fbpx

Ludzie > Historie biegaczy > Ludzie

#mamywybiegane: Weronika Zielińska „Nie szukaj wymówek, tylko rozwiązań!”

fot: Marta Tronina

fot: Marta Tronina

Weronika Zielińska – Trener Lekkiej Atletyki, medalistka Mistrzostw Polski w biegu na 400m ppł. Od 9 lat prowadzi treningi biegowe, funkcjonalne i obozy biegowe pod marką www.12tri.pl, ambasadorka ASICS Frontrunner. A przede wszystkim – biegająca mama!

Biegowe początki

Zaczęłam biegać 21 lat temu, jestem więc trochę takim biegowym dinozaurem. Zaczęło się w 5 klasie podstawówki, kiedy zmieniłam szkołę na sportową, o profilu lekkoatletycznym. Mimo, że miałam sporo talentu do biegów średnich, jako zawodniczka specjalizowałam się w biegu na 400 m przez płotki. Zdobywałam medale Mistrzostw Polski w każdej kategorii wiekowej od Juniorki Młodszej po Seniorkę. W 2008 roku zakończyłam „karierę” i zaczęłam pracę jako trener personalny. Dopiero po 2 latach wróciłam do biegania dzięki mojemu obecnemu narzeczonemu.

Gdy świeżo upieczony Iron Man usłyszał, że umawia się na randki z byłą Mistrzynią Polski natychmiast zapisał mnie na pięciokilometrowy start. Nie interesowało go, ani że od dawna nie biegam, ani że „piątka” dla sprinterki to nie jest taka łatwa sprawa. Mimo olbrzymiego stresu i braku jakiegokolwiek przygotowania wystartowałam i zajęłam 3. miejsce! Poczułam, że nic nie jest w stanie zastąpić mi biegania, że ta aktywność sprawia mi najwięcej przyjemności, a starty i towarzysząca im adrenalina to coś czego mi bardzo brakowało. I ta nowa, stara miłość trwa już 8 rok.

Na początku biegałam bo to lubiłam, sprawiało mi radość ale też aby mieć lepsze wyniki, poprawiać czasy. Kochałam przedstartowy stres i wyrzut endorfin tuż po wyścigu. Byłam typem „fighterki”. Lubiłam stawiać sobie kolejne cele. Obecnie biegam dla samego biegania, nie mam celu sportowego. Biegam głównie z prowadzonymi przeze mnie grupami. Startuję niezależnie od stopnia przygotowania. Robię to dla siebie i aby poczuć sportowe emocje. Wychodzi raz lepiej, raz gorzej, ale daje mi to radość. Kto wie, może znów zapragnę walczyć o „wyniki”.

Dlaczego biegam?

Bieganie daje mi czas dla siebie, porządkuje mi myśli, pozwala mi zachować równowagę i dobre samopoczucie. Dobry, intensywny trening budzi mnie do życia i powoduje, że mam więcej sił i pomysłów w pracy. Odkąd jestem mamą moje bieganie znacznie się uspokoiło. Na startach daje z siebie 95% a nie 120% jak kiedyś. Wiem, że moja córka czeka na mnie w domu i chcę być cała, zdrowa i zachować odrobinę sił na zabawę z nią. Mam w sobie wewnętrzny hamulec, którego kiedyś nie miałam.

Największe wyzwanie biegającej mamy

Wydaje mi się, że jeśli kobieta biegała przed ciążą, otoczenie potrafi wywierać presję aby jak najszybciej wróciła do biegania, startowania. Warto wtedy zachować spokój, oraz uzbroić się w cierpliwość, nie robić nic na siłę i krok po kroku w swoim tempie wracać do aktywności.

Drugim problemem jest znalezienie energii na jakikolwiek trening. Często brakuje sił i motywacji a jedynym marzeniem jest sen. Moja córka gdy była mała nie znosiła siedzieć w wózku więc mimo prób nie udało mi się z nią trenować. Najdłuższy wspólny bieg trwał 20 min i dla mnie była to psychiczna męczarnia. Biegałam więc kiedy partner był w domu. Zostawiałam wszystko i wychodziłam.

Dużym wyzwaniem jest też pamiętanie o sobie i swoich potrzebach. Świat nie zawali się jeśli zamiast zmywać, gotować czy pilnować aby dziecko odrobiło lekcje wyjdziemy na 30min biegu i zadbamy o siebie.

Moje patenty na znalezienie czasu

Lubię robić treningi „przy okazji”. Nie mam dużo czasu, bo pracuję rano i wieczorem jako trener, w środku dnia gotuję, odpowiadam na wiadomości, rozpisuję plany a przed popołudniowym powrotem do pracy chciałabym mieć chwilę dla córki. Zazwyczaj biegam w ramach powrotu z pracy do domu. Mam motywację aby szybko do niego wrócić więc są to moje najlepsze treningi. Czasem odprowadzam Igę do przedszkola tak, że ja biegnę, ona jedzie na rowerze. Daje mi to poczucie dobrze wykorzystanego czasu. Jeśli mam okienko w pracy wykorzystuje je na pływanie, treningi wzmacniające lub rozciąganie.

Rada dla innych mam

Nie szukajcie wymówek, tylko rozwiązań. Jeśli pomoże to funkcjonować Waszej rodzinie ustalcie grafik: zaznacz kiedy i w jakich godzinach trenujesz. Pokaż wszystkim, że to dla Ciebie coś ważnego. Być może będzie Cię to motywować w trudnych chwilach aby nie odpuścić. Z drugiej strony nie rób nic na siłę, naucz się odróżniać zmęczenie od „lenia”. Umiejętność odpuszczania, stawiania na regenerację (np. długa kąpiel lub masaż zamiast treningu) też jest ważna.

Dołącz do nowej grupy na Facebooku!

kobieca-strona-biegania-1

 

 

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Po pięknej nie tylko z powodu pogody majówce czas na kolejny aktywny biegowo weekend. Gdzie odbędą się najważniejsze imprezy tego weekendu? Jakie dystanse, jaki charakter wydarzenia? Przygotowaliśmy krótki przewodnik. Dla każdego coś dobrego Powiedzmy sobie […]

Co, gdzie, kiedy? Najważniejsze imprezy biegowe drugiego weekendu maja

Czym i kim zajmuje się obesitolog i co ma to wspólnego z kardiologią? Jak leczy się chorobę otyłościową? Czy leczenie farmakologiczne szybko przynosi rezultaty? Jak dużą rolę w leczeniu odgrywa psychika? Co ludzie są w […]

A Ty jakie masz relacje z jedzeniem i… z samym sobą? Rozmowa z obesitolożką i kardiolożką Anną Ścibisz

Bieszczady to góry, które znają chyba wszyscy. To tam od ponad 20 lat odbywa się kultowy Bieg Rzeźnika, a ale to nie wszystko. Już w piątek, 10 maja, wystartuje trzecia edycja imprezy, która potrzebowała naprawdę […]

Najpierw jedziesz, a potem wracasz. Bieszczady wzywają! Trzecia edycja UltraBiesa startuje w ten weekend

Już w najbliższy weekend (11-12 maja) odbędzie się 11. PKO Białystok Półmaraton. Jak skrupulatnie obliczyli organizatorzy, dotychczasowe dziesięć edycji półmaratonu ukończyło dokładnie 19 465 biegaczy, a to oznacza, że osoba, która w niedzielę zajmie 535. […]

11. PKO Białystok Półmaraton na mecie powita 20-tysięcznego uczestnika. Ostatnia szansa, aby dołączyć

Stań się częścią spektakularnego biegu — weź udział w rywalizacji na 10 kilometrów rozgrywanej równolegle z 46. Nationale-Nederlanden Maratonem Warszawskim. Impreza startuje w niedzielę 29 września. Zapisy na Nice To Fit You Warszawską Dychę właśnie […]

Ruszyły zapisy na Nice To Fit You Warszawską Dychę! Sprawdź się na dystansie 10 km

Roztocze: wyjątkowa kraina na mapie Polski, przez wielu jeszcze nieodkryta. Pora to zmienić! Zwłaszcza że okazja ku temu zbliża się wielkimi krokami. To rozgrywane już po raz ósmy zawody Ultra Roztocze, które odbędą się w […]

Roztocze poleca się do biegania. Posmakuj go 18 maja!

Bieg SGH to coroczne wydarzenie organizowane przez Samorząd Studentów Szkoły Głównej Handlowej we współpracy z Szkołą Główną Handlową oraz Urzędem Dzielnicy Mokotów. Bieg poprowadzony ulicami Mokotowa odbędzie się 12 maja 2024 roku. To nie tylko […]

Bieg SGH! Największy Studencki Bieg Charytatywny w Polsce już 12 maja!

Pomidory, które przywędrowały do Europy z Ameryki Południowej, nie podbiły z początku serc ludzi, uważano je wręcz za trujące. Określano mianem owocu zepsutego czy zdradliwego i hodowano tylko ze względów estetycznych. Dopiero w XIX wieku odkryto ich potencjał smakowy i odżywczy. Przedstawiamy ich wartości i kilka smakowitych przepisów.

Pomidory – wartości odżywcze i przepisy dla biegaczy