamania zmęczeniowe, które często występują u ambitnych biegaczy-amatorów. Dowiedz się, jak im zapobiegać oraz jak zadziałać, gdy jednak wystąpią.

Złamania zmęczeniowe. Jak im zapobiec, jak je leczyć?

W 40. Półmaratonie Wiązowskim finiszowało na mecie 3600 zawodników, zaś w Wiązowskiej 5-tce – 914. W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrał Szymon Kulka, który do mety dobiegł z czasem 1:03:33. Nasz półmaraton był dla niego sprawdzianem […]

40. rekordowy Półmaraton Wiązowski [RELACJA]

Już tylko nieco ponad 12 tygodni pozostało do 15. Półmaratonu Warszawskiego. To oznacza, że każdy, kto na poważnie traktuje start w tym biegu, powinien równie na poważnie zacząć traktować przygotowania do niego. Dlatego razem z Fundacją Maraton Warszawski zapraszamy na kolejną transmisję live na temat przygotowań do tego biegu!

Planujesz wiosenny półmaraton? Czas zaczyna gonić!

Sauna, którą możesz mieć na sobie podczas najważniejszych momentów sportowej kariery. Czy może istnieć coś lepszego? Teraz już tak: nowa technologia UA RUSH Seamless. Materiały UA RUSH Seamless łączą różnorodne włókna wysokiej jakości utkane w […]

Under Armour przedstawia nowość w ofercie odzieży funkcyjnej UA RUSH: bezszwową technologię UA RUSH Seamless

W ostatni weekend w Wiązownie odbył się jubileuszowy 40. Półmaraton Wiązowski. Dla biegowej Polski oznacza to ni mniej ni więcej, tylko fakt, że sezon wiosennych półmaratonów został oficjalnie otwarty!

Szymon Kulka wygrywa w Wiązownie pokonując doborowych rywali