fbpx

Górska przygoda. Od czego zacząć?

Autor: Redakcja • 07.02.2018
Mat. prasowy

Mat. prasowy

Bieganie to wymagający, ale piękny sport szczególnie, jeśli mamy w planach bieganie po górach. Jest to dyscyplina, która nie wymaga jedynie silnego organizmu, lecz przede wszystkim charakteru. Nawet ból, zmęczenie i otarcia nie przysłonią ogromnej satysfakcji, jaką przynosi wysiłek w wyjątkowych okolicznościach natury. Poza tym, gdzie można lepiej wyciszyć umysł niż w otoczeniu górskich szczytów?

Biegi górskie wiążą się ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym. To także sprawdzian dla psychiki. Po którym kilometrze powiemy sobie dość? Dla wielu to jednak nie tylko zwykły sport, a fascynująca przygoda. Nawet najlepszy sprzęt nie zagwarantuje nam bezpieczeństwa w górach, jeśli nie będziemy przygotowani na niecodzienny wysiłek organizmu.

– Na nierównej, pełnej kamieni drodze nietrudno jest o kontuzję, dlatego do biegów górskich należy przygotowywać się cały rok. Ważne jest, aby wzmocnić wszystkie mięśnie ciała, a szczególnie nóg. Można to osiągnąć, wykonując ćwiczenia w domu lub na siłowni, jednak zawsze warto znaleźć namiastkę górskiego terenu w swojej okolicy. W miastach, mogą to być po prostu parki lub tereny leśne. Nawet w stolicy mamy możliwość „zdobyć szczyty” takie, jak Górka Szczęśliwicka czy Kopiec Cwila. Nie możemy też przy tym zapominać o odpowiednio zbilansowanej diecie – mówi dietetyk 4Faces, Monika Prześlakowska.

Zdrowe podejście do odżywania

Kolejna kwestia, o której nie można zapomnieć, to odpowiednie odżywanie, zarówno w trakcie biegu, jak i na co dzień. Nie możemy dopuścić, aby w naszym organizmie pojawiły się jakiekolwiek niedobory.

– Zwiększony wysiłek sprawia, że rośnie nasze całkowite zapotrzebowanie na energię. Jeśli chcemy je pokryć, musimy odpowiednio zwiększyć podaż energii dostarczanej wraz z jedzeniem. Deficyt pożywienia może sprawić, że osłabimy nasze mięśnie, co na pewno nie jest naszym celem. Warto więc skonsultować się ze specjalistą przed podjęciem intensywnych treningów, aby proces ten był dopasowany pod nas – dodaje Monika Prześlakowska. Im bliżej startu, tym bardziej powinniśmy zwracać uwagę na wybór produktów bogatych w białko i węglowodany. Przed startem należy także zadbać o odpowiednie nawodnienie. Na drogę można zaopatrzyć się w batony dla sportowców i dużą ilość wody oraz dodatkowo napoje izotoniczne. Warto też wybrać się do lekarza i wykonać kompleksowe badania, w tym kardiologiczne, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Strój do zadań specjalnych

Kiedy nabierzemy pewności, że możemy ruszyć w góry, czas na dobór odpowiedniego stroju. Zacznijmy od podstaw, czyli specjalistycznego obuwia. W tym wypadku istotny czynnik to podeszwy przystosowane do trudnych warunków na trasie, czyli np. osuwających się kamieni i błota. Niezbyt rozsądne będzie wyruszenie w trasę w zupełnie nowych butach, dlatego najlepiej wypróbować je wcześniej podczas treningów. Na nogi możemy też nałożyć stuptuty, czyli specjalne ochraniacze, odporne na wilgoć.

Strój uzależniamy od warunków atmosferycznych, nie zapominając o ochronie przed słońcem i nagłym deszczem. Podstawowy „zestaw awaryjny” to czapka z daszkiem, okulary, wielofunkcyjna chusta (można z niej zrobić czapkę), peleryna i lekkie ubrania, które po złożeniu nie zajmują wiele miejsca. Jeśli chodzi o gadżety, to na wyprawę dobrze zaopatrzyć się w czołówkę, składane teleskopowo kijki i bukłak na wodę z wężykiem, który możemy załadować do plecaka. Przed rozpoczęciem biegu, sprawdźmy, czy wszystko jest odpowiednio wyregulowane. W plecaku nie powinno zabraknąć kremu ochronnego na skórę narażoną na odparzenia i otarcia, plastrów i środka odkażającego.
——————————————————————————————————————————————–
4Faces to specjalistyczne, multibrandowe salony sportowe, należące do spółki OTCF, która jest również właścicielem marek sportowych 4F oraz Outhorn. Salony 4Faces to starannie wyselekcjonowana oferta marek sportowych, wsparcie
sprzedawców-ekspertów, serwis sprzętu sportowego oraz szeroki wachlarz usług w Body Center, gdzie klienci uzyskają porady dietetyka i trenera personalnego, dopasowując optymalne parametry treningowe do możliwości organizmu. Dzięki profesjonalnym urządzeniom, klienci mogą dobrać i przetestować na bieżni odpowiednie obuwie sportowe. Salony 4Faces znajdują się w Warszawie, Katowicach i Poznaniu. facebook.com/Sport4Faces

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger