Trening > Ćwiczenia dla biegaczy > Trening
Czy warto się rozciągać?
Czy rozciąganie jest potrzebne? Coraz częściej wśród trenerów przygotowania motorycznego pojawiają się głosy, że niekoniecznie. Nadmiernie rozciągnięta grupa mięśniowa, to prosta droga do kontuzji.
Jak więc podchodzić do wszelkich form stretchingu, które zewsząd przekonują, że są najlepszą alternatywą dla umęczonych treningiem mięśni? Oto kilka wskazówek:
1. Zauważ i poczuj, które mięśnie Twojego ciała rzeczywiście potrzebują rozciągnięcia.
2. Poobserwuj, czy wprowadzony do regeneracji potreningowej stretching daje Ci oczekiwane korzyści – redukcję bólu, lepsze czucie danego rejonu ciała, czy umożliwia korektę techniki biegowej.
3. W pozycji rozciągającej nie trwaj dłużej niż ok. 30 sek., zatrzymując się przy pierwszym uczuciu rozciągania – NIE FORSUJ NOWEGO ZAKRESU RUCHU!
4. Upewnij się, że przyjęta pozycja jest starannie ustawiona, co zapewni Ci oddziaływanie na wybrane mięśnie.
Poniżej propozycja 4 ćwiczeń, które w dłuższej perspektywie pomogą Wam uniknąć kontuzji oraz poprawić technikę biegu.
Ćwiczenie dla biegaczy

Struktury rozciągane: Mięsień biodrowo – lędźwiowy, zginający staw biodrowy
Technika wykonania ćwiczenia: Z klęku podpartego wejdź w pozycję przedstawioną na zdjęciu. Kolano zgiętej nogi wysuń maksymalnie do przodu. Zauważ, że kolano nogi wyprostowanej powinno pozostać podparte na piłce. Przejdź powoli do pozycji podporu na przedramionach. Zacznij odpychać się od przedramion w tył, wsuwając wyprostowaną nogę głębiej na piłkę. Pozostań w końcowym zakresie ruchu, dopinając pośladek po stronie rozciąganej. Możesz w małym zakresie toczyć piłkę z boku do boku, nie rozluźniając zbytnio pośladka. Następnie zmień strony.
Oczekiwane wrażenie kinestetyczne: Uczucie rozciągania uda.
Wrażenie kinestetyczne, którego należy unikać: Błędy w wykonaniu spowodują ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
To tylko fragment artykułu. Więcej ćwiczeń znajdziesz w nr 64 “Magazynu Bieganie” dostępnym w aplikacji.
