fbpx
Okładka magazynu Bieganie październik 2011

Czytelnia > Archiwum Magazynu Bieganie

Magazyn Bieganie październik 2011

Test butów terenowych, nieznana historia Ewy Kłobukowskiej, jednej z najbardziej utalentowanych sprinterek w historii Polski, opowieść o Ultra-Trail du Mont-Blanc z pierwszej ręki.

TEMAT NUMERU: Dramatyczna historia Ewy Kłobukowskiej

Była potężną, dopiero wschodzącą gwiazdą sprintu. Niektórzy mówią nawet, że była bardziej utalentowana od zapraszanej dziś na wszystkie ważne sportowe wydarzenia – Ireny Szewińskiej. Sportowa kariera Ewy zakończyła się szybko i dramatycznie. Szukamy odpowiedzi na pytania o rzeczy, o których milczano przez ostatnie 44 lata.

NIEZBĘDNIK

Czy przekazanie pałeczki w dwudziestometrowej strefie podczas sztafety jest trudne? Skąd wiemy, że nastąpił falstart?

TRENING

Właśnie minąłeś metę maratonu – po raz pierwszy w życiu. I co teraz? Co zrobić, żeby skutecznie i szybko wrócić do ładu? Jakich błędów powinieneś się wystrzegać w czasie regeneracji?

WYWIAD: TOMASZ MIKULSKI

Zawodowo zajmuje się najlepszymi długodystansowcami w Polsce. Jest ich „lekarzem pierwszego kontaktu”. Jak się pracuje ze sportowcami tak wysokiego szczebla, zwłaszcza w polskich realiach?

TRENING UMYSŁU

Człowiek jest mieszanką cech typowo męskich i kobiecych, m.in. agresywności, pewności siebie, niepoddawania się w sytuacjach trudnych oraz obowiązkowości, sumienności i cierpliwości. Jaka mieszanka cech tworzy potężny charakter sportowców?

DIETA: POWRÓT DO MEKSYKU

Kurczak, papryka, cebula i pszenne tortille – tanio, smacznie, kalorycznie i szalenie prosto – w kolejną kulinarną podróż wybieramy się do kraju, z którego pochodzą najpotężniejsi (choć mało znani) długodystansowcy świata.

WYPRAWA: UTMB

Bieg wśród alpejskich szczytów, noc, dzień, znowu noc… 170 niekończących się kilometrów, 2300 osób próbujących zmierzyć się z dystansem, 9700 metrów pod górę. W krajobrazach jak z bajki.

SPRZĘT: BUTY TERENOWE

Niektórzy mówią, że to tylko szosówki z doklejonym grubym bieżnikiem. Ale według tej definicji traktor to taki kabriolet z większym tylnym kołem. Pokazujemy 21 konstrukcji przeznaczonych na błoto, ścieżki i kamienie. Niektóre bliższe traktorowi, inne – kabrioletowi.

AKADEMIA BIEGANIA

Piotr Rostkowski przygląda się przelicznikom temp pomiędzy poszczególnymi dystansami wyścigów.

FELIETON

Po co biegacze-amatorzy stale gonią za życiówką? Co ich do tego pcha? Jakie znaczenie ma to, że pobiegniesz maraton o minutę szybciej? Kulawy pies rozprawia się z „brzydkim słowem na Ż”.

OBIEŻYŚWIAT: KUALA LUMPUR

Maratony w Azji biega się zupełnie inaczej niż w naszym klimacie… Startuje się zwykle jeszcze po ciemku, zanim słońce zdemaskuje swymi promieniami pył zawieszony w gęstym i lepkim powietrzu z piekarnika rodem. Tu się nie robi życiówek. Za to można pozwiedzać.

TRENING: Crossfit

Rzecz będzie o wytatuowanych facetach w dresie, o dziewczynach z plecami, za którymi możesz schować małego vana, o strugach słonego potu, powrocie do natury i znajdowaniu w sobie zwierza. CrossFit to brudna siła w czystej esencji, bez taryfy ulgowej.

WIELKIE POJEDYNKI

Gdy Flo-Jo przechwytywała pałeczkę na ostatniej zmianie sztafety 4×400 m w Seulu, miała już na koncie trzy złote medale w tych igrzyskach. Jeden z nich zdobyła… 35 minut przed startem sztafety! Wracamy do pojedynku Amerykanek i Rosjanek z 1988 roku.

POLSKA W BIEGU

Relacje z rajdu przygodowego Wertepy w Imiołkach, Półmaratonu Szlakiem Walk nad Bzurą w Sochaczewie, Maratonu Świnoujście–Wolgast. Ponadto – krótka opowieść o dwóch chłopakach, którzy przebiegli przez Polskę ze wschodu na zachód, by pomóc zebrać pieniądze dla Dominika Wołosza, a także rozmowa z Pawłem Lechem – przewodniczącym Komisji Sportu w Radzie Warszawy.

SKRZYNIA BIEGÓW

Mistrzostwa Par Małżeńskich w Półmaratonie, Mountain Marathon – Bieg na Stare Wierchy, Biegnij Warszawo, Biegowa Korona Himalajów w Katowicach, Bieg Barbórkowy o Lampkę Górniczą, Maraton w Starej Miłośnie i Perła Paprocan Jesienna – sprawdź, gdzie wziąć udział w zawodach w październiku.

ŻYCIÓWKA: ANITA SMYK

Zaczęła biegać po tym, jak straciła męża w wypadku samochodowym. Wcześniej obydwoje nurkowali, ale do tego trzeba mieć partnera. Biega sama. Anita pobiegnie w tym roku maraton w Poznaniu z wózkiem, w którym będzie jechał jej synek – Stefan.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Maraton to piękny, choć niełatwy dystans. To również fantastyczna przygoda, do której trzeba się dobrze przygotować. Po to, by potem cieszyć się każdą chwilą na trasie i na mecie tak rewelacyjnych imprez, jak maratony w […]

World Marathon Majors to piękna przygoda! Finiszerka cyklu Ola Mądzik w ramach projektu 100 twarzy maratonu

32. Bieg Konstytucja 3 Maja już w najbliższy piątek! To pierwsza tegoroczna impreza w ramach Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”. Organizatorzy biegu, Fundacja „Maraton Warszawski” wraz ze Stołecznym Centrum Sportu Aktywna Warszawa, przygotowali trasę […]

32. Bieg Konstytucji 3 Maja startuje już niebawem! Zapisy zostały zamknięte!

Nieco ponad tydzień temu chomikował na bieżni warszawskiego stadionu Polonez, a już za kilka dni znowu będzie uciekał przed Kapitanem Wąsem. Darek „szybkie bieganie” Nożyński – bo o nim mowa – ma na swoim koncie […]

Dariusz Nożyński: od chomikowania na bieżni w rekordowym tempie po ucieczkę przed Kapitanem Wąsem, czyli ja się tak łatwo nie zatrzymuję

W 1924 roku odbył się pierwszy w Polsce bieg na dystansie maratonu. W tym samym miejscu, w którym startował ten historyczny wyścig, ale sto lat później – spotkamy się i wyjątkowy sposób uhonorujemy okrągły jubileusz. […]

Rondo im. Polskich Maratończyków, Aleja Sław Maratonu i wspólny czas – przybiegnijcie świętować 100 lat maratonu w Polsce

Adam Nowicki imponującym biegiem obronił tytuł Mistrza Polski w Maratonie. Natomiast wśród kobiet tytuł Mistrzyni Polski podczas DOZ Maratonu Łódź zdobyła Aleksandra Brzezińska. Mimo wysokiej temperatury, która miała wpływ na wyniki, emocji nie zabrakło. Rywalizacja […]

Adam Nowicki i Aleksandra Brzezińska z tytułami mistrzostw Polski – relacja z DOZ Maratonu Łódź

Jazda na rolkach i bieganie to dwie popularne formy aktywności fizycznej, które pomagają utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie. Obie dyscypliny oferują znakomite korzyści zdrowotne, ale różnią się w wielu aspektach, od sprzętu po rodzaj obciążenia […]

Jazda na rolkach kontra bieganie – co mają ze sobą wspólnego, a co je różni?

Takie medale otrzymają uczestnicy Maratonu Sztafet już 18 maja! Każdy biegacz, który ukończy swój odcinek biegu, otrzyma medal. Sześć nietypowych „krążków” złożonych razem stworzy jedną całość – to symbol dla zespołowej pracy i znakomity motyw […]

Zobaczcie medale tegorocznego Maratonu Sztafet! Sprawdzian dla ekip i sportowa integracja już 18 maja

Marcina Świerca nikomu, kto choć trochę kojarzy światek polskich biegów górskich, przedstawiać nie trzeba. Zawodnik, który jako jedyny z Polaków stawał na podium podczas festiwalu UTMB, czyli biegowej Ligi Mistrzów. Teraz, w 2024 roku, wraca […]

Dobrze jest wrócić. Znowu mogę biegać! Jeszcze powalczę na trasie. Marcin Świerc prosto z Pieniny Ultra Trail