fbpx

Czytelnia > Archiwum Magazynu Bieganie > Czytelnia

Magazyn Bieganie – listopad 2013

Odwieczny dylemat – koniec sezonu, czyli można odpocząć, czy też… korzystając z trudniejszych warunków pogodowych jeszcze docisnąć treningi i błysnąć formą w biegach na otwarcie kolejnego roku? Odpowiedzi można poszukać w wiodącym materiale nowego – listopadowego numeru magazynu BIEGANIE. Karol Nowakowski pisze, dlaczego odpoczynek i regeneracja są tak istotne w naszym planie treningowym.

BIEGANIE_okladka_11_2013

Jesteśmy tak mocni, jak nasz najsłabszy punkt

Przychodzi taki moment w rozwoju każdego biegacza, w którym pojawia się ściana – nie ta maratońska, ale taka spowalniająca progres. Trening przestaje przynosić zadowalające efekty. Jest to sygnał, żeby poszukać swoich najsłabszych punktów w ciele i spróbować je wzmocnić – o roli korpusu, bólu pleców, wzmacnianiu brzucha i technice biegania rozmawiamy ze Szczepanem Figatem.

Kilian – dziecko gór

Kilian Jornet – to nazwisko zna każdy fan ultra. Kilian podjął się wyzwania bicia rekordów na różnych szczytach świata od Mont Blanc po Mount Everest i nieustannie inspiruje. Brakuje wam motywacji? W sprzedaży ukazała się właśnie jego autobiografia – kolejna mocna pozycja. Zanim jednak po nią sięgniecie, przeczytajcie, skąd wziął się ten drobny gość o odstających uszach.

Agonia ciała i triumf psychiki

Czym biega się ultra? Nogami? Raczej nie – trening ciała to tylko jeden z elementów przygody, jaką jest bieganie dystansów ultra, bo dużo ważniejsza część takiego biegu rozgrywa się w naszej głowie. Andrzej Brandt porozmawiał z kilkoma zawodnikami o tym, co dzieje się w ich głowach podczas biegu na 100, 200 i 300 km. A dzieje się wiele.

Fundament z desek

W rankingu na najnudniejsze ćwiczenie zajęłoby jedno z czołowych miejsc. O czy mowa? O podporze. Nie takim wykonywanym przy ścianie na wiejskiej dyskotece, ale takim kształtującym mocny korpus. Jak i po co wykonywać podpory, radzi trener Piotr Tartanus.

Wiosenny maraton w pierwszym dniu jesieni

25-godzinny lot z czterema przesiadkami, pierwszy dzień wiosny w pierwszym dniu jesieni, biuro zawodów w luksusowym hotelu i europejskie patenty, które jeszcze nie dotarły za ocean, czyli opowieść o maratonie w Urugwaju.

Poza tym w numerze:

Radość biegania 8
Listy 10
Tu i teraz 12
Fotokalendarium 13
Elita opowiada 14
Infografika 16
Młodzi mają głos: Daria Gawłowska 17
Sprzęt: Gadżety 18
Felieton 20
Sprzęt: Deus Ex Machina 22
Dieta: Wegetarianizm 24
Obieżyświat: Grenlandia 26
Sprzęt: Egzotyka 29
Biegówki: Sprzętowe ABC 34
Dieta: Posiłki w pogotowiu 42
Zdrowie: Regeneracja cz. 2  64
Historia: Sir Arthur Newton 68
Pierwsze kroki: Trening urozmaicony 72
Pierwsze kroki: Co palić? 74
Zdrowie: Serce nie sługa 78
Polska w biegu 80
Skrzynia biegów 86
Życiówka: Jarosław Matusiewicz 90
Triathlon 91

mm
Tomasz Pojawa

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Światowa Lekkoatletyka (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF) odznaczyła Cracovia Maraton certyfikatem World Athletics Silver Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Tegoroczny, 19. Cracovia Maraton odbędzie się już w randze […]

Cracovia Maraton z certyfikatem World Athletics Silver Label Road Races

Oddajemy w Wasze ręce nową odsłonę portalu MagazynBieganie.pl. Strona jest teraz nowocześniejsza i w pełni dopasowana do ruchu mobilnego. Ma nieco nowych funkcjonalności, m.in. kalkulator tempa biegu, możliwość oceny każdego tekstu. Nie musicie już też czekać na […]

Nowa odsłona Magazynu Bieganie!

Kontuzje to zmora każdego biegacza, jednak prędzej czy później spotkają każdego z nas. Jedną z najbardziej przykrych i dość długo trwających kontuzji są złamania zmęczeniowe, które często występują u ambitnych biegaczy-amatorów. Dowiedz się, jak im zapobiegać oraz jak zadziałać, gdy jednak wystąpią.

Złamania zmęczeniowe. Jak im zapobiec, jak je leczyć?

W 40. Półmaratonie Wiązowskim finiszowało na mecie 3600 zawodników, zaś w Wiązowskiej 5-tce – 914. W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrał Szymon Kulka, który do mety dobiegł z czasem 1:03:33. Nasz półmaraton był dla niego sprawdzianem […]

40. rekordowy Półmaraton Wiązowski [RELACJA]

Już tylko nieco ponad 12 tygodni pozostało do 15. Półmaratonu Warszawskiego. To oznacza, że każdy, kto na poważnie traktuje start w tym biegu, powinien równie na poważnie zacząć traktować przygotowania do niego. Dlatego razem z Fundacją Maraton Warszawski zapraszamy na kolejną transmisję live na temat przygotowań do tego biegu!

Planujesz wiosenny półmaraton? Czas zaczyna gonić!

Sauna, którą możesz mieć na sobie podczas najważniejszych momentów sportowej kariery. Czy może istnieć coś lepszego? Teraz już tak: nowa technologia UA RUSH Seamless. Materiały UA RUSH Seamless łączą różnorodne włókna wysokiej jakości utkane w […]

Under Armour przedstawia nowość w ofercie odzieży funkcyjnej UA RUSH: bezszwową technologię UA RUSH Seamless

W ostatni weekend w Wiązownie odbył się jubileuszowy 40. Półmaraton Wiązowski. Dla biegowej Polski oznacza to ni mniej ni więcej, tylko fakt, że sezon wiosennych półmaratonów został oficjalnie otwarty!

Szymon Kulka wygrywa w Wiązownie pokonując doborowych rywali

Słyszeliście już o Under Armour HOVR Machina? Pierwszy kontakt z nowym modelem butów od amerykańskiego producenta za nami. Czy od razu podbiły nasze serca? Czy jest to but, jakiego świat jeszcze nie widział? Przekonajcie się, jakie pierwsze wrażenie wywarła na nas nowość amerykańskiej marki.

Under Armour HOVR Machina – jak prezentują się na pierwszy rzut oka?