Magazyn Bieganie na wrzesień 2013
Maraton w 3:30 wbrew regułom, wywiad z Patrycją Wyciszkiewicz, fotoreportaż z Głównego Szlaku Beskidzkiego, test butów Puma FAAS 300 v2 i wiele innych tematów znajdziecie w nowym, wrześniowym numerze magazynu Bieganie.
Maraton w 3:30 wbrew regułom
Marcin Nagórek przedstawia tezę jakoby każdy w miarę sprawny i niemający nadwagi człowiek był w stanie przebiec maraton w 3 h 30 min. Nierealne? Na pewno kontrowersyjne. Dodatkowo twierdzi, że wcale nie jest do tego potrzebny duży tygodniowy kilometraż i długie wybiegania. Wystarczy praca nad szybkością, ćwiczenia ogólnorozwojowe eliminujące najsłabsze punkty naszego ciała a potem… plan treningowy na dychę. Zobaczcie jakimi argumentami Marcin broni swojego zdania i co na ten temat sądzą inni trenerzy – Leonid Shvetsov czy Piotr Rostkowski.
505 km. Dawka maksymalna
Patrycja Wyciszkiewicz: Jestem tylko ja i dystans
Przed miesiącem zdobyła dwa złote medale mistrzostw Europy juniorów. Jest najlepszą juniorką kontynentu na dystansie jednego okrążenia, a w Polsce nie ma sobie równych nawet wśród starszych od siebie o kilka lat dziewczyn. Patrycja Wyciszkiewicz ma dopiero 19 lat i stoi na czele grupy młodych polskich 400-metrówek, które chcą podbić świat.
Główny Szlak Beskidzki
505 km górskich ścieżek. Trasa, która sprawnym turystom zajmuje w najlepszym razie kilka lat w rozłożeniu na coroczne dwutygodniowe wakacje. Maciek Więcek postanowił pokonać ten szlak w 100 godzin. Słownie: sto. Ostatecznie wyszło trochę więcej, ale i tak o tym wyczynie będzie się mówiło i szeptało gdzieś w kuluarach każdego biegu ultra jeszcze wielokrotnie. Z prostej przyczyny – niewielu jest takich, którzy byliby w stanie zmierzyć się z czasem Maćka, a jeszcze mniej takich, którzy postanowią to zrobić. Rekord może więc pozostać niepobity jeszcze przez kilka lat.
Wybiec na prostą
Należą do Drużyny Szpiku, pod jej egidą biegają w maratonach, jeśli któryś z nich nie biegnie pomaga w organizacji. Za swoje dokonania w 2012 roku otrzymali nagrodę dla „Sportowego Wolontariusza Roku”. Jak każdy z biegaczy chcą łamać czasy, są dumni z medali, czują mistrzostwo wygrywając i gorycz porażki jak coś nie wyjdzie. Wejdźcie z nami na teren Zakładu Poprawczego – to w części pierwszej. W części drugiej odwiedzamy Centrum Leczenia Uzależnień „Zapowiednik” w Opaleniu nad Wisłą, gdzie osoby uzależnione od narkotyków starają się wyjść z nałogu, a jednym z elementów terapii jest… bieganie.
Puma FAAS 300 v2: Miętowe wafelki
Podeszwa niczym cienki wafelek i cholewka przypominająca kruchą pajęczynę. Magda Ostrowska-Dołęgowska wskoczyła w minimalistyczne startówki Pumy FAAS 300 v2 i po pokonaniu w nich niemal 400 km napisała o swoich wrażeniach.
Proszę (w)stać! Sędzia idzie!
Biegasz, śledzisz, archiwizujesz
Poza tym w numerze:
Radość biegania 8
Listy 10
Tu i teraz 12
Fotokalendarium 13
Elita opowiada 14
Infografika: Płotki 16
Trening: Kettlebell 17
Sprzęt: Gadżety 18
Młodzi mają głos: Jacek Kabaciński 19
Sprzęt: Deus Ex Machina 20
Felieton 22
Sprzęt: Egzotyka 24
Dieta: Orkisz 25
Sprzęt: Test butów Puma Faas 300 26
Obieżyświat: Kigali Marathon 30
Zdrowie: Terapia manualna 36
Dieta: Imbir 38
Dieta: Rośliny lecznicze 39
Wywiad: Patrycja Wyciszkiewicz 40
Reportaż: Główny Szlak Beskidzki 44
Temat numeru: Maraton w 3:30 dla każdego 50
Akademia biegania: Porady przed maratonem 60
Sprzęt: Timex Run Trainer 2.0 61
Akademia biegania: Po co nam sędziowie 64
Akademia biegania: Aplikacje na telefon i dzienniczki treningowe 66
Historia: 10 facetów, którzy zmienili historię biegania 70
Pierwsze kroki: Pierwsza piątka 72
Pierwsze kroki: Czas na tłusty kąsek! 74
Reportaż: Wybiec na prostą 76
Polska w biegu 82
Triatlon: Abonament na Ironmana 90
Triatlon: Jak postępować, gdy startujemy tydzień po tygodniu? 92
Triatlon: Roztrenowanie 94
Triatlon: Profil mocy 95
Skrzynia biegów 96
Życiówka: Marcin Lewandowski 102