fbpx
Warszawa Stadion Skry 1976 r .Memorial lekkoatletyczny im.Jerzego Michalowicza.Bronislaw Malinowski (nr 560) na prowadzeniu w biegu na dystansie 3000 m.Fot.Jan Rozmarynowski/Forum

Czytelnia > Ludzie > Elita biegaczy > Ludzie

Bronisław Malinowski nadal niepokonany na 5000 m [INFOGRAFIKA]

Wyobraźcie sobie, że postawimy na starcie wszystkich najlepszych polskich biegaczy na 5000 metrów i każdy zrobi życiówkę tego dnia. Gdzie będą współcześni mistrzowie, gdy Bronek Malinowski wbiegnie na metę?

Zrobiliśmy małą symulację. Policzyliśmy średnią prędkość dla danych rekordów życiowych i sprawdziliśmy, jaki dystans pokonają zawodnicy w czasie 13 minut i 17 sekund, czyli takim, jak rekord Polski. I wyszło, że wynik ustanowiony prawie 37 lat temu jest daleko poza zasięgiem naszej aktualnej czołówki. Niby można to odczytać po czasach, ale pokazane na bieżni – lepiej przemawia.

Drugi wynik w historii, ze stratą nieco ponad 5 sekund, będzie oznaczać 32 m straty do mistrza. O trzecie miejsce walczą ponad 50 m za plecami Malinowskiego Kowol i Bogusław Mamiński. 20 metrów dalej gonił w 1992 roku Michał Bartoszak. Na wirażu jest zagęszczenie. To tam zamyka się pierwsza dziesiątka ścigająca się przede wszystkim w latach 80.

Bronislaw Malinowski i rekord na 5000 m. Rys. Krzysztof Dołęgowski

No dobra. A gdzie współcześni? Najlepszy wynik sezonu 2011 należy do Łukasza Parszczyńskiego i oznacza 149 metrów straty do Malinowskiego. Ale to i tak nieźle – 26. wynik w historii. Gorzej było w 2012 rokuJakub Nowak byłby jeszcze na przeciwległej prostej w momencie ustanowienia rekordu. 14:02,00 to wynik na światowym poziomie z czasu II wojny światowej. W 2014 roku – lepiej. Łukasz Parszczyński pobiegł 13:38,19, czyli do Malinowskiego brakowałoby mu 125 m.

Przy okazji policzyliśmy, ile brakuje najlepszemu polskiemu wynikowi do rekordu świata Kenenisy Bekele (12:37,35). Wygląda na to, że Jakub Nowak dostałby dubla od Etiopczyka, a Bronek miałby 266 metrów straty.

Bronisław Malinowski
(1951–1981)
Absolwent wieczorowego Samochodowego Technikum Mechanicznego. Postawny chłopak z Grudziądza. Złoty medalista z igrzysk w Moskwie (3000 m z przeszkodami) i srebrny z Montrealu (również na przeszkodach). Jego wyniki są w pierwszej „10” polskich tabel od dystansu 1500 m aż do 10 000 m. Oprócz rekordu na „piątkę”, ma także rekord na milę (3:55,40), 3000 m po płaskim (7:42,4), 3000 m z przeszkodami (8:09,11). Wchodząc na bieżnię, wspomnijcie czasem wąsacza, którego wyniki nawet po 30 latach rozwoju kolców, odżywek, obozów wysokogórskich zawstydzają dzisiejszych biegaczy.

Krzysztof Dołęgowski, “Mistrz niezagrożony”, Bieganie marzec 2013

mm
Krzysztof Dołęgowski

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Często mówi się, że maraton, ze względu na duże obciążenie organizmu, nie jest najlepszy dla naszego zdrowia, jednak już sam trening maratoński – jak najbardziej. A już w szczególności dla naszego serca, co ma odzwierciedlenie […]

Biegasz? Twoje serce jest młodsze od ciebie o 4 lata

Światowa Lekkoatletyka (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF) odznaczyła Cracovia Maraton certyfikatem World Athletics Silver Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Tegoroczny, 19. Cracovia Maraton odbędzie się już w randze […]

Cracovia Maraton z certyfikatem World Athletics Silver Label Road Races

Biegacze na początku swojej sportowej przygody stają przed szeregiem dylematów i pytań. Zwłaszcza, kiedy w ich kalendarzach pojawiają się pierwsze starty w zawodach. Część z tych wątpliwości została już zapisana w leadzie niniejszego artykułu. Pochylimy […]

Mam za sobą debiut na 10 kilometrów. Czy mogę już wystartować w półmaratonie?

Kontuzje to zmora każdego biegacza, jednak prędzej czy później spotkają każdego z nas. Jedną z najbardziej przykrych i dość długo trwających kontuzji są złamania zmęczeniowe, które często występują u ambitnych biegaczy-amatorów. Dowiedz się, jak im zapobiegać oraz jak zadziałać, gdy jednak wystąpią.

Złamania zmęczeniowe. Jak im zapobiec, jak je leczyć?

W 40. Półmaratonie Wiązowskim finiszowało na mecie 3600 zawodników, zaś w Wiązowskiej 5-tce – 914. W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrał Szymon Kulka, który do mety dobiegł z czasem 1:03:33. Nasz półmaraton był dla niego sprawdzianem […]

40. rekordowy Półmaraton Wiązowski [RELACJA]

Już tylko nieco ponad 12 tygodni pozostało do 15. Półmaratonu Warszawskiego. To oznacza, że każdy, kto na poważnie traktuje start w tym biegu, powinien równie na poważnie zacząć traktować przygotowania do niego. Dlatego razem z Fundacją Maraton Warszawski zapraszamy na kolejną transmisję live na temat przygotowań do tego biegu!

Planujesz wiosenny półmaraton? Czas zaczyna gonić!

Sauna, którą możesz mieć na sobie podczas najważniejszych momentów sportowej kariery. Czy może istnieć coś lepszego? Teraz już tak: nowa technologia UA RUSH Seamless. Materiały UA RUSH Seamless łączą różnorodne włókna wysokiej jakości utkane w […]

Under Armour przedstawia nowość w ofercie odzieży funkcyjnej UA RUSH: bezszwową technologię UA RUSH Seamless

W ostatni weekend w Wiązownie odbył się jubileuszowy 40. Półmaraton Wiązowski. Dla biegowej Polski oznacza to ni mniej ni więcej, tylko fakt, że sezon wiosennych półmaratonów został oficjalnie otwarty!

Szymon Kulka wygrywa w Wiązownie pokonując doborowych rywali