fbpx

Liga Biegowa: “W tej rywalizacji wygrywa każdy” [WYWIAD]

Autor: admin • 11.09.2017

liga biegowa

Tylko do końca września można dołączyć do Ligi Biegowej, z jednoczesnym zachowaniem punktów, które udało nam się wybiegać na startach przez cały rok. Dlaczego jednak warto dołączyć do rywalizacji i na czym ona tak naprawdę polega? O tym rozmawiamy z Iwoną Ludwinek, która prócz współtworzeniem magazynbieganie.pl, zajmuje się właśnie Ligą Biegową.

Redakcja: Kto tworzy Ligę Biegową?

Iwona: Chcesz pewnie wiedzieć, czy jesteśmy biegaczami? Oczywiście. Cały ligowy team trenuje i startuje w zawodach od wielu lat.

Lubicie rywalizację?

Jeśli chodzi o mnie, to oczywiście! To jeden z elementów sportu, również amatorskiego. Między innymi po to startuję w zawodach, czekam na listę z wynikami biegu. Lubię widzieć siebie w rankingach, porównywać siebie z innymi. Nawet jeżeli daleko mi do ścigaczy z pierwszej dziesiątki. Wyniki motywują do dalszej pracy.

Liga Biegowa w dużej mierze opiera się na rywalizacji, jednak wygrywać mogą nie tylko ultra ścigacze.

To prawda. Zasady Ligi Biegowej są tak opracowane, by nie tylko czas, ale również częstotliwość startów się liczyła, zaangażowanie. W ogólnym rozrachunku, czy ktoś dostanie na koniec roku nagrodę czy nie, to i tak wygrywa, bo… regularnie biega, a być może również motywuje innych do aktywności.

Być może dlatego naszych uczestników jest tak wielu (obecnie prawie 7 tys. i ta liczba stale rośnie). Bardzo się cieszymy, że są z nami. Szczególnie, że nasi użytkownicy, to nie tylko nazwiska na liście, ale w dużej mierze osoby mocno identyfikujące się z Ligą. Codziennie dostajemy mnóstwo maili – od zwykłych podziękowań za to że jesteśmy, po propozycje udoskonalania Ligi na różnych polach. Bo Liga to przecież nie tylko rywalizacja i nagrody.

Ludzie nie biegają w Lidze tylko dla nagród?

Motywacje do biegania w Lidze są różne. Są tacy, którzy skupiają się głównie na wynikach i oni skrupulatnie planują każdy weekend pod kątem startów i zdobywania punktów. Ale jest sporo takich osób, które traktują Ligę jako jeden z elementów motywacji do biegania i możliwości bycia w danej społeczności. Cieszą się z każdego punktu, wskoczenia z pozycji 3453 na 2987. Porównują swoje wyniki z wynikami znajomych. Inni z kolei ścigają się głównie w ramach lig prywatnych, czyli rywalizują wyłącznie ze swoimi kolegami z pracy lub z osiedla.

Dodatkowo ludzie zaglądają na stronę Ligi, by zerknąć na kalendarz biegów, porównać swoje wyniki z wynikami osób z tej samej kategorii wiekowej czy tej samej miejscowości. Nawet nie pod kątem rywalizacji, ale zwykłej ciekawości.

Opcji do wykorzystania jest wiele. Nie mamy wątpliwości, że każdy znajdzie w Lidze miejsce dla siebie.

Jest wrzesień, zatem tak naprawdę ostatnie miesiące rywalizacji. Czy można się jeszcze zapisywać do Ligi i liczyć na wygraną?

Tak, jeszcze do końca września można się zarejestrować na Lidze Biegowej, bez straty punktów za biegi, w których brało się udział od stycznia 2017 r. Zatem obecni liderzy wciąż mogą się czuć zagrożeni. Wszystko się jeszcze w rankingach może wydarzyć!

Zauważyliśmy, że Liga to jednak nie tylko strona internetowa z rankingami.

Nie tylko. W każdy wtorek na warszawskiej Agrykoli organizujemy darmowe treningi biegowe. Co tydzień pojawiają się artykuły poradnicze odnośnie treningu, diety, motywacji. Ponadto organizujemy szereg konkursów, w których do wygrania są pakiety na biegi w całej Polsce, gadżety do biegania. Tych działań będzie dużo więcej. Sami się nie możemy doczekać!

Moglibyście uchylić rąbka tajemnicy?

Plany mamy duże, ale żeby je zrealizować, potrzeba czasu, bardzo dużo pracy i zaangażowania. A szczególnie tego ostatniego nam nie brakuje!

Z bieżących działań możemy zdradzić, że właśnie przygotowujemy instruktażowe materiały wideo, w których podpowiadamy, jak biegać szybciej, dłużej i bez kontuzji. Nasze spotkania biegowe odbywają się wyłącznie w Warszawie, a przecież nasi użytkownicy mieszkają w różnych zakątkach Polski. Chcieliśmy, żeby biegacze z całego kraju mogli skorzystać z wiedzy naszych trenerów.

A czy planujecie w przyszłym roku rozszerzyć listę punktowanych biegów o inne dystanse? Na pewno wiele osób czeka na to, by móc wpisywać sobie punkty z zawodów w ultramaratonach.

Na razie nie planujemy włączać innych dystansów. Ale w dalszej perspektywie – być może? Nie mówimy nie.

Na pewno jednak będziemy wprowadzać lekką korektę zasad Ligi Biegowej od przyszłego roku. Już niebawem roześlemy uczestnikom formularz, w którym będą mogli zgłaszać wszelkie pomysły i uwagi dotyczące działania naszej strony internetowej. Zależy nam, by uczestnicy Ligi Biegowej mogli ją z nami tworzyć, wspólnie się rozwijać. Chcemy, by dobrze się z nami czuli. Bo w końcu wszyscy jesteśmy biegaczami i tworzymy wspólną przestrzeń w naszym biegowym światku.

Liga Biegowa to darmowy portal biegowy i dobra zabawa pozwalająca rywalizować z innymi biegaczami 365 dni w roku. Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Więcej informacji na ligabiegowa.pl oraz na Facebooku: facebook.com/LigaBiegowa/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger