fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia > Biegi zagraniczne > Wydarzenia > Zdrowie i motywacja

Ma 73 lata i właśnie przebiegł 50 km w tempie 4:44/km

Dziarski 73-latek Gene Dykes nie zwalnia tempa. I to dosłownie. W ostatni weekend pokonał 50 km w czasie 3:56:43, poprawiając rekord świata w swojej kategorii wiekowej o 19 minut.

Już sam fakt, że osoba w wieku 73 lat jest w stanie samodzielnie przebiec 50 km jest godny uznania. A kiedy robi to w tempie, które stanowi wyzwanie dla wielu amatorów biegania na znacznie krótszych odcinkach, ręce same składają się do oklasków. Gene Dykes przebiegł 50 km w tempie po 4:44/km. Tym samym został rekordzistą świata w kategorii 70-74 już na 3. dystansie.

O wyczynach młodego duchem Amerykanina pisaliśmy już na łamach naszego portalu, gdy w maratonie osiągnął czas lepszy niż legendarny Ed Whitlock. W wieku 71 lat przebiegł królewski dystans w 2:54:23 (tempo 4:07/km). Jak się jednak okazało, choć trasa biegu miała atest, zawody nie były zgłoszone do oficjalnego kalendarza amerykańskiego związku lekkoatletycznego i rekord nie został ratyfikowany. Znacie skądś ten przypadek?

Jaki jest sekret tak wysokiej formy amerykańskiego weterana w wieku 73 lat? Przede wszystkim zachowanie zdrowego rozsądku i umiaru w treningach. Dykes uważa, że zwłaszcza w młodym wieku bieganie powinno być zabawą a nie treningiem. Sam zresztą czekał dość długo z rozpoczęciem biegowej kariery, bo zaczął trenować w wieku… 58 lat. Pokonał wówczas maraton w czasie 3:43 w debiucie.

Oprócz tego Gene przynajmniej 1 raz w tygodniu odpoczywa od biegania, łącznie tygodniowo pokonuje ok. 60-80 km i wykonuje zróżnicowane treningi. W jego planie znajdziemy zarówno powtórzenia na odcinkach 200-metrowych, jak i długie biegi w narastającym tempie. Jako mocniejsze jednostki często wykorzystuje również starty w zawodach. Ma także kilka swoich przekonań wbrew popularnym wierzeniom: nie rozciąga się, nie stosuje treningu uzupełniającego i stara się startować jak najczęściej.

Jeżeli chcecie zobaczyć, z jaką werwą porusza się ponad 70-letni biegacz, zobaczcie sami Gene’a Dykesa w akcji podczas badań wydolnościowych:

W biegowych planach Dykes ma jeszcze co najmniej jeden atak na rekord świata w maratonie w swojej kategorii. Na listach wciąż oficjalnie widnieje przy tym dystansie nazwisko Eda Whitlocka. Amerykanin chce zmierzyć się z czasem 2:54:48 w październiku w Londynie.

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 3

Przeczytaj też

Plan Przygoda zaczyna się teraz, zwłaszcza z nowym modelem od fińskiej marki Suunto. Właśnie zadebiutował Suunto 5 Peak, czyli lekki i wytrzymały multisportowy zegarek z GPS, z którym jeszcze łatwiej można osiągać wyznaczone cele. Nowy, […]

Premiera nowego modelu zegarka Suunto 5 Peak

adidas podsumowuje miniony rok, który był jednym z najbardziej wyjątkowych sezonów w historii w rywalizacji elity biegów ulicznych, a dla twórców kolekcji adidas ADIZERO okazją do świętowania najbardziej udanego sezonu w historii. W tym okresie […]

adidas Running wspomina rekordowy dla kolekcji adidas ADIZERO rok 2021

Ile tak naprawdę trzeba biegać, aby dobrze przygotować się do półmaratonu? Eksperci Magazynu Bieganie: Marcin Nagórek i Jakub Karasek, poruszyli ten istotny temat w ramach akcji “Trenuję do 16. Półmaratonu Warszawskiego”. Zapraszamy do obejrzenia:

Jak często i ile biegać? [VIDEO]

Przebieżki i podbiegi to jedne z podstawowych środków treningowych w arsenale każdego biegacza. Z powodzeniem mogą wykonywać je nie tylko zaawansowani, ale także osoby zupełnie początkujące. Czym dokładnie są i kiedy w trakcie treningu powinniśmy […]

Przebieżki i podbiegi w planie treningowym – jak realizować?

Sprawdź jak wypadł w naszych testach komplet odzieży Nessi Sportswear! To polska marka, która od początku swojego istnienia wyróżnia się niebanalnym wzornictwem, odważnymi kolorami oraz wysoką jakością. Oto produkty, które znajdziecie w naszej recenzji: Bluza […]

Recenzja video odzieży zimowej Nessi Sportswear

Wielka sensacja w USA – 37-letnia Keira D’Amato, łącząca sport z pracą oraz wychowaniem dwójki dzieci, bije w Houston rekord Ameryki w maratonie, osiągając znakomity czas 2:19:12. Bez obozów sportowych, wyjazdów w góry, pokazując cały swój trening w aplikacji Strava.

37-letnia amatorka bije rekord USA w maratonie wynikiem 2:19:12

Maraton i Półmaraton w Poznaniu to dwie imprezy, które najbardziej w Polsce zasłużyły się idei czystego sportu. Konsekwentnie prowadzone badania antydopingowe skutkują kolejnymi dyskwalifikacjami. Na dopingu wpadła właśnie zwyciężczyni ostatniej edycji półmaratonu – Kenijka Tabitha Gicha.

W Poznaniu znowu łapią na dopingu! Zwyciężczyni półmaratonu zdyskwalifikowana

Przed kontuzją, w trakcie i po kontuzji – tak nieco żartobliwie można określić cykl życia niektórych biegaczy. Czarny to humor, śmiech przez łzy. Ciągłe urazy skutecznie rozbijają nawet najlepiej skonstruowany i solidnie realizowany trening, który […]

Dieta a kontuzje. Co jeść, by biegać zdrowo?