fbpx

Polecane > Promocje > Slider > Sprzęt

Cybex Avi – zaprojektowany do biegania

Smukła sportowa linia, opływowe kształty, staranne wykończenie. To wcale nie są cechy nowego samochodu klasy premium. To określenia charakteryzujące wózek do biegania Cybex Avi. A jak sprawdza się na biegowych trasach?

Marka Cybex jest powszechnie znana i posiada wielu zwolenników w przypadku tradycyjnych wózków dziecięcych. Do tej pory jednak w jej ofercie brakowało klasycznych sportowych modeli. Avi zmienia ten układ rzeczy. Wystarczy bowiem jeden rzut oka, by mieć pewność, że mamy do czynienia z konstrukcją projektowaną z myślą o uprawianiu sportu. Trzy duże koła, sztywno zamontowane przednie koło nieobrotowe, opływowa konstrukcja, dźwignia hamulca ręcznego – te wszystkie elementy zdradzają sportowego ducha nowego modelu.

Kiedy pierwszy raz zobaczyłem wózek Cybex Avi na własne oczy, miałem nieco mieszane odczucia. Z jednej strony duże wrażenie zrobił na mnie unikalny design, nietypowa kolorystyka i ogólne “wzrokowe” wrażenie lekkości całej konstrukcji. Z drugiej strony, miałem pewne obawy co do wytrzymałości i stabilności wózka, właśnie ze względu na owo wrażenie lekkości. Czy słusznie? Dzięki uprzejmości sklepu przetestuj-wozek.pl, partnera naszego cyklu o wózkach biegowych, miałem okazję to sprawdzić!

Artykuł jest częścią cyklu testów wózków biegowych, przeprowadzonych dzięki sklepowi przetestuj-wozek.pl, w którym znajdziecie wszystkie recenzowane modele.

Podstawowe elementy

Oryginalny design to niewątpliwie wyróżnik wózka Cybex Avi. Wystarczy jedno spojrzenie, by odnieść wrażenie, że jest to dość lekki, zapewne zwinny model. W praktyce i po bliższym poznaniu czeka nas pod tym względem spore zaskoczenie. Wózek wcale nie jest aż tak lekki, a to dlatego, że konstrukcję wykonano z bardzo solidnych, wytrzymałych materiałów. Aluminiowa rama w praktyce sprawia wrażenie cięższej niż na pierwszy rzut oka. Nie jest to gracz wagi cięższej, ale nie prowadzi również na rynku w kategorii “lekkość”.

Cechą charakterystyczną modelu Avi jest także kolor tapicerki. W testowanym egzemplarzu jest ona różowa, ale mamy aż 5 możliwości wyboru kolorów. Co istotne, nie są to tylko typowe dla wózków biegowych czerń czy różne odcienie szarości. Zresztą, to widać choćby po testowanym egzemplarzu. Dodatkowo występują również 3 wersje wykończenia ramy, co daje spore pole do popisu w ostatecznej konfiguracji kolorystycznej.

Recenzja video Cybex Avi

Codzienna obsługa wózka Cybex Avi jest bardzo intuicyjna. Wszelkiego rodzaju blokady, przyciski, które służą do regulacji, składania elementów, ich montażu lub demontażu, są oznaczone tym samym jasnym kolorem. Dzięki temu od razu widać, do czego służą. Złożenie wózka jest bardzo proste i wymaga dosłownie dwóch ruchów. A jeśli zdemontujemy koła, co również nie zajmuje dużo czasu, bez większych problemów powinniśmy zmieścić go w bagażniku większości samochodów, nawet miejskich.

Dla wygody użytkownika zamontowany został regulowany uchwyt pozwalający dopasować wysokość do wzrostu prowadzącego. Mamy także oczywiście dźwignię hamulca ręcznego oraz dodatkowy hamulec postojowy, zamontowany na belce pomiędzy tylnymi kołami. Inne elementy wpływające na funkcjonalność wózka Avi, to kosz pod siedziskiem, schowek za oparciem, a także spora budka pozwalająca na naprawdę duży zakres regulacji.

Szybko i stabilnie

Po ogólnym opisie testowanego modelu, nadszedł czas na praktykę! Umieszczenie dziecka w wózku nie sprawia dużych problemów. Siedzisko jest wystarczająco głębokie a regulacja długości pasów bezpieczeństwa bardzo prosta. Również wysokość mocowania pasów można szybko ustawić, by dziecku było wygodnie podczas wspólnych treningów.

Kiedy nasz mały pasażer siedzi już bezpiecznie w wózku, czas ruszać na trening. Chociaż wózek Cybex Avi posiada amortyzację, to dość szybko przekonałem się, że został zaprojektowany z myślą głównie o bieganiu po twardych nawierzchniach. Na dużych wybojach i wertepach możemy połączyć ogólną sztywność całej konstrukcji, co raczej nie jest najbardziej komfortowym uczuciem dla dziecka.

Zresztą po bliższym przyjrzeniu się oponom, widać że one również mają charakterystykę raczej sportową niż terenową. Nie znajdziemy na nich zbyt wielu nacięć ani wyżłobień. Są raczej gładkie, a efektem takiego podejścia jest duża ogólna szybkość wózka. Już sama konstrukcja nie stawia dużego oporu, a taki dobór opon dodatkowo pogłębia uczucie szybkości. Zdecydowanie model Aci pozwala na wykonywanie mocniejszych treningów. Jestem przekonany, że sprawdzi się dobrze również na zawodach w biegach ulicznych.

Kolejną cechą charakterystyczną modelu Cybex Avi, jest stabilność podczas biegu. Kiedy biegniemy po chodniku, asfalcie czy ścieżce rowerowej, wózek zachowuje się bardzo przewidywalnie. Prowadzenie jest pewne i można wręcz odnieść wrażenie, że koła się niemal przyklejone do nawierzchni. Tutaj swoją rolę spełniają duży rozstaw osi, szeroki rozstaw tylnych kół oraz ich lekkie nachylenie względem podłoża.

Oczywiście taka konstrukcja przekłada się w pewnym stopniu na zwrotność wózka. W rzeczywistości skręcanie nim nie należy do największych przyjemności. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to najważniejsza cecha w przypadku wózków przeznaczonych do biegania.

Ważną cechą są natomiast elementy poprawiające bezpieczeństwo. Wspomniałem już o pięciopunktowych pasach bezpieczeństwa. Ponadto mamy do dyspozycji skuteczny hamulec ręczny, a przy uchwycie zamontowano specjalną opaskę na nadgarstek, abyśmy przypadkowo nie puścili wózka podczas biegu.

Oprócz tego model Avi ma wiele elementów odblaskowych, co przekłada się na lepszą widoczność w nocy. A jak wiadomo, kiedy biegamy po ciemku, odblaski są naszym największym sprzymierzeńcem.

Podsumowanie

Wózek Cybex Avi to niewątpliwie udana konstrukcja, zwłaszcza jak na pierwsze kroki marki w segmencie modeli biegowych. Pomimo złudzenia lekkości i kruchości, podczas korzystania model ten daje realne poczucie solidności i bezpieczeństwa. A przy tym wszystkim wyróżnia się bezkompromisowym designem.

Ten wózek poleciłbym w szczególności biegaczom trenującym głównie na twardych, równych nawierzchniach. Dobrze powinien sprawdzić się także dla osób poszukujących wózka do startu imprezach ulicznych, a także na szybsze treningi. Specyfikacja modelu Cybex Avi sprawia, że zarówno Wy, jak i Wasza pociecha powinniście być zadowoleni z tego wyboru.

A jeżeli chcecie zobaczyć ten model na żywo i mieć okazję przetestować go w różnych warunkach, zachęcamy abyście odwiedzili stronę przetestuj-wózek.pl i zapisali się na wizytę w sklepie przy ulicy Pryzmaty 30 w Warszawie! Tam w towarzystwie doświadczonych doradców będziecie mogli organoleptycznie przekonać się o właściwościach tego modelu.

Niniejszy test wózka należy do cyklu recenzji modeli biegowych, które znajdziesz TUTAJ

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 1

Przeczytaj też

Po dwóch latach przerwy startujący w 13. PKO Poznań Półmaratonu będą mogli znowu poczuć na swoich piersiach ciężar medalu. Srebrny krążek przypomni biegaczom, że w miejscu, w którym ukończyli bieg, 100 lat temu rozpoczęła się […]

Medal 13.PKO Poznań Półmaratonu upamiętni 100-lecie Międzynarodowych Targów Poznańskich

Francois D’Haene podjął w tym roku duże ryzyko, złamał swoją zasadę – jeden wygrany bieg na 100 mil w roku. Zaledwie kilka tygodni po zwycięstwie w USA (brutalny Hardrock 100) stanął na linii startu UTMB. […]

UTMB TDS – najłatwiej się dostać, najtrudniej ukończyć [RELACJA]

W najbliższą niedzielę wystartują 43. Maraton Warszawski i 15. Półmaraton Warszawski. Już dziś wiadomo, iż będzie to impreza biegowa jakiej dotąd w stolicy jeszcze nie było – maraton, półmaraton, a do tego Bridgestone Sztafeta Maratońska […]

Półmaraton i Maraton Warszawski już w ten weekend!

80% wszystkich infekcji jest spowodowanych przez niedostateczną higienę rąk i to właśnie dłonie są nośnikiem zarazków wywołujących choroby, które mogą nieźle namieszać w planie treningowym biegacza. Jednymi z najprostszych i najbardziej efektywnych sposobów zapobiegania chorobom […]

Grypa w planie treningowym? Nie, dziękuję

Przeżyj niesamowitą przygodę i weź udział w pierwszej letniej edycji Suunto World Vertical Week. Popularne – wśród miłośników aktywności na świeżym powietrzu – wydarzenie odbędzie się w dniach 20 –26 września 2021 r. na całym […]

Weź udział w Suunto World Vertical Week i wygraj Suunto 9 Baro!

14. Bieg Trzech Kopców wystartuje za nieco ponad dwa tygodnie! Zapisy trwały niespełna tydzień i w tym czasie osiągnięty został ustalony limit 2000 uczestników. Prezentujemy trasę, z którą już 3 października zmierzą się biegacze. Uczestnicy […]

Trasa 14. Biegu Trzech Kopców

Circle K jako oficjalny Partner wspiera Fundację „Maraton Warszawski”, organizatora jednej z najpopularniejszych imprez biegowych – 43. Maratonu Warszawskiego. Sportowe emocje, rywalizacja, ale przede wszystkim dobra zabawa będą towarzyszyć biegaczom na trasie przebiegu. O dodatkowo […]

Circle K oficjalnym Partnerem 43. Maratonu Warszawskiego

Zawodnicy Maratonu i Półmaratonu Warszawskiego wystartują jednego dnia w ostatnią niedzielę września. Na listach startowych obu biegów widnieją nazwiska już ponad 10 000 biegaczy. Wciąż można wziąć udział w tym wyjątkowym święcie biegania w sercu stolicy […]

Wielkie bieganie 26 września w Warszawie – przed nami Maraton i Półmaraton Warszawski!