fbpx
Rozcięgno podeszwowe łączy się przez kość piętową ze ścięgnem Achillesa

Zdrowie i motywacja > Ciało biegacza > Zdrowie i motywacja

Kontuzje biegacza: rozcięgno podeszwowe i ścięgno Achillesa [OBJAWY I LECZENIE]

Rozcięgno podeszwowe łączy się przez kość piętową ze ścięgnem Achillesa

Rozcięgno podeszwowe łączy się przez kość piętową ze ścięgnem Achillesa

Te dwie struktury z pewnością wielu z was dały się we znaki. Są nimi rozcięgno podeszwowe i ścięgno Achillesa. Zanim zaproponujemy sposób postępowania w przypadku wystąpienia kontuzji, postaramy się wam przybliżyć odrobinę anatomii.

Tekst: Katarzyna Kucab-Klich

Rozcięgno podeszwowe to silna struktura łącznotkankowa, składająca się z pięciu pasm, rozciągniętych od guza piętowego do podstawy palców. Spełnia funkcję stabilizacyjną dla stopy, ustawiając ją odpowiednio podczas chodu i biegu. W fazie podparcia utrzymuje stopę w ustawieniu neutralnym, podczas odbicia ustawia ją supinacyjnie.

Ścięgno Achillesa określane jest często jako najsilniejsze ścięgno ludzkiego ciała. Stanowi przyczep mięśni brzuchatego łydki i płaszczkowatego do guza piętowego, tym samym odpowiedzialne jest za zgięcie podeszwowe stopy. Energia z tego ścięgna umożliwia odbicie od podłoża.

Problemy z rozcięgnem podeszwowym i ścięgnem Achillesa mogą być związane z nieprawidłową biomechaniką stopy. Ma to miejsce w przypadku jej pronacyjnego ustawienia, ale także stopy wydrążonej. Wtedy rozcięgno zamiast stabilizować, zaczyna ulegać przeciążeniom, a i samo ścięgno Achillesa zaczyna być niesymetrycznie obciążane. Ale stopa pronująca to tylko początek góry lodowej, jest z pewnością powiązana z koślawością kolan, co z kolei wskazuje na osłabienie siły mięśnia pośladkowego wielkiego, najważniejszego „napędowego” mięśnia biegacza.
W tym miejscu odsyłamy do naszego wcześniejszego artykułu, gdzie zaproponowaliśmy testy funkcjonalne, pozwalające wychwycić słabe ogniwa ciała.

Na uszkodzenia obu struktur narażeni są biegacze, którzy realizują intensywne treningi, a wykazują wymienione powyżej zaburzenia. Przyczyn kontuzji należy także szukać w nagłej progresji objętości bądź intensywności jednostek treningowych. Mogła mieć miejsce także całkiem prozaiczna sprawa – zbyt radykalna zmiana typu obuwia, na przykład odrzucenie butów z amortyzacją na rzecz minimalistycznych, bez zachowania koniecznej ostrożności w wydłużaniu dystansów pokonywanych w nowych butach.

Objawy

Jak to zwykle bywa u biegaczy, pierwszym niepokojącym objawem entezopatii rozcięgna podeszwowego jest ból pod piętą, szczególnie tuż po wstaniu z łóżka. Zaniepokoić powinno także utrzymujące się wtedy uczucie sztywności stopy. Podobny objaw daje stan zapalny ścięgna Achillesa. Podczas treningu ból mija bądź staje się mniej dotkliwy, co tłumaczyć można chwilową poprawą ukrwienia i zwiększeniem elastyczności tkanki przy równoczesnym wydzielaniu endorfin – naturalnych środków przeciwbólowych. Stan zapalny ścięgna Achillesa wiązać się może z jego pogrubieniem, opuchlizną i miejscowym ociepleniem. Podczas ruchu stopy czasami można wyczuć charakterystyczne trzeszczenie.

Lekceważenie objawów przez dłuższy czas może doprowadzić do powstania przewlekłego stanu zapalnego, który niestety trudno się goi, bądź do częściowego naderwania, bądź nawet całkowitego zerwania rozcięgna lub ścięgna Achillesa. W najlepszym przypadku zwłóknienia, jako pozostałość po stanie zapalnym, doprowadzą do utraty elastyczności i funkcji amortyzacji stopy. Tego nie chce żaden biegacz – nawracających kontuzji i gorszych wyników.
Warto również zaznaczyć, że ze względu na bliskość anatomiczną obu struktur i ich funkcjonalną współzależność, narażone na kontuzje są obie struktury.

Ponieważ obie dolegliwości – zaniedbane – przebiegają z bólem i okresowo wyłączają z aktywności fizycznej, należy jak najszybciej znaleźć ich przyczyny i rozpocząć celowaną fizjoterapię. Powinna ona obejmować działania doraźne, zmniejszające ból i optymalizujące proces gojenia, jak również długofalowe, pozwalające unikać kontuzji w przyszłości.

Co robić, by pozbyć się kontuzji? Jakie ćwiczenia zastosować? Tego dowiesz się z tygodnika BIEGANIE nr 15/2019. Możesz go pobrać bez trudu w aplikacji mobilnej Magazyn Bieganie.

wiecej-znajdziesz-w-tygodniku-bieganie-3

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Bernard Kiprotich Too z Kenii zwycięzcą PKO Gdynia Półmaratonu. Pokonał trasę w czasie 1:03:54. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka – Valentine Jebet, która potrzebowała 1:10:24 na dotarcie do mety. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię […]

Rekord Polski M45 wśród mężczyzn i debiut w półmaratonie Mistrzyni Europy. Podium należało jednak do Kenijczyków – PKO Gdynia Półmaraton za nami!

5 tysięcy osób pobiegnie w biegu głównym. W PKO Gdynia 5K oraz biegach dziecięcych Frugo Kids Run ponad tysiąc. W trakcie biegowego weekendu będzie śniadanie dla zawodników i rywalizacja rodziców z wózkami. Podczas konferencji prasowej […]

Gdynia czeka na biegaczy. PKO Gdynia Półmaraton startuje już w ten weekend!

Fundacja „Maraton Warszawski” kontynuuje współpracę z Nationale-Nederlanden. Już 28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się areną wielkich sportowych emocji, społecznego zaangażowania i promocji zdrowego stylu życia. 47. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zapowiada się […]

Zwiększona pula miejsc i sponsor tytularny 47. Maratonu Warszawskiego!

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego wideoreportażu z TAURON 22. Cracovia Maratonu, który odbył się 6 kwietnia 2025 roku oraz zorganizowanych dzień wcześniej: OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o […]

TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące – oficjalne wideo

Kto by pomyślał, że od pierwszej edycji GWiNT Ultra Cross minęło 10 lat! Tymczasem już za chwilę będziemy odliczać minuty do startu kolejnej odsłony tego popularnego w Wielkopolsce biegu ultra. Zanim jednak gromkimi brawami przywitamy […]

10 lat biegowej pasji: GWiNT Ultra Cross już w najbliższy weekend!

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział