fbpx

Bez kategorii

Kosmiczne biegowe ostatki, czyli Valencia Marathon 2022

Już jutro, w niedzielę 4 grudnia, odbędzie się ostatni wielki tegoroczny maraton. Piekielnie mocna elita wraz z 30 tysiącami biegaczy amatorów opanują po raz kolejny ulice Walencji.

Maraton w Walencji przebojem wdarł się do światowego topu. Organizatorzy mocno postawili na piekielnie szybką elitę, a kolejni zwycięzcy z roku na rok osiągali bardzo wartościowe wyniki. Niewątpliwie pomaga w tym bardzo płaska trasa i optymalna zazwyczaj pogoda. Rekord trasy to równe 2:03, ustanowione przed 2 laty przez Kenijczyka Evansa Chebeta. Również w tym samym roku pobity został rekord wśród kobiet- świetne 2:17:16.

Brama mety Valencia Marathon robi wrażenie

To oni powalczą o zwycięstwo

Siedmiu zawodników tegorocznej elity ma życiówki poniżej 2:05, a aż 150 zawodników może poszczycić się wynikiem poniżej 2:20 w maratonie lub 1:06 w półmaratonie. Pogoda na jutrzejsze zawody zapowiada się bardzo obiecująco (rok temu biegaczom mocno dokuczał dość silny wiatr), więc być może maraton w Walencji znowu zszokuje świat kosmicznymi wynikami.

Elita mężczyzn

 • Getaneh Molla (Etiopia) – 2h03:34
 • Tamirat Tola (Etiopia) – 2h03:39
 • Dawit Wolde (Etiopia) – 2h04:27
 • Jonathan Korir (Kenia) – 2h04:32
 • Hiskel Tewelde (Erytrea) – 2h04:35
 • Chalu Deso (Etiopia) – 2h04:53
 • Gabriel Geay (Tanzania) – 2h04:55
 • Workineh Tadesse (Etiopia) – 2h05:09
 • Goitom Kifle (Erytrea) – 2h05:28
 • Lencho Tesfaye (Etiopia) – 2h06:18

Elita kobiet

 • Sutume Kebede (Etiopia) – 2h18:12
 • Tiki Gelana (Etiopia) – 2h18:58
 • Etagegne Woldu (Etiopia) – 2h20:16
 • Amane B. Shankule (Etiopia) – 2h20:48
 • Tadelech Bekele (Etiopia) – 2h21:40
 • Monicah Ngige (Kenia) – 2h22:13
 • Biruktayit Eshetu (Etiopia) – 2h22:40
 • Meseret Gebre (Etiopia) – 2h23:11
 • Adawork Aberta (Etiopia) – 2h23:39
 • Majida Maayouf (Maroko) – 2h24:09
 • Sinead Diver (Australia) – 2h24:11
 • Fancy Chemutai (Kenia) – 2h24:27
 • Letesenbet Gidey (Etiopia) – rekord świata w półmaratonie (01:02:52)

Liczną grupę biegaczy stanowić będą również Polacy. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku najlepszymi okazali się być: Krystian Zalewski (2:10:14) oraz Katarzyna Jankowska (2:27:07).

Droga do Biura Zawodów i EXPO Valencia Marathon

Miejsce przyjazne biegaczom

Walencja jest bardzo wdzięcznym miejscem do biegania. Tutejsze władze bardzo dbają o biegaczy – w mieście jest bardzo dużo ścieżek do biegania oraz całej infrastruktury z bieżniami stadionowymi na czele. Ogrody Turia czy nadmorska promenada to ulubione miejsca wybierane na jogging.

W całym mieście widać, że tysiące biegaczy z różnych stron świata przybyło na jutrzejszy maraton. Ogromne wrażenie robi niesamowita meta, która położona jest nad wodą w Muzeum Sztuki i Nauki (Ciudad de las Artes y las Ciencias). Organizatorzy dosłownie na wodzie wybudowali kilkusetmetrowy dobieg do mety.

Valencia Marathon od kuchni

Wszystko jest perfekcyjnie zorganizowane – odbiór pakietów startowych mimo ogromu ludzi przebiega bardzo sprawnie. W pakiecie startowym biegacze oprócz koszulek technicznych New Balance (jeden ze sponsorów) otrzymują m.in. saszetkę z wazeliną, przekąski, batony, czy naładowaną kartę na komunikację miejską (w tym przejazd na lotnisko). Na expo wielkością zdecydowanie wyróżnia się stoisko New Balance. Poza nim, jak to się mówi, wielkiego szału nie ma. Na pewno, jeśli chodzi o ilość stoisk, to expo jest mniejsze niż te, jakie możemy zwiedzać przy okazji maratonów z serii World Marathon Majors. Za to lokalizacja – na terenie chyba najbardziej rozpoznawalnego obiektu w mieście – robi niesamowite wrażenie.

Valencia Marathon wystartuje w niedzielę, 4 grudnia o godzinie: 8:15. Poinformujemy Was o pierwszych zawodnikach na mecie, dlatego warto obserwować fanpage Facebook Magazyn Bieganie. Wyniki online dostępne będą na stronie wydarzenia.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Tomasz Sałkowski

Podoba ci się ten artykuł?

4 / 5. 2

Przeczytaj też

Jakie korzyści może odnieść sponsor imprezy biegowej? Czy celem zaangażowania we współpracę z organizatorem musi być zwiększenie sprzedaży? I jak takie partnerstwo przekłada się na aktywność biegową pracowników firmy? O współpracy firmy Plum, sponsora tytularnego […]

Adrianna Szumska, Plum: „Niektórzy się śmieją, że szefowa kazała im biegać”

Biegać może każdy, nawet od najmłodszych lat, jednak ważne by w tym wieku plan treningowy był ułożony tak, aby trening sprawiał radość dziecku. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przed pierwszymi treningami biegowymi maluchów.

Bieganie dzieci – jak sprawić by treningi były dobrą zabawą?

Właśnie wystartowały zapisy na drugi z trzech biegów słynnej Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”. Uczestnicy wystartują w sobotę 29 lipca, aby upamiętnić wydarzenia z 1944 roku i oddać hołd Bohaterom. Oprócz standardowej wersji – […]

Ruszyły zapisy na 32. Bieg Powstania Warszawskiego!

Czy chorując na cukrzycę, nadciśnienie albo astmę możemy biegać? Albo czy powinniśmy w jakiś sposób ograniczać swoje treningi? Na liście potencjalnych przeciwwskazań do uprawiania tego wymagającego sportu jest wiele mitów. Postanowiliśmy się z nimi rozprawić. Sprawdzamy też co naprawdę powinno biegacza powstrzymać przed wysiłkiem kierując go do lekarza.

Czy bieganie jest dla każdego? Schorzenia, które mogą w tym przeszkodzić (ale nie muszą!)

bieg z narastającą prędkością

Chcąc osiągnąć poziom sportowy Kenijczyków, najłatwiej sięgnąć po ich własną broń – trening, przed którym nawet najlepszym uginają się kolana i który nigdy nie będzie nudny.

Bieg z narastającą prędkością. Jak go wykonać poprawnie?

Robert Karaś jest nowym rekordzistą świata na dystansie 10 x Ironman! Zawody Brasil Ultra Tri składające się z 38 km pływania, 1800 km roweru i 422 km biegu, pokonał z czasem ok. 164 godzin. Poprzedni […]

Jest rekord świata! Robert Karaś na mecie 10-krotnego Ironman!

Jest sobota, jest Parkrun – to zdanie zna w całej Polsce wiele tysięcy uczestników cotygodniowego wydarzenia promującego aktywność. Wydarzenia, które jest zdecydowanie czymś więcej niż biegiem na 5 km. Na czym polega fenomen Parkruna? Jak […]

Jest sobota, jest Parkrun. O fenomenie biegu na 5 km w miejskim parku opowiada Jakub Fedorowicz [podcast]

W przeddzień jednego z najpiękniejszych dni w roku, w dodatku w pięknym miesiącu maju, spotkały się przy mikrofonie dwie biegające matki: Justyna Kostrzewska i Ewa Paciorek. Kobiety, które na co dzień są zabiegane dosłownie i […]

Matki to kobiety zabiegane z natury. Justyna Kostrzewska i Ewa Paciorek [podcast]