fbpx

Akcja Treningowa > Trening > Zacznij biegać

Mam za sobą debiut na 10 kilometrów. Czy mogę już wystartować w półmaratonie?

fot: istock.com

Pierwsze zawody w życiu za tobą i zastanawiasz się co dalej? Masz na koncie 10 km i myślisz o półmaratonie? Czy to nie za wcześnie? A może warto wykorzystać formę i przebiec połówkę? Co robić?

Biegacze na początku swojej sportowej przygody stają przed szeregiem dylematów i pytań. Zwłaszcza, kiedy w ich kalendarzach pojawiają się pierwsze starty w zawodach. Część z tych wątpliwości została już zapisana w leadzie niniejszego artykułu. Pochylimy się nad przypadkiem osoby, która ukończyła pierwsze w życiu zawody na 10 km i rozważymy za i przeciw startowi w półmaratonie w najbliższych tygodniach.

Argumenty za

Dla wielu amatorów głównym celem biegania jest chęć udziału w maratonach. To oznacza, że z czasem będą chcieli wydłużać swoje treningi, a także dystanse pokonywane na zawodach. Przed debiutem na królewskim dystansie warto mieć na koncie kilka startów w popularnej połówce. Jeżeli zatem myślisz o wydłużaniu się w przyszłości (zwłaszcza niedalekiej), debiut w półmaratonie również trzeba zaplanować względnie szybko. W takiej sytuacji warto potrenować jeszcze przez te kilka tygodni po starcie na 10 km i przygotować się do półmaratonu.

Podobnie sprawy się mają w sytuacji, kiedy mamy na koncie dobrze przepracowany okres przygotowawczy i chcemy sprawdzić się na dłuższym dystansie. Nawet, jeżeli szykowaliśmy się głównie do biegów na 5 czy 10 km, start w półmaratonie nie powinien być zupełnym szokiem dla naszego organizmu. Najpewniej mamy na koncie kilka biegów treningowych trwających ponad godzinę, a to już całkiem niezła baza do tego, by patrzeć w kierunku 21,0975 km. W tej sytuacji półmaraton może być dobrym zwieńczeniem wiosennych startów przed rozpoczęciem przygotowań do jesiennych biegów.

Start w półmaratonie możemy też potraktować treningowo. Nawet, jeśli naszym priorytetem jest dystans 10 km, połówka stanowi bardzo dobre wsparcie wytrzymałościowe z treningowego punktu widzenia. Może być też formą zamiennika dla długiego biegu, jeżeli stosujemy te jednostki w swoich planach. Wówczas półmaraton jest okazją do zebrania kolejnego cennego doświadczenia z punktu widzenia udziału w zawodach, a także okaże się pożyteczny treningowo.

Argumenty przeciw

Nie zawsze powinniśmy jednak dążyć do jak największej liczby startów. Ba, wielu amatorom nie zaszkodziłoby ograniczenie liczby zawodów, w których biorą udział, bo są tacy, którzy startują tydzień w tydzień. Zwłaszcza wtedy, kiedy celujemy w jak najlepszy wynik powinniśmy skupić się na tych biegach, które będą dla nas najbardziej korzystne w kontekście naszych celów. Wówczas bieganie półmaratonu tylko „na zaliczenie” nie jest najlepszym pomysłem.

Wiele zależy także od naszego aktualnego poziomu i doświadczenia. Jeżeli mamy za sobą pierwszy start na 10 km i okazał się on dla nas wymagający, to jest prawdopodobne, że po prostu nie mamy jak dotąd wystarczająco dużego stażu treningowego, by porywać się na biegi na jeszcze dłuższych dystansach. Choć półmaraton dla wielu biegaczy jest jednym z przyjemniejszych biegów, w przypadku braków w przygotowaniu kondycyjnym potrafi okazać się bardzo bolesny.

fot: istock.com
fot: istock.com

Kolejny argument przeciwko szybkiemu porywaniu się na półmaraton na początku swojej biegowej drogi związany jest z zasadą nieporywania się na wszystkie cele od razu. W bieganiu mamy do dyspozycji wiele dystansów, wiele rodzajów konkurencji, różnego typu nawierzchnie, itp. i warto odkrywać je krok po kroku. Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę ze zorganizowanymi imprezami, to biegi na 5 czy 10 km przez pierwszych kilka miesięcy będą dostarczać nam sporo frajdy. Gdy uznamy, że chcemy czegoś więcej, wówczas będziemy mogli spojrzeć w kierunku półmaratonu. Później możemy rozejrzeć się np. za biegami przełajowymi, przeszkodowymi, maratonem, itp. Chodzi po prostu o to, by w odwodzie zawsze mieć ewentualny kolejny cel. Jeśli zbyt szybko porwiemy się na wszystko, co nas interesuje, możemy szybko stracić zapał do dalszych treningów.

Decyzja? To sprawa indywidualna

Oczywiście powyższa lista nie wyczerpuje argumentów po żadnej ze stron i głosów za oraz przeciw może być znacznie więcej. Na dodatek nie mają one uniwersalnego charakteru, bo przecież każdy z nas przechodzi własną drogę sportową i biegową. Dlatego nie możemy udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy po debiucie na 10 km należy od razu myśleć o starcie w półmaratonie. Każdy biegacz stojący przed podobnym dylematem powinien samodzielnie go rozstrzygnąć w zależności od indywidualnych uwarunkowań, planów, celów i doświadczenia. Nie zapominajmy, że biegamy przede wszystkim dla siebie, indywidualnych celów i własnej przyjemności.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

4 / 5. 4

Przeczytaj też

Każda codzienna czynność może być inspiracją do biegania. Ba, nawet każda bezczynność może stać się inspiracją do biegania i aktywności fizycznej. Wystarczy odkryć w sobie na nowo naturalny instynkt. O jego istnieniu i potędze przypomina […]

PUMA GO WILD – kampania, która wyrwie z letargu każdego!

VO2max, czyli maksymalny pułap tlenowy, jest jednym z najważniejszych wskaźników wydolności fizycznej. Czym dokładnie jest VO2max, jakie czynniki na niego wpływają, jak go mierzyć oraz jak skutecznie zwiększyć jego wartość? Co to jest VO2max? Definicja […]

VO2max – Co to jest pułap tlenowy i jak go zwiększyć?

Wielkimi krokami zbliża się jedno z najważniejszych sportowych wydarzeń – półmaraton w Warszawie, który odbędzie się w niedzielę 30 marca. Jednak zanim zawodnicy staną na linii startowej, warto skorzystać z wyjątkowej okazji, by pogłębić swoją […]

Marka Saucony na EXPO Sport&Fitness wiosna 2025

W niedzielę, 23 marca 2025 roku, Radzymin stał się areną wyjątkowego wydarzenia sportowego – Biegu z PAZUREM. Na malowniczej, niemal siedmiokilometrowej trasie pełnej naturalnych i miejskich przeszkód, ponad 400 uczestników z całej Polski zmierzyło się […]

Adrenalina, przeszkody i pasja – Bieg z PAZUREM podbił Radzymin

O pozytywnym wpływie aktywności fizycznej na zdrowie nie trzeba nikogo przekonywać. Potwierdza to raport CBOS, z którego wynika, że zdrowie jest najczęstszą – choć nie jedyną – motywacją do uprawiania sportu[1]. Jednak spora część ankietowanych […]

Zdrowie psychiczne i aktywność fizyczna – czy bieganie może wspierać w radzeniu sobie z kryzysem emocjonalnym?

W ostatnią niedzielę miesiąca, 30 marca, stolica ponownie stanie się biegowym centrum kraju. Na trasę 116 123. Półmaratonu Warszawskiego wyruszy 16 500 zawodników, co czyni tegoroczną edycję największym półmaratonem w historii Polski. Tego samego dnia […]

Warszawa gospodarzem największego półmaratonu w historii Polski. Ostatnia niedziela marca będzie rekordowa!

Biegasz ze stoperem, GPS-em czy „na czuja”? Starasz się biec równo czy polegasz na bardziej skomplikowanej taktyce? Wiele jest dróg dojścia do życiówki. Kontroluj tempo z głową!

Jak kontrolować tempo podczas zawodów?

Ruszyły Halowe Mistrzostwa Świata. Reprezentacja Polski liczy 14 lekkoatletów, którzy powalczą o medale. Zmagania potrwają od piątku do niedzieli. Jak wygląda harmonogram startów? O której godzinie na arenie pojawią się polscy zawodnicy? Ledwo co opadły […]

Halowe Mistrzostwa Świata Nankin 2025 – terminarz, szanse na medale

Zapraszamy do śledzenia relacji minuta po minucie z największego półmaratonu w historii Polski - 116 123. Półmaratonu Warszawskiego. Start w niedzielę o 11:00.
Dołącz