fbpx

Sprzęt > Buty do biegania > Sprzęt > Buty do biegania > obuwie treningowe > Sprzęt

HOKA Clifton 9 – lekkość i amortyzacja [TEST]

Producent zapewnia, że HOKA Clifton 9 to but uniwersalny, dostosowany do codziennych treningów. Najnowsza edycja modelu jest bardziej amortyzowana od swojego poprzednika, a przy tym lżejsza. Czy zapewnia to jednak dostateczny komfort?

Buty biegowe tej marki część z nas kojarzy głównie z ekstremalnie grubą podeszwą. HOKA Clifton 9 to jednak odpowiedź na kolejne potrzeby rynku, które uformowały się w ciągu ostatnich kilku lat – maksimum amortyzacji, sprężystości przy zachowaniu jak najniższej wagi.

HOKA Clifton 9
HOKA Clifton 9 przykuwają uwagę designem

Kolejna edycja Cliftonów nie tylko spełnia te warunki, ale wręcz śrubuje parametry. „Dziewiątka” jest bowiem odchudzona o 4 gramy, przy jednoczesnym podwyższeniu podeszwy o 3 mm. Wynika to w dużej mierze z zastosowania formowanej kompresyjnie pianki. W efekcie model damski w rozm. 38 waży niewiele ponad 200 g. Męski (rozm. 42,5) to raptem 250 g. Jeszcze kilka lat temu, przy tak dużej amortyzacji, zejście poniżej 300 g było marzeniem każdego producenta.

Pierwsze wrażenia po wyjęciu z pudełka? Buty są bardzo ładne. I bynajmniej nie chodzi o kolory (chociaż pastelowy róż w połączeniu z granatem prezentuje się bardzo przyzwoicie). Linia buta jest zgrabna. Mimo grubej podeszwy, HOKA Clifton 9 robi wrażenie lekkiego i dynamicznego.

Cholewka jest prawie pozbawiona szwów, w dotyku bardzo przyjemna. Zgodnie z zapewnieniem producenta, siateczka cholewki pochodzi z recyclingu. Uwagę zwraca również zszyty z cholewką język – miękki, obiecujący komfort na wysokim poziomie. Zapiętek jest lekko usztywniany, a jego szczyt wyprofilowany w taki sposób, aby nie ocierał ścięgna Achillesa.

HOKA Clifton 9
HOKA Clifton 9 to dobrze amortyzowany model

Z założenia model ten jest butem uniwersalnym, dostosowanym do codziennego treningu na utwardzonej powierzchni. Czy tak rzeczywiście jest? Sprawdźmy.

HOKA Clifton 9 – wrażenia z treningów

Pierwsze 10 km po asfalcie z Cliftonami okazały się bardzo przyjemne. Buty są komfortowe, a amortyzacja wyraźnie odczuwalna. Przy tym pięta nie zapada się jak w miękkich kapciach. Podeszwa miło współpracuje ze stopą. Cholewka mogłaby być jednak minimalnie szersza. Buty nie spowodowały otarć, jednak czułam bardzo lekki nacisk na mały palec. Jeśli masz więc szeroką stopę, lepiej przymierz buty przed zakupem.

Nie miałam okazji biegać w ciepłe dni, jednak dosyć cienka cholewka oraz liczne otwory wentylacyjne sugerują dobrą oddychalność.

HOKA Clifton 9 sprawdzi się na długich wybieganiach

Buty dobrze sprawdziły się również podczas swobodnych treningów po leśnych ścieżkach.

A co z szybszymi akcentami? Clifton 9 nie jest butem ani startowym, ani treningowo-startowym. Ich dynamika nie jest w stanie sprostać wycieniowanym modelom. Jednak podeszwa jest na tyle sprężysta, a but lekki, że daje sobie radę również przy nieco szybszych treningach.

Dobrze wiedzieć! Drop podeszwy (wysokość pięta-palce) wynosi 4 mm. Osoby nieprzyzwyczajone mogą więc czuć początkowo ból łydek. Warto wtedy stopniowo wdrażać treningi w tych butach.

HOKA Clifton 9
HOKA Clifton 9 cieszy komfortem

Dla kogo jest ten model?

To model dla każdego, kto ceni sobie lekkość i amortyzację. Mogą zwrócić na niego uwagę zarówno osoby początkujące, jak i wytrawni biegacze. Clifton 9 jest butem uniwersalnym, przystosowanym do pokonywania wielu kilometrów po asfalcie. Dobrze sprawdzi się zatem jako codzienny towarzys treningów zarówno pod kątem 10 km, jak i maratonu.

Również jeśli nie walczysz o bardzo wyśrubowany czas na dystansie 42,195 m oraz czujesz się w tym modelu komfortowo, możesz zabrać ten model na start.

Obuwie HOKA Clifton 9 znajdziecie w sklepbiegacza.pl. Jeśli szukasz butów do biegania, zobacz nasze pozostałe testy butów do biegania.

Ocena redakcji

Recenzja obuwia została przygotowana na zlecenie dystrybutora marki HOKA. Redakcja zaznacza, że jej opinia jest rzetelna i zleceniodawca nie miał wpływu na jej treść.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Iwona Ludwinek-Zarzeka

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Oficjalnie igrzyska olimpijskie w Paryżu 2024 rozpoczynają się 26 lipca. Jednak na emocje związane z bieganiem poczekamy jeszcze kilka dni, bo zmagania lekkoatletów ruszają 1 sierpnia. Kogo z polskich biegaczek i biegaczy zobaczymy na paryskich […]

Reprezentacja biegowa na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024 i szanse medalowe

Kardiologa sportowego Łukasza Małka chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Profesor kardiologii, chętnie dzielący się wiedzą, chciałoby się rzec: z sercem na dłoni do pacjentów, a do tego praktykujący sportowiec amator. W tym odcinku z cyklu […]

Bawmy się sportem dla zdrowia! Kardiolog sportowy Łukasz Małek w Czy tu się biega?

Już w najbliższą sobotę ulice Warszawy zapełnią się biegaczami chcącymi upamiętnić 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. W biegu na 5 i 10 kilometrów wystartuje ponad 11 tysięcy osób! To już drugie wydarzenie z cyklu Warszawskiej Triady […]

Odliczanie do startu! Ostatnie wolne miejsca na 33. Bieg Powstania Warszawskiego

Lato rozgościło się u nas w najlepsze, a wraz z nim pora na pyszne sezonowe owoce. Łatwo dostępne i relatywnie tanie, stanowią wartościowy dodatek do diety osób aktywnych fizycznie. Poznaj sezonowe letnie owoce i dowiedz […]

Owoce, po które najlepiej sięgać latem (+ przepisy z ich wykorzystaniem)

Problem nadmiernej potliwości dotyka do 3% społeczeństwa. Wśród takich osób są również takie, które nie stronią od aktywności fizycznej. Jak wiadomo intensywny sport wzmaga jeszcze dodatkowo pocenie. Termoregulacja jest ważna, jednak chciałoby się ograniczyć nadmierne […]

Jak radzić sobie z problemem nadmiernej potliwości, będąc osobą aktywną?

Gościem specjalnym odcinka z cyklu Czy tu się biega? jest Agnieszka Cubała – pisarka i popularyzatorka historii specjalizująca się w tematyce powstania warszawskiego. Rozmowa krąży wokół książki „Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”, […]

Ich najważniejszy bieg to ten o życie. Sportowcy w czasach powstania warszawskiego. Agnieszka Cubała gościem specjalnym Czy tu się biega?

Już za chwilę, w poniedziałek, 22 lipca, wystartuje uchodzący za jeden z najtrudniejszych biegów świata – Badwater w Dolinie Śmierci w Stanach Zjednoczonych. Wśród zaledwie garstki wybrańców na starcie stanie Polka, Edyta Lewandowska. Co czuje […]

Edyta Lewandowska przed Badwater: jeszcze nigdy nie czułam się tak silna

W tym roku mija dokładnie sto lat od rozegrania pierwszego w Polsce, oficjalnego biegu na królewskim dystansie. Ten okrągły jubileusz świętować może każdy, kto czuje się częścią sportowego świata! Z wielką przyjemnością ogłaszamy, że istotnym […]

W Warszawie powstało Rondo Polskich Maratończyków! Sto lat polskiego maratonu!