fbpx

Triathlon > TRI: Ludzie > Triathlon

F. Guidi z Cannondale-Garmin Team: Talentów szukamy wśród amatorów [WYWIAD]

cannondale-garmin

Fot. Krzysztof Ciuba / MANEJO PR

Amerykańska drużyna kolarska Cannondale-Garmin przyjechała do Polski, aby walczyć o zwycięstwo w rozpoczynającym się dzisiaj Tour de Pologne. Polscy kibice mieli okazję zobaczyć się z nią z bliska podczas zorganizowanego przez Garmin Polska spotkania, które odbyło się w sobotnie popołudnie w warszawskim Adgar Park West. O codziennym życiu zawodowej drużyny porozmawiałam z dyrektorem sportowym teamu na Tour de Pologne, Fabrizio Guidim.

Jak wygląda typowy dzień kolarza teamu Cannondale-Garmin?

Zawodnicy zazwyczaj jedzą śniadanie o ósmej rano i godzinę później wyruszają na trening, który trwa 4-6 godzin. Po powrocie jedzą lunch, udają się na masaż i mają trochę czasu dla siebie. Rzadko robią dwa treningi dziennie – zazwyczaj tylko wtedy, gdy cykl treningowy narzuca nam konieczność trenowania także na rowerach czasowych. Wolimy jednak zrobić jeden długi trening, jako że trenowanie dwa razy dziennie to zawsze pewna komplikacja techniczno-logistyczna.

Czy poza sezonem kolarze dostają wolną rękę, jeśli chodzi o aktywności poza kolarstwem? Czy są jakieś zabronione dla nich dyscypliny sportu?

Wielu z nich ma wpisane w kontrakcie, że nie może uprawiać niebezpiecznych dyscyplin. Jako niebezpieczną uznajemy na przykład piłkę nożną. Jest nie tylko bardzo kontuzjogenna, lecz także zupełnie niepotrzebna kolarzom – pracują tam inne grupy mięśni, wzorzec ruchu jest zupełnie różny. Nie mamy oczywiście bezpośredniego wpływu na to, co zawodnicy robią w domowym zaciszu, ale mogę powiedzieć na pewno, że unikanie takich aktywności nie jest dla kolarzy trudne, zwłaszcza wtedy, gdy są trochę podmęczeni. Na co dzień trenują dyscyplinę, w której nie brak im adrenaliny, więc nie mają potrzeby szukania sobie dodatkowych bodźców. Poza tym kolarstwo to trudna dyscyplina, która wymaga poświęceń i cierpliwości. Kolarze z teamu są gotowi na tego rodzaju reżim, bo jeżdżąc w zawodowym teamie mają naprawdę dobre życie. Jeżdżą po świecie, spotykają się z wieloma ciekawymi ludźmi, mają doskonałą opiekę. Raczej nie mają ochoty, żeby zrobić sobie pod górkę.

Ile dni w roku team spędza razem?

Nie za wiele – około miesiąca – ale należy pamiętać, że jest nas naprawdę dużo, około 80 osób. Nie ma więc zbyt częstej możliwości utrzymania nas wszystkich w jednym miejscu! W naszym teamie oprócz zawodników są managerowie, lekarze, fizjoterapeuci, kucharze… To naprawdę liczna grupa!

Ile kalorii zawodnicy zjadają w trakcie dnia wyścigowego, a ile w dniu treningowym?

Trudno to precyzyjnie określić – zależy to od specyfiki wyścigu, okresu treningowego, a nawet od konkretnego kolarza, ale nierzadko spalają nawet 6 tysięcy kalorii w ciągu dnia. Przez to wielu ludziom może się wydawać, że to niedorzeczne, że cały czas jedzą, a są bardzo szczupli. A to czysta matematyka.

W jaki sposób szukacie talentów do drużyny? Macie jakiś specjalny program wyszukiwania młodych, perspektywicznych kolarzy?

Zazwyczaj szukamy takich ludzi podczas zawodów kolarskich. Są typy imprez, na których można wyłowić naprawdę zdolnych zawodników.

Chodzi pewnie głównie o imprezy juniorskie?

Właśnie nie – szukamy talentów na zawodach dla amatorów. Juniorzy są niewystarczająco ukształtowani, żeby móc powiedzieć o którymś z nich: to będzie mistrz świata. Rekrutowanie juniora do teamu to duże ryzyko. Trudno jest określić, czy młody zawodnik za kilka kolejnych lat nadal będzie tak dobrze pracował, czy jego parametry fizjologiczne będą dawać perspektywy na dalszy rozwój. Poza tym w ciągu tych kilku lat, pomiędzy juniorem a dorosłym zawodnikiem, ciało dramatycznie się zmienia. Nie jesteśmy też w stanie sprawdzić wielu umiejętności, które przydają się w zawodowym kolarstwie, na przykład nie da się zgadnąć, czy dany zawodnik będzie dobry w górach. Dzieje się tak po pierwsze dlatego, że junior zwyczajnie nie miał jeszcze okazji poważnie pościgać się w górach, ponadto dochodzi kwestia, o której wspomniałem przed chwilą – parametry ciała, które mogą ewoluować, nie zawsze w tę stronę, którą byśmy chcieli.

Czy w ciągu roku kolarze często borykają się z problemami zdrowotnymi, które zakłócają ich plan treningowy?

Na szczęście niezbyt często – są pod naprawdę dobrą, kompleksową opieką. Lekarze i fizjoterapeuci czuwają nad tym, aby każdy problem stłumić w zarodku, zanim zacznie być poważną przeszkodą w treningu. Oczywiście i tak zdarzają się przeziębienia, choroby i kontuzje, nawet takie, które wykluczają zawodnika z całego sezonu. Staramy się jednak w miarę możliwości nie dopuszczać do takich sytuacji.

cannondale-garmin

Fot. Krzysztof Ciuba / MANEJO PR

Fabrizio Guidi (ur. 1972) to były kolarz zawodowy, mający na koncie ponad 40 zwycięstw w prestiżowych wyścigach, m.in. dwukrotny triumf na etapach Giro d’Italia i trzykrotny na Vuelta a Espana. Karierę zakończył w 2007 roku, po trzynastu latach ścigania.
W tegorocznym Tour de Pologne liderem teamu Cannondale-Garmin jest Moreno Moser, 25-letni Włoch, który palmę zwycięstwa w polskim wyścigu dzierżył już w 2012 roku. Wszystkim kolarzom życzymy powodzenia i samych dobrych chwil spędzonych na polskich trasach.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Joanna Skutkiewicz

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Jest sobota, jest Parkrun – to zdanie zna w całej Polsce wiele tysięcy uczestników cotygodniowego wydarzenia promującego aktywność. Wydarzenia, które jest zdecydowanie czymś więcej niż biegiem na 5 km. Na czym polega fenomen Parkruna? Jak […]

Jest sobota, jest Parkrun. O fenomenie biegu na 5 km w miejskim parku opowiada Jakub Fedorowicz [podcast]

W przeddzień jednego z najpiękniejszych dni w roku, w dodatku w pięknym miesiącu maju, spotkały się przy mikrofonie dwie biegające matki: Justyna Kostrzewska i Ewa Paciorek. Kobiety, które na co dzień są zabiegane dosłownie i […]

Matki to kobiety zabiegane z natury. Justyna Kostrzewska i Ewa Paciorek [podcast]

Za nami jubileuszowy, 20. Cracovia Maraton, a już niebawem – 14 czerwca, w samo południe, rozpoczną się zapisy do 9. Cracovia Półmaratonu Królewskiego! Meta ponownie w TAURON Arenie Kraków! Największa pod względem frekwencji impreza z […]

9. Cracovia Półmaraton Królewski: 14 czerwca początek zapisów!

Jedynie do 30 maja potrwają zapisy elektroniczne na Plum Ekiden 2023. To oznacza, że impreza dla biegowych zespołów, która odbędzie się w Białymstoku w pierwszy weekend czerwca jest już za pasem. Kto jeszcze nie zdążył […]

Plum Ekiden w Białymstoku – to już ostatnie dni zapisów!

Zapalenie rozcięgna podeszwowego, nazywane również ostrogą piętową, jest jednym z najczęstszych problemów dotykających biegaczy. Jest to schorzenie, które powoduje ból w okolicy pięty, utrudniając codzienną aktywność fizyczną. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny zapalenia rozcięgna podeszwowego, […]

Zapalenie rozcięgna podeszwowego u biegaczy – przyczyny, leczenie, ćwiczenia

Miasto Żychlin już po raz trzeci będzie gościć biegaczy z województwa łódzkiego. Rywalizacja toczona będzie na dwóch dystansach – 5 i 10 km. Zawody odbędą się 11 czerwca (niedziela), a dla najlepszych przewidziano nagrody finansowe. […]

Emocje biegowe w Żychlinie. Biegi na 5 i 10 kilometrów już 11 czerwca

Bieganie jest sportem mocno eksploatującym ciało. Przeciążenie organizmu po treningu może mocno dawać się we znaki. W poniższym artykule przedstawiamy suplementy pomagające uporać się z tym problemem. Zmęczenie po treningu objawy Suplementy na przeciążenie organizmu […]

Zmęczenie po bieganiu? Zobacz co postawi Cię na nogi

Na stronie i w aplikacji eobuwie.pl trwa właśnie mega wyprzedaż obuwia sportowego do biegania i trekkingu. Do 31 maja w promocyjnych cenach można kupić buty topowych marek takich jak: adidas, ASICS, CMP, New Balance, Columbia […]

Trwa wyprzedaż obuwia do biegania na eobuwie.pl. Macie czas tylko do końca maja!