fbpx

Kto biega 10 kilometrów poniżej 27 minut?

Autor: Marek Tronina • 12.06.2013

Chris Solinsky. Fot. Wikimedia Commons

Chris Solinsky. Fot. Wikimedia Commons

Ilu zawodników złamało do tej pory granicę 27 minut na dystansie 10 000 metrów? Odpowiedź: 31. Ilu spośród nich pochodzi z Afryki? Odpowiedź: 30. Jedynymi białymi w tym towarzystwie są Amerykaninie Chris Solinsky, który swojego wyczynu dokonał w maju 2010 roku*.

*Tekst pochodzi z kwietnia 2011 roku. Od tamtej pory do grona białych, którzy pobiegli poniżej 27 minut na dychę, dołączył Galen Rupp.

A teraz zerknijmy na jeszcze ciekawsze porównanie. Pierwszy wykres pokazuje zależność między wynikami a wagą zawodników, którzy zeszli poniżej 27 minut na 10.000 metrów. Na osi X – czasy (im bliżej wartości 0 tym lepszy wynik), a na osi Y – masa ciała każdego z nich. Pytanie dla ambitnych: która kropka oznacza Solinsky’ego?

WYKRES 10 KM PONIZEJ 27 MINUT. Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska

 Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska

Tak, to nie pomyłka. Solinsky waży 73 kilogramy, podczas gdy średnia waga pozostałych 30. zawodników to 55,6 kg, przy czym najcięższy spośród całej trzydziestki waży 64 kg – czyli o całe 9 kilo mniej niż Amerykanin. Dodajmy do tego drugi wykres – wzrost. Otóż średnia wysokość  afrykańskiej trzydziestki to 169 cm (przy czym najwyższy z nich miał 1,82 m). Solinsky mierzy 185 cm.

Wzrost biegaczy osiągających czas poniżej 27 minut na 10 km. Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska

 Wzrost biegaczy osiągających czas poniżej 27 minut na 10 km. Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska

Wnioski? Nazbyt pochopny brzmi zapewne, że niski wzrost i niska masa ciała gwarantują sukcesy w biegach długich. Gwarantować nie gwarantują, ale wygląda na to, że… bardzo się przydają. Dodajmy do tego genialne warunki do treningu i naturalny tryb życia, a wyczyn Solinsky’ego będzie jeszcze bardziej godny uznania.

Na marginesie jeszcze jedna ciekawostka. Interesującą zależność zaobserwował przed mniej więcej dekadą Frank Marino, który w roku 2010 badał wpływ wagi na wyniki w biegach. Otóż próba na dystansie 8 kilometrów pokazała, że o ile w wysokiej temperaturze lżejsi biegacze uzyskują lepsze wyniki niż ciężsi, o tyle test w warunkach chłodu wykazał… brak różnic w osiąganych rezultatach.

Waga biegaczy osiągających czas poniżej 27 minut na 10 km. Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska

 Waga biegaczy osiągających czas poniżej 27 minut na 10 km. Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska

Ale i tak nie zmienia to faktu, że Afrykanie wygrywają z resztą świata talentem.

Marek Tronina, „10 kilometrów poniżej 27 minut?”, Bieganie kwiecień 2011

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger