fbpx

Dieta > Polecane > Promocje > Slider

Dieta roślinna a bieganie, jak to połączyć?

Eliminacja produktów odzwierzęcych z diety coraz rzadziej jest wyłącznie przejawem światopoglądu, a coraz częściej stanowi świadomy wybór podyktowany względami zdrowotnymi. Czy takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku biegaczy?

Na czym polega dieta roślinna?

Już na wstępie można wskazać, że biegaczy trenujących na diecie roślinnej, którzy ścigają się na bardzo wysokim poziomie, stale przybywa. Wśród nich można wymienić chociażby Fionę Oaks, czy legendarnego Scotta Jurka. Co ciekawe, większość z nich wybiera najbardziej restrykcyjną wersję diety roślinnej, czyli weganizm.

Nie ulega wątpliwości, że utrzymanie wysokiej wydolności organizmu przy jednoczesnym braku produktów odzwierzęcych jest możliwe. Pytanie brzmi, jak zrobić to mądrze.

Ogólne założenia wegańskiej diety roślinnej zakładają wyeliminowanie takich produktów, jak:

  • mięso i jego produkty pochodne;
  • ryby i owoce morza;
  • nabiał i jajka;
  • miód oraz produkty nim słodzone.

Daleko idące restrykcje kaloryczne mogą prowadzić do niedoboru wielu mikroelementów, ale także niedoszacowania wartości energetycznej posiłków. Wszystko to sprawia, że biegacz na diecie vege musi szczególnie zadbać o zbilansowanie menu. Dla osób, które nigdy nie ograniczały jadłospisu zadbanie o jadłospis może być problematyczne. Pomoże wtedy wizyta u dietetyka lub catering pudełkowy.

Makroskładniki w roślinnej diecie biegacza

Poszczególne makroskładniki to związki, z których Twój organizm czerpie materiał budulcowy i energię do działania. Skąd je dostarczać?

Węglowodany

Węglowodany to podstawowe źródło energii gromadzonej w formie glikogenu, głównie w mięśniach i wątrobie. Stają się głównym paliwem dla organizmu, jeżeli intensywność wysiłku przekracza 70% HR Max.

Przyjmuje się, że cukry powinny stanowić nawet 60-65% całkowitego zapotrzebowania kalorycznego. Najprostszy podział obejmuje węglowodany proste oraz złożone, przy czym te pierwsze nie powinny stanowić więcej niż 10-15% łącznej podaży energii z cukrów.

Dla sportowca szczególnie istotne są węglowodany złożone. Przyswajają się nawet przez kilka godzin, więc gwarantują stabilny dopływ energii, tak istotny podczas długich treningów. Uwalniająca się powoli insulina nie powoduje też hiper- oraz hipoglikemii.

Węglowodany złożone to również bogate źródło błonnika, który jest niezbędny do zachowania prawidłowego pasażu jelitowego i sprawnej perystaltyki. Przykładowe źródła węglowodanów złożonych w diecie wegan to:

  • ryż brązowy;
  • kasza gryczana;
  • płatki owsiane;
  • makaron razowy;
  • pieczywo razowe;
  • tortilla pełnoziarnista.

Białko

Proteiny to makroskładnik, którego najczęściej brakuje w diecie osób unikających mięsa. Ich podaż jest szczególnie istotna w przypadku osób aktywnych fizycznie, których zapotrzebowanie na białko wzrasta. Przyjmuje się, że biegacze średniodystansowi powinni spożywać między 1,5 do 1,7 g białka na kilogram masy ciała. Im dłuższy będzie jednak dystans lub trudniejsze warunki treningu albo wyścigu, tym protein należy przyjąć więcej.

Białko w diecie pozwala na sprawną regenerację i skrócenie czasu występowania opóźnionej bolesności mięśniowej (DOMS). Ten makroskładnik odpowiada również za prawidłowe działanie układu immunologicznego i zmniejszoną zapadalność na choroby.

Wbrew pozorom źródeł białka w diecie wegańskiej nie brakuje. Można wskazać chociażby na:

  • soczewicę;
  • tempeh;
  • tofu;
  • seitan;
  • konopię;
  • quinoę;
  • migdały.

Warto jednak pamiętać, że ilość białka w produkcie a jego profil aminokwasowy nie są tym samym. W niektórych produktach pochodzenia roślinnego nie występuje wystarczająco duża ilość aminokwasów egzogennych. Warto wtedy rozważyć ich dodatkową suplementację lub dobieranie składników z zachowaniem zasady komplementarności.

Dla osób, które chcą uzupełnić proteiny za pomocą odżywek producenci przygotowali gotowe preparaty na bazie białka ryżu, grochu, soi lub konopii.

Jako ciekawostkę można wskazać, że po dziś dzień pokutuje mit związany ze znacznie mniejszą biodostępnością białka roślinnego. Okazuje się jednak, że nasz organizm przyswaja je w 80-85%, podczas gdy odzwierzęce w 90-95%. Różnica nie jest więc tak duża!

Tłuszcze

Tłuszcz funkcjonuje jako główne źródło energii przy wysiłku o niskim natężeniu ( do 60-70% HR Max). Jego podaż jest kluczowa ze względu na pozytywny wpływ na funkcje poznawcze, budowę komórki oraz odporność, a także udział w syntezie niektórych hormonów (m.in. testosteronu). Rekomendowana podaż tłuszczów w diecie to między 20 a 30% dziennego spożycia kilokalorii.

Diety roślinne zawierają ogółem mniej lipidów niż menu zawierające produkty odzwierzęce, choć w znacznej mierze są to tłuszcze nienasycone, a więc zdrowe i pożądane w menu. Do wartościowych źródeł tłuszczów w diecie wegańskiej można zaliczyć:

  • oleje i oliwy roślinne (np. z oliwek, awokado, czarnuszki);
  • pestki i nasiona (np. dynia, słonecznik);
  • orzechy.

Warto pamiętać, że 1 gram tłuszczów dostarcza aż 9 kcal (dla porównania 1 gram węglowodanów lub białka to 4 kcal). Posiłki z wysoką zawartością tłuszczów powinny być więc odpowiednio mniejsze, aby zachować odpowiedni bilans kaloryczny.

Jak uzupełniać witaminy i mikroelementy?

Mikroskładniki, których zwykle brakuje w diecie wegańskiej to wapń oraz żelazo. Wapń dostarczysz, pijąc fortyfikowane napoje roślinne lub produkty sojowe. Z kolei żelazo znajduje się w zielonych liściastych warzywach. Jest to jednak pierwiastek w formie niehemowej, a więc gorzej przyswajany przez organizm. Możesz poprawić jego absorpcję poprzez łączenie go z produktami zawierającymi witaminę C lub piperynę.

Jeśli chodzi o witaminy, to biegacze powinni zwrócić uwagę głównie na niedobory B12 oraz witaminy D3. W obu przypadkach zaleca się włączenie suplementacji.

Dieta roślinna wcale nie musi przekreślać regularnych, intensywnych treningów. Może być za to pożywna, lekkostrawna i zróżnicowana. W ofercie Nice To Fit You znajdziesz zarówno dietę wegetariańską, jak i wegańską. Sprawdź, która bardziej Ci odpowiada i nie rezygnuj z aktywności fizycznej.

Nice To Fit You – dieta, z którą wszystko można

Bibliografia:

  1. https://dietetycy.org.pl/dieta-roslinna-w-sporcie/;
  2. https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/sportowiec-na-diecie-roslinnej/;
  3. https://dietetycy.org.pl/dieta-weganska-porady-dla-sportowcow-osob-cwiczacych/.
Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Oficjalnie igrzyska olimpijskie w Paryżu 2024 rozpoczynają się 26 lipca. Jednak na emocje związane z bieganiem poczekamy jeszcze kilka dni, bo zmagania lekkoatletów ruszają 1 sierpnia. Kogo z polskich biegaczek i biegaczy zobaczymy na paryskich […]

Reprezentacja biegowa na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024 i szanse medalowe

Kardiologa sportowego Łukasza Małka chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Profesor kardiologii, chętnie dzielący się wiedzą, chciałoby się rzec: z sercem na dłoni do pacjentów, a do tego praktykujący sportowiec amator. W tym odcinku z cyklu […]

Bawmy się sportem dla zdrowia! Kardiolog sportowy Łukasz Małek w Czy tu się biega?

Już w najbliższą sobotę ulice Warszawy zapełnią się biegaczami chcącymi upamiętnić 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. W biegu na 5 i 10 kilometrów wystartuje ponad 11 tysięcy osób! To już drugie wydarzenie z cyklu Warszawskiej Triady […]

Odliczanie do startu! Ostatnie wolne miejsca na 33. Bieg Powstania Warszawskiego

Lato rozgościło się u nas w najlepsze, a wraz z nim pora na pyszne sezonowe owoce. Łatwo dostępne i relatywnie tanie, stanowią wartościowy dodatek do diety osób aktywnych fizycznie. Poznaj sezonowe letnie owoce i dowiedz […]

Owoce, po które najlepiej sięgać latem (+ przepisy z ich wykorzystaniem)

Problem nadmiernej potliwości dotyka do 3% społeczeństwa. Wśród takich osób są również takie, które nie stronią od aktywności fizycznej. Jak wiadomo intensywny sport wzmaga jeszcze dodatkowo pocenie. Termoregulacja jest ważna, jednak chciałoby się ograniczyć nadmierne […]

Jak radzić sobie z problemem nadmiernej potliwości, będąc osobą aktywną?

Gościem specjalnym odcinka z cyklu Czy tu się biega? jest Agnieszka Cubała – pisarka i popularyzatorka historii specjalizująca się w tematyce powstania warszawskiego. Rozmowa krąży wokół książki „Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”, […]

Ich najważniejszy bieg to ten o życie. Sportowcy w czasach powstania warszawskiego. Agnieszka Cubała gościem specjalnym Czy tu się biega?

Już za chwilę, w poniedziałek, 22 lipca, wystartuje uchodzący za jeden z najtrudniejszych biegów świata – Badwater w Dolinie Śmierci w Stanach Zjednoczonych. Wśród zaledwie garstki wybrańców na starcie stanie Polka, Edyta Lewandowska. Co czuje […]

Edyta Lewandowska przed Badwater: jeszcze nigdy nie czułam się tak silna

W tym roku mija dokładnie sto lat od rozegrania pierwszego w Polsce, oficjalnego biegu na królewskim dystansie. Ten okrągły jubileusz świętować może każdy, kto czuje się częścią sportowego świata! Z wielką przyjemnością ogłaszamy, że istotnym […]

W Warszawie powstało Rondo Polskich Maratończyków! Sto lat polskiego maratonu!