Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia
Halowe Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce – w jakich konkurencjach mamy szanse medalowe?
Już w piątek 1 marca w Glasgow ruszają Halowe Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce. Znamy już skład reprezentacji Polski na tę imprezę. Kogo z polskich sportowców stać w tym sezonie na włączenie się do walki o medale? Zapraszamy do naszej analizy.
Z ostatnich Halowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce Polacy przywieźli 2 medale. W 2022 r. w Belgradzie świetną dyspozycją wykazały się nasza wieloboistka Adrianna Sułek (uzyskała wynik lepszy niż poprzedni rekord świata, ale Noor Vidts zodbyła jeszcze więcej punktów) oraz sztafeta kobiet 4×400 m. Polki pobiegły wówczas w składzie: Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Kinga Gacka, Justyna Święty-Ersetic, w eliminacjach także Aleksandra Gaworska. W tym roku w Glasgow nie zobaczymy Adrianny Sułek, która niespełna miesiąc temu urodziła dziecko, a skład sztafety kobiecej 4×400 będzie się mocno różnił od tej, która zdobyła medal 2 lata temu. W jakich konkurencjach upatrujemy zatem szans medalowych?
Kobiety
W reprezentacji Polski na Halowe Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce w Glasgow znajdziemy aż 13 zawodniczek, z czego wszystkie reprezentują konkurencje biegowe. Na najkrótszym dystansie, czyli biegu na 60 m już możemy liczyć na wiele emocji. Wszystko oczywiście za sprawą Ewy Swobody, która w tym sezonie halowym spisuje się znakomicie. Polka jedzie do Anglii z drugim wynikiem sezonu na 60 m (7,01 s) i liczy na poprawę miejsca z ostatnich halowych mistrzostw świata, gdzie zakończyła rywalizację tuż za podium (zabrakło 0,02 s do medalu). Do jej najgroźniejszych rywalek należy zaliczyć Julien Alfred z Saint Lucii (6,99 s w tym sezonie), Zaynab Dosso z Włoch oraz Amerykanka ALeia Hobbs (obie biegały 7,02 s w tym roku). Ewa Swoboda dobrze zna halę w Glasgow, gdyż właśnie tam w 2019 r. została Halową Mistrzynią Europy. Dorzucenie do listy swoich osiągnięć medalu Halowych Mistrzostw Świata byłoby największym sukcesem Polki w karierze.
Analizując szanse medalowe polskich biegaczek, nie można zapomnieć o Pii Skrzyszowskiej, czyli Mistrzyni Europy w biegu na 100 m przez płotki, jednak jej najlepszy tegoroczny rezultat na 60 m przez płotki jest 9. na światowych listach. Polka może powalczyć o podium, chociaż wydaje się, że 1. miejsce jest poza zasięgiem kogokolwiek poza Devyne Chalrton, czyli tegorocznej rekordzistki świata. Tia Jones, która w tym sezonie również biega tak szybko, w Glasgow nie wystartuje. W tej sytuacji w walce o medale powinny liczyć się Nadine Visser, Masai Russel, aktualna halowa mistrzyni świata Cyrena Samba Mayela i właśnie Pia Skrzyszowska.
W biegach na dystansach 800 m i 1500 m trudno liczyć na szanse medalowe – sam występ polskich zawodniczek w finale byłby bardzo dużym osiągnięciem, gdyż świat biega naprawdę szybko. Nie jest także łatwo oszacować formę polskiej sztafety 4×400 m. Do Glasgow nie pojedzie nasza najmocniejsza specjalistka w tej konkurencji Natalia Kaczmarek, nie będzie też dopiero powracającej do rywalizacji Igi Baumgart-Witan. Najlepszym indywidualnym rezultatem w tym sezonie halowym z polskiej reprezentacji legitymuje się Marika Popowicz-Drapała. Jej czas 51,87 s to halowy rekord świata w kategorii Masters, ale na tegorocznych światowych listach daje 31. miejsce. Nawet równa forma i bieganie na poziomie najlepszych tegorocznych wyników może Polkom nie wystarczyć do nawiązania walki z Holandią, USA, Jamajką czy Wielką Brytanią.
Mężczyźni
W przypadku mężczyzn nasi reprezentanci wystartują w 3 konkurencjach biegowych, ale realne szanse na włączenie się w walkę o medale wydaje się mieć jedynie Jakub Szymański w biegu na 60 m przez płotki, czyli tegoroczny rekordzista kraju w tej specjalności. Wynik 7,47 s z Dusseldorfu daje mu na listach światowych 9. miejsce. Rzecz w tym, że w zasadzie wszyscy rywale, którzy w tym roku biegali szybciej od Polaka, pojawią się w Glasgow. W tym przypadku szybciej oznacza nawet 0,2 s. Jednak pamiętajmy, że Szymański to także Halowy Wicemistrz Europy i potrafi zmobilizować się na najważniejsze starty.
Krzysztof Kiljan, który również wystartuje w biegu na 60 m przez płotki na światowych listach ma 29. wynik w tym sezonie. W podobnych rejonach (35. wynik) w swojej specjalności (bieg na 800 m), plasuje się w tym sezonie Mateusz Borkowski. W przypadku tych zawodników trudno oczekiwać zatem czegoś więcej niż walki np. o awans do finału. Na światowych listach w indywidualnym biegu na 400 m próżno również szukać polskich biegaczy w pierwszej 100. Ba, najlepszy z Polaków w tym sezonie Maksymilian Szwed jest na 170. pozycji. I chociaż w sztafecie 4×400 m liczy się cała drużyna, to raczej nie oczekujemy niespodzianki na miarę wyników z 2018 r., kiedy Polacy zostali Halowymi Mistrzami Świata i okrasili ten rezultat rekordem świata. Sam występ w finale może okazać się planem maksimum w przypadku polskiej reprezentacji.
Halowe Mistrzostwa Świata 2024 odbędą się w Glasgow w dniach 1-3 marca 2024 r. Zawody można będzie oglądać na żywo na kanałach Telewizji Polskiej.
Program – Konkurencje z udziałem Polaków
Piątek – 1 marca:
12:40 – 800 m kobiet, eliminacje (Angelika Sarna, Anna Wielgosz)
13:22 – 800 m mężczyzn, eliminacje (Mateusz Borkowski)
20:05 – 1500 m kobiet, eliminacje (Martyna Galant, Weronika Lizakowska)
Sobota – 2 marca
11:10 – 60 m ppł mężczyzn, eliminacje (Krzysztof Kiljan, Jakub Szymański)
12:20 – 60 m kobiet, eliminacje (Magdalena Stefanowicz, Ewa Swoboda)
20:10 – 60 m ppł mężczyzn, półfinały (ew. Krzysztof Kiljan, Jakub Szymański)
20:45 – 60 m kobiet, półfinały (ew. Magdalena Stefanowicz, Ewa Swoboda)
22:30 – 60 m ppł mężczyzn, FINAŁ (ew. Krzysztof Kiljan, Jakub Szymański)
22:45 – 60 m kobiet, FINAŁ (ew. Magdalena Stefanowicz, Ewa Swoboda)
Niedziela – 3 marca
11:25 – 60 m ppł kobiet, eliminacje (Pia Skrzyszowska, Weronika Nagięć)
12:10 – 4×400 m mężczyzn, eliminacje (Polska)
12:38 – 4×400 m kobiet, eliminacje (Polska)
12:50 – skok wzwyż mężczyzn, FINAŁ (Norbert Kobielski)
20:00 – skok o tyczce mężczyzn, FINAŁ (Piotr Lisek, Robert Sobera)
20:40 – 60 m ppł kobiet, półfinały (ew. Pia Skrzyszowska, Weronika Nagięć)
21:15 – 4×400 m mężczyzn, FINAŁ (ew. Polska)
21:30 – 4×400 m kobiet, FINAŁ (ew. Polska)
22:00 – 60 m ppł kobiet, FINAŁ (ew. Pia Skrzyszowska, Weronika Nagięć)
22:45 – 1500 m kobiet, FINAŁ (ew. Martyna Galant, Weronika Lizakowska)
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.