fbpx

Droga do Rio – wyślijmy naszych biegaczy na Igrzyska!

Autor: Jakub Karasek • 17.12.2015

Droga do Rio

Jakub Nowak, Danuta Urbanik i Emil Dobrowolski liczą na wsparcie biegowej społeczności. Fot. Facebook.com/dankaurbanik1

Dzięki inicjatywie Fundacji Run and Fun, każdy może wesprzeć przygotowania trójki polskich biegaczy do walki o uzyskanie minimów na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro 2016. Danuta Urbanik, Emil Dobrowolski i Jakub Nowak liczą na wsparcie internetowej społeczności (nie tylko biegowej), umożliwiające im optymalne przygotowania do nadchodzącego sezonu. Sezonu, który dla tej trójki może okazać się najważniejszym w karierze.

Projekt Droga do Rio

Droga do Rio, bo o tej inicjatywie Fundacji Run and Fun mowa, powstał z myślą o młodych, uzdolnionych polskich biegaczach, którzy obecnie mają jeden główny cel: sierpień 2016 r. spędzić w Rio de Janeiro i reprezentować Polskę na najważniejszych w nadchodzącym roku zawodach sportowych na świecie – Igrzyskach XXXI Olimpiady. Aby ułatwić Danucie Urbanik, Emilowi Dobrowolskiemu i Jakubowi Nowakowi spełnienie tych marzeń, na portalu pomagam.pl ruszyła zbiórka, której celem jest zgromadzenie kwoty 75 tys. zł, umożliwiającej wspomnianej trójce profesjonalne przygotowanie do sezonu. Na pomysł akcji wpadł Stefan Batory, prezes Fundacji Run and Fun, przedsiębiorca, a prywatnie także biegacz, ultramaratończyk. Jak sam mówi, wierzy, że akcja może zakończyć się sukcesem:

Dance, Emilowi i Jakubowi niewiele brakuje do tego żeby osiągnąć wynik kwalifikujący na Igrzyska i uważam, że warto im pomóc w przygotowaniach. Ponieważ sam biegam amatorsko to zdaję sobie sprawę jak ważny jest odpowiedni trening, regeneracja i dieta przed ważnym startem. Jedną z lepszych form przygotowań do Igrzysk Olimpijskich są wyjazdy na górskie obozy treningowe. Wtedy sportowcy są skupieni na treningu, nie myślą o pracy i domowych obowiązkach. Mają wtedy wolną głowę i mogą całkowicie poświęcić się bieganiu. Chciałbym żeby w taki sposób mogli się przygotowywać polscy sportowcy, którzy mają szansę na kwalifikację na Igrzyska. Nie każdy z nich może sobie jednak pozwolić na taki wyjazd. Dlatego powstał pomysł, żeby zebrać pieniądze, które zostaną przeznaczone na obozy treningowe dla trójki zdolnych zawodników.

Zebrane środki umożliwią biegaczom spokojne przygotowania do nadchodzącego sezonu i poświęcenie się w stu procentach treningom. Dzięki wsparciu będą mieli zapewnioną odnowę biologiczną, indywidualnie dobraną dietę, a przede wszystkim wezmą udział w górskich obozach przygotowawczych w odpowiednim klimacie. Przed Danutą Urbanik, Emilem Dobrowolskim i Jakubem Nowakiem walka o uzyskanie jak najlepszych czasów w swoich koronnych konkurencjach oraz o osiągnięcie minimów PZLA uprawniających do reprezentowania Polski na Igrzyskach Olimpijskich.

Poznajmy nieco bliżej sylwetki naszych nadziei na występ w Rio de Janeiro:

Danuta Urbanik

Danka to zawodniczka startująca głównie na dystansach 800 m i 1500 m. Należy do ścisłej czołówki średniodystansowych biegaczek w Polsce i jest jedyną z całej trójki beneficjentów projektu, która w życiu biegała już na poziomie, który dałby jej kwalifikację olimpijską (na dystansie 800 m). Rekordy życiowe zawodniczki reprezentującej KKS Victoria Stalowa Wola (800 m – 2:00:84, 1500 m – 4:07:95), uprawniają ją do tego, by poważnie myśleć o wypełnieniu minimów PZLA na Igrzyska Olimpijskie na dystansach średnich (800 m – 2:01:00, 1500 m – 4:06:00). Danuta jest aktualną brązową medalistką kraju w biegu na 1500 m (w Krakowie przegrała jedynie z Sofią Ennaoui oraz Angeliką Cichocką). Jej ambicje sięgają jednak zdecydowanie wyżej. Zapewnia, że:

Moje przygotowania idą dobrze, dużo uwagi skupiliśmy z trenerem na wytrzymałości i sile, której ostatnimi czasy mi brakowało. Obecnie jestem w lepszej dyspozycji niż rok wcześniej. A to dlatego, że nie robiłam długiej przerwy po sezonie 2015 i wcześnie rozpoczęłam przygotowania. Jeśli tylko zdrowie dopisze, to wiem że uda mi się uzyskać kwalifikację

Emil Dobrowolski

Emil Dobrowolski pokazał w ostatnich miesiącach, że jest niezwykle walecznym i rozwojowym zawodnikiem. W 2014 r. został wicemistrzem Polski w maratonie. Wiosną 2015 r. nie udało mu się powtórzyć tego sukcesu (w Mistrzostwach Polski zajął 4. miejsce z czasem 2:17:27). Jednak już kilka miesięcy później na trasie 16. PKO Poznań Maratonu stoczył pasjonującą walkę o zwycięstwo z faworyzowanymi Kenijczykami. Emil wygrał ten bieg jako pierwszy Polak od 2006 r., ustanowił nowy rekord życiowy (2:13:50) i dał rywalom wyraźny sygnał, że będzie liczył się w walce o prawo udziału na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r. Emil przekonuje:

Dzięki inicjatywie Fundacji Run and Fun zostałem objęty projektem Droga do Rio. Polega on na publicznej zbiórce pieniędzy na nasze przygotowania do osiągnięcia kwalifikacji olimpijskiej w Rio de Janeiro w 2016 roku. Zebrane środki będą przeznaczone na suplementację, fizjoterapeutów oraz obozy sportowe. Obecnie kończę pierwszy obóz przygotowawczy w Wałczu, gdzie pracowałem sporo nad siłą i wytrzymałością. Pod koniec stycznia wybieram się na obóz wysokogórski do Albuquerque w Stanach Zjednoczonych. Są tam idealne warunki do treningu o tej porze roku. Dobre warunki pogodowe, świetne trasy biegowe oraz zaplecze treningowe i optymalna wysokość pozwolą mi spokojnie trenować i zaprocentują sukcesem w kwietniowym maratonie.

Jakub Nowak

Jakub Nowak to stosunkowo nowe nazwisko w stawce czołowych polskich maratończyków. Podopieczny Marka Jakubowskiego, co prawda, był od kilku lat obecny w szerokiej czołówce polskich biegaczy długodystansowych, zdobył nawet brązowy medal Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych w Krakowie w 2014 r., ale na królewskim dystansie zadebiutował dopiero w 2015 r. Jednak jak już zadebiutował, to z przytupem! W swoim pierwszym starcie w maratonie osiągnął czas 2:14:09 (lepiej niż m.in. Marcin Chabowski czy Henryk Szost) i od razu zdobył tytuł wicemistrza Polski. Pomimo krótkiego maratońskiego stażu jest jednym z głównych pretendentów do walki o miejsce w reprezentacji na Igrzyska.

Obecnie przebywam na zgrupowaniu w Wałczu, podczas którego rozpoczęliśmy już przygotowania do sezonu 2016 i uzyskania wskaźnika kwalifikacyjnego na IO. Planujemy jeszcze z trenerem ok. 3 zgrupowania przygotowawcze przed maratonem, w tym ok. 8-10 tygodniowe w Albuquerque w Nowym Meksyku. Dlaczego akurat tam? Przygotowywałem się w tym miejscu do mojego tegorocznego debiutu na królewskim dystansie. Odpowiednia temperatura, świetne warunki treningowe oraz wysokość ok 1800 m n.p.m. dają perspektywę odpowiedniego przygotowania i osiągnięcia wymarzonego wyniku. Projekt “Droga do Rio”, w którym wspiera nas Fundacja Run and Fun, jest rozwiązaniem, które może umożliwić w pełni zrealizowanie koncepcji przygotowań do kwalifikacji, stwarzając odpowiednie warunki treningowe i zaplecze w postaci suplementacji i wsparcia fizjoterapeutycznego.

Jak można pomóc?

Każdy, kto chce wesprzeć  naszych zawodników w przygotowaniach do nowego sezonu powinien odwiedzić stronę pomagam.pl/drogadorio  i nacisnąć przycisk „Wesprzyj”. Następnie należy zadeklarować kwotę, jaką chcemy zasilić zbiórkę, opcjonalnie wybrać nagrodę i zostawić komentarz, a na końcu przelać środki na konto zbiórki, wpisując w tytule przelewu “darowizna na cele statutowe” (jest to warunek konieczny do przekazania darowizny zgodnie z zasadami funkcjonowania wpłat dla Fundacji i Stowarzyszeń). Nawet w przypadku, gdy nie uda się zebrać całej kwoty, zgromadzone środki zostaną podzielone na trzy równe części i zostaną przekazane każdemu z uczestników projektu. Zbiórka zakończy się 20 stycznia 2016 r. Później pozostaje już tylko trzymanie kciuków za naszych sportowców i obserwowanie jak wygląda ich własna droga do Rio.

Link do strony internetowej projektu Droga do Rio.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger